PREMIER LEAGUE

Ο Ζιρού "σόκαρε" τη Γιουνάιτεντ στο 89'

Ο Ολιβιέ Ζιρού "ακύρωσε" το γκολ του Χουάν Μάτα στο 89ο λεπτό και ο Ζοζέ Μουρίνιο δεν κατάφερε να νικήσει τον Αρσέν Βενγκέρ στο ντέρμπι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Άρσεναλ (1-1) στο "Ολντ Τράφορντ".

Δώδεκα αγώνες Premier League δίχως ήττα απέναντι στον Αρσέν Βενγκέρ συμπλήρωσε ο Ζοζέ Μουρίνιο, αλλά το τελικό 1-1 τον αφήνει με πικρία, αφού ο Ολιβιέ Ζιρού ισοφάρισε στο 89' για την Άρσεναλ στον αγώνα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον οποίο άνοιξε η "αυλαία" της 12ης αγωνιστικής στο στο "Ολντ Τράφορντ".

Το γκολ του Χουάν Μάτα στο 69ο λεπτό με πλασέ από το ύψος του πέναλτι δεν αποδείχθηκε αρκετό, με την απόσταση των δύο ομάδων να παραμένει στους έξι πόντους στον βαθμολογικό πίνακα.

Κανείς από τους δύο προπονητές (οι οποίοι αντάλλαξαν την πιο αμήχανη χειραψία της σεζόν πριν από τη σέντρα) δεν χρησιμοποίησε τον περσινό βασικό φορ της ομάδας και με τους Γουέιν Ρούνεϊ και Ζιρού στον πάγκο προς... τέρψιν των φιλάθλων, το θέαμα ήταν απογοητευτικό στο 1ο ημίχρονο.

Μία κεφαλιά που δεν έπιασε καλά ο Αλέξις Σάντσες στο 7' και δύο σουτ του Αντονί Μαρσιάλ στο τέλος ξεχωρίζουν από το 1ο μέρος, αλλά όχι πιο πολύ από την αντίδραση του Μουρίνιο σε πέναλτι που ζήτησε σε μαρκάρισμα του Νάτσο Μονρεάλ στον Αντόνιο Βαλένσια.

Το 2ο ημίχρονο είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες, αλλά όχι και ευκαιρίες, με τους Νταβίδ ντε Χέα και Πετρ Τσεχ να ανακόπτουν κάθε μπαλιά πριν εξελιχθεί σε κίνδυνο. Μέχρι το 69ο λεπτό και το γκολ του Μάτα, το οποίο αποδείχθηκε η σημαντικότερη φάση στο δεύτερο 45λεπτο. Μία κεφαλιά του Μάρκος Ρόχο στο 80' πέρασε πολύ έξω και ο Μουρίνιο έριξε στη μάχη και τον Μοργκάν Σνεντερλέν για να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Δεν πέτυχε τον σκοπό του, αφού σε μία ανύποπτη φάση στο 89ο λεπτό, ο Άλεξ Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν πέρασε σαν... σταματημένο τον Ράσφορντ από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο ανενόχλητος Ζιρού με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Τζόουνς, Ρόχο, Νταρμιάν (64' Μπλιντ), Ερέρα, Κάρικ, Πογκμπά, Μάτα (), Ράσφορντ, Μαρσιάλ (63' Ρούνεϊ)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Τζένκινσον (83' Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν), Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν (80' Τζάκα), Ελνενί (73' Ζιρού), Γουόλκοτ, Εζίλ, Ράμσεϊ, Σάντσες

*** διαβάστε ΕΔΩ για όλα τα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 1-1 (69' Μάτα / 89' Ζιρού)

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (66' Γουίκαμ / 39' και 83' Γιαγιά Τουρέ)

Έβερτον - Σουόνσι 1-1 (89' Κόουλμαν / 41' πέν. Σίγκουρντσον)

Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ 0-0

Στόουκ - Μπόρνμουθ 0-1 (26' Ακέ)

Σάντερλαντ - Χαλ 3-0 (34' Ντεφόου, 62' και 84' Ανιτσέμπε)

Γουότφορντ - Λέστερ 2-1 (1' Καπού, 12' Ρομπέρτο Περέιρα / 15' πέν. Μαχρέζ)

Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 3-2 (51' Γουίνκς, 89' και 91' πέν. Κέιν / 24' Αντόνιο, 68' πέν. Λανσίνι)

20. Σουόνσι 6

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του FA Cup και του League Cup)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)