PREMIER LEAGUE

"Περίπατος" για Άρσεναλ, 3-0 την Τσέλσι

Η Άρσεναλ ήταν εξαιρετική στο λονδρέζικο ντέρμπι και επικράτησε 3-0 της Τσέλσι, έχοντας σκόρερς τους Σάντσες, Γουόλκοτ και Εζίλ στο 1ο ημίχρονο. Δεύτερη σερί ήττα και τρίτη σερί αποτυχία για τους "μπλε" (videos)

Μόνο ντέρμπι δεν θύμιζε η μεγάλη "μάχη" του Λονδίνου, καθώς η Άρσεναλ νίκησε 3-0 την Τσέλσι στο "Ashburton Grove", αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Αλέξις Σάντσες άνοιξε το σκορ στο 11' και μόλις 3 λεπτά αργότερα (για την ακρίβεια 2' και 21'') διπλασίασε τα τέρματα των "κανονιέρηδων" ο Θίο Γουόλκοτ (14'), με τον Μεσούτ Εζίλ στο 40' να κάνει το 3-0 στο 40'.

Αρκετοί φοβήθηκαν διασυρμό, καθώς η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν απαράδεκτη και είναι χαρακτηριστικό πως απείλησε πρώτη φορά την εστία του Πετρ Τσεχ μετά το 70'.

Δεύτερη σερί ήττα για τους "μπλε", καθώς είχαν χάσει από την Λίβερπουλ την περασμένη εβδομάδα, αλλά και τρίτη αποτυχία, καθώς πριν το ματς με τους "κόκκινους" είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι με την Σουόνσι.

Η τελευταία φορά που η Τσέλσι ήταν πίσω στο σκορ με 0-3 στο ημίχρονο ήταν τον Μάιο του 2012 από την Λίβερπουλ, ενώ ο Αλέξις Σάντσες πέτυχε το 47ο γκολ του στην 100ή του εμφάνιση με την Άρσεναλ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκελέν (32' Γκρανίτ Τζάκα), Καθόρλα, Μεσούτ Εζίλ, Γουόλκοτ, Ιουόμπι (69' Γκιμπς), Αλέξις Σάντσες (79' Ζιρού).

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Νταβίντ Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Μάτιτς, Φάμπρεγας (55' Μάρκος Αλόνσο), Ουίλιαν (70' Πέδρο), Αζάρ (71' Μπατσουαγί), Ντιέγκο Κόστα.

*** διαβάστε ΕΔΩ για την "4άρα" της ManUtd στη Λέστερ

*** διαβάστε ΕΔΩ για τις νίκες των Σίτι, Λίβερπουλ & Τότεναμ (όλα τα απογευματινά ματς)

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 4-1 (22' Σμόλινγκ, 37' Μάτα, 40' Ράσφορντ, 42' Πογκμπά / 59' Γκρέι)

Μπόρνμουθ - Έβερτον 1-0 (23' Στάνισλας)

Λίβερπουλ - Χαλ 5-1 (17' Λαλάνα, 30' πέν. και 71' Μίλνερ, 36' Μανέ, 52' Κοουτίνιο / 51' Μέιλερ)

Μίντλεσμπρο - Τότεναμ 1-2 (65' Γκίμπσον / 7' και 23' Σον Χέουνγκ-Μιν)

Στόουκ - Γουέστ Μπρομ 1-1 (73' Τζο Άλεν / 91' Ροντόν)

Σάντερλαντ - Κρίσταλ Πάλας 2-3 (39' και 60' Ντεφόου / 61' Λέντλεϊ, 76' ΜακΆρθουρ, 94' Μπεντεκέ)

Σουόνσι - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (13' Γιορέντε / 9' και 65' πέν. Αγκουέρο, 77' Στέρλινγκ)

Άρσεναλ - Τσέλσι 3-0 (11' Αλέξις Σάντσες, 14' Γουόλκοτ, 40' Μεσούτ Εζίλ)