PREMIER LEAGUE

Πρεμιέρα με ανατροπή η Τσέλσι

Η Τσέλσι βρέθηκε να χάνει αλλά νίκησε εύκολα με 3-1 την έδρα της Μπέρνλι. Ντεμπούτο με γκολ ο Ντιέγκο Κόστα, με φοβερή ασίστ ο Φάμπρεγκας και με σταθερότητα ο Κουρτουά (videos)

Η Μπέρνλι κατάφερε να... σοκάρει την Τσέλσι, ανοίγοντας το σκορ στο 14ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο τελικά πήρε μια εύκολη εκτός έδρας νίκη στην πρεμιέρα της Premier League με 3-1.

Ο Άρφιλντ άνοιξε το σκορ "εκτελώντας" από κοντά τον Τιμπό Κουρτουά που έκανε ντεμπούτο, το οποίο πάντως ήταν καλό (σταθερός ο Βέλγος).

Η απάντηση από την Τσέλσι ήρθε μόλις 3 λεπτά αργότερα, με τον Ντιέγκο Κόστα να σκοράρει στο ντεμπούτο του, ενώ στο πρώτο του ματς με τη νέα του ομάδα ο Φάμπρεγκας έκανε μία καταπληκτική ασίστ για να ολοκληρώσει την ανατροπή ο Αντρέ Σέρλε στο 21'.

Δύο γκολ και ανατροπή σε 5 λεπτά για την Τσέλσι και στο 34' ήρθε το τρίτο με τον Ιβάνοβιτς από κόρνερ του Οσκάρ, με την ομάδα του Μουρίνιο να ρίχνει τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ αγωνίστηκε και ο Ντρογκμπά.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χίτον, Τρίπιερ, Νταφ, Σάκελ, Μι, Μάρνι, Ντέιβιντ Τζόουνς, Μάθιου Τέιλορ (69' Κάιτλι), Άρφιλντ, Ινγκς (81' Σόρντελ), Γιούτκιεβιτς (69' Μπαρνς).

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγκας, Οσκάρ (81' Όμπι Μίκελ), Σέρλε (77' Ουίλιαν), Αζάρ (83' Ντρογκμπά), Ντιέγκο Κόστα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σουόνσι 1-2 (53' Ρούνεϊ / 28' Κι, 72' Σίγκουρντσον)

Λέστερ - Έβερτον 2-2 (22' Ουγιόα, 86' Γουντ / 20' ΜακΓκίντι, 45' Νέισμιθ)

ΚΠΡ - Χαλ 0-1 (52' Τσέστερ)

Στόουκ - Άστον Βίλα 0-1 (50' Βάιμαν)

Γουέστ Μπρομ - Σάντερλαντ 2-2 (42' πέν. και 74' Μπεραϊνό / 5' Κάτερμολ, 85' Σεμπάστιαν Λάρσον)

Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 0-1 (93' Ντάιερ)

Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (45'+1 Κοσιελνί, 91' Ράμσεϊ / 35' Χάνγκελαντ)

Κυριακή

Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 2-1 (23' Στέρλινγκ, 79' Στάριτζ / 56' Κλάιν)

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (38' Νταβίντ Σίλβα, 92' Αγκουέρο)

Δευτέρα

Μπέρνλι - Τσέλσι 1-3 (14' Άρφιλντ / 17' Ντιέγκο Κόστα, 21' Σέρλε, 34' Ιβάνοβιτς)

Μπέρνλι - Τσέλσι 1-3

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 2-1

Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας 2-1

Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 0-1

Λέστερ - Έβερτον 2-2

Γουέστ Μπρομ - Σάντερλαντ 2-2

Στόουκ - Άστον Βίλα 0-1