PREMIER LEAGUE

Πέρασε απ'την έδρα της Έβερτον η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ μετά από τρεις σερί αποτυχίες στην Premier League πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Έβερτον στο "Γκούντισον Παρκ" (videos)

Σπουδαία νίκη πήρε η Άρσεναλ με 2-0 επί της Έβερτον στο "Γκούντισον Παρκ", επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά τον αποκλεισμό από το Champions League (Μπαρτσελόνα) και τρεις σερί αγωνιστικές με μόλις έναν βαθμό στην Premier League.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ντάνι Γουέλμπεκ άνοιξε το σκορ, αφού πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Χοέλ Ρόμπλες, έπειτα από ασίστ του Αλέξις Σάντσες, ο οποίος έπαιξε το "ένα-δύο" με τον Μεσούτ Εζίλ.

Από την μπαλιά του Μπεγιερίν στο 42ο λεπτό βγήκε στην αντεπίθεση ο Άλεξ Ιουόμπι και διαμόρφωσε το τελικό 0-2, με τον 19άχρονο Νιγηριανό να πετυχαίνει το πρώτο επίσημο γκολ στην καριέρα του, στην πρώτη φορά που βρέθηκε στην 11άδα στην Premier League!

Πολύ σημαντική η νίκη αυτή για την Άρσεναλ, όσον αφορά στην τρίτη θέση που οδηγεί απευθείας σε ομίλους του Champions League, αλλά βέβαια την κρατά και... ζωντανή στο κυνήγι των Τότεναμ και Λέστερ, η οποία πάντως αργότερα νίκησε στο Λονδίνο την Κρίσταλ Πάλας.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χοέλ Ρόμπλες, Κόουλμαν, Τζαγκιέλκα, Φούνες Μόρι, Μπέινς, ΜακΚάρθι, Μπέσιτς (46' Στόουνς), Μπάρκλεϊ (73' Ντεουλοφέου), Λένον, Κλέβερλι, Λουκακού.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγιερίν, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ελνενί, Κοκελέν, Μεσούτ Εζίλ (74' Γκιμπς), Αλέξις Σάντσες, Ιουόμπι (86' Τσέιμπερς), Γουέλμπεκ (75' Ζιρού).

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Έβερτον - Άρσεναλ 0-2 (7' Γουέλμπεκ, 42' Ιουόμπι)

Τσέλσι - Γουέστ Χαμ 2-2 (45'+3 και 89' πέν. Φάμπρεγας / 17' Λανσίνι, 61' Άντι Κάρολ)

Κρίσταλ Πάλας - Λέστερ 0-1 (34' Μαχρέζ)

Γουότφορντ - Στόουκ 1-2 (86' Ντίνι / 18' Γουότερς, 51' Χοσέλου)

Γουέστ Μπρομ - Νόριτς 0-1 (50' Μπράντι)

Σουόνσι - Άστον Βίλα 1-0 (53' Φεντερίκο Φερνάντες)

Κυριακή

Νιούκαστλ - Σάντερλαντ (15:30)

Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ

Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (18:00)