PREMIER LEAGUE

"Πελάτισσα" της Σουόνσι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Σουόνσι νίκησε για 3η συνεχόμενη φορά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε αγώνα της Premier League, την υποχρέωσε στην 1η φετινή της ήττα, κάνοντας ξανά ανατροπή με τον Γκομίς (videos)

Η Σουόνσι είναι ο κακός δαίμονας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πέρσι τη νίκησε δύο φορές στην Premier League και φέτος την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Όπως και πέρσι και στα δύο ματς οι Ουαλοί νίκησαν με 2-1 τους "κόκκινους διαβόλους", οι οποίοι προηγήθηκαν με γκολ του Χουάν Μανουέλ Μάτα στο 48'.

Και πέρσι στην Ουαλία είχαν προηγηθεί με τον Αντέρ Ερέρα, αλλά τελικά ήρθε ανατροπή με γκολ του Μπαφετιμπί Γκομίς, όπως ακριβώς έγινε και τώρα.

Ο Αντρέ Αγιού ισοφάρισε στο 61' με καρφωτή κεφαλιά και στο 66' ο Γκομίς έκανε το 2-1 με κοντινό πλασέ, σκοράροντας για 4η φορά φέτος, με τον Σέρχιο Ρομέρο να έχει ευθύνη.

Δεν είναι πλέον αήττητη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Σουόνσι όμως είναι μετά από 4 αγωνιστικές, όπως και η Λέστερ του Κλάουντιο Ρανιέρι και βέβαια η Μάντσεστερ Σίτι που έχει μόνο νίκες.

Νωρίτερα, η Σαουθάμπτον πήρε την πρώτη της φετινή νίκη, καθώς επικράτησε με 3-0 της Νόριτς, η οποία έπαιζε με 10 παίκτες από το 31' λόγω αποβολής του Γουίτακερ με 2η κίτρινη κάρτα.

Ο Γκρατσιάνο Πελέ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ο Ντούσαν Τάντιτς πέτυχε τα άλλα δύο γκολ στο 64ο και το 67ο λεπτό.

Οι συνθέσεις

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Νότον, Φεντερίκο Φερνάντες, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Νιλ Τέιλορ, Κορκ, Σέλβεϊ (89' Μπάρτλεϊ), Σίγκουρντσον, Αντρέ Αγιού, Ράουτλετζ (58' Κι Σουνγκ-Γιονγκ), Γκομίς (81' Έντερ).

MANUTD: Ρομέρο, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Σο, Σνιντερλέν (70' Κάρικ), Σβάινσταϊγκερ, Αντέρ Ερέρα (77' Φελαϊνί), Μάτα (70' Άσλεϊ Γιάνγκ), Ντεπάι, Ρούνεϊ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Στεκέλενμπουργκ, Σέντρικ Σοάρες (72' Μαρτίνα), Ζοζέ Φόντες, Γιοσίντα, Τάργκετ, Οριόλ Ρομέου, Γουόρντ-Πρόουζ, Στίβεν Ντέιβις (46' Τζέιμς Ροντρίγκεθ), Μανέ (81' Χουάνμι), Τάντιτς, Γκρατσιάνο Πελέ.

ΝΟΡΙΤΣ: Ράντι, Γουίτακερ, Ράσελ Μάρτιν, Μπασόνγκ, Μπρέιντι, Ντόρανς (70' Μπράντλεϊ Τζόνσον), Τέτε, Ρέντμοντ, Χάουσον, Χούλαχαν (32' Γουίζντομ), Τζερόμ (89' Χούπερ).