PREMIER LEAGUE

Ο Ρούνεϊ "έκλεψε" βαθμό από τη Λίβερπουλ

Everton's Wayne Rooney, left, and Liverpool's Andrew Robertson battle for the ball during their English Premier League soccer match at Anfield, Liverpool, England, Sunday, Dec. 10, 2017. (Peter Byrne/PA via AP) PETER BYRNE/PA VIA AP

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη, η Έβερτον δεν έκανε ούτε ευκαιρία κι όμως το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ έληξε ισόπαλο 1-1, με τον Γουέιν Ρούνεϊ να τηρεί την παράδοση απέναντι στους "κόκκινους" και να σκοράρει.

Η Λίβερπουλ ήταν η μοναδική ομάδα που αγωνιζόταν για τη νίκη στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, όμως η Έβερτον ήταν αυτή που πήρε εκείνο για το οποίο έπαιζε, την ισοπαλία 1-1 μέσα στο "Άνφιλντ" και μάλιστα με "χρυσό σκόρερ" τον Γουέιν Ρούνεϊ.

Ο Άγγλος επιθετικός είχε τέσσερα γκολ στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος που άρχισε βασικός και τήρησε την... παράδοση με πέναλτι στο 77ο λεπτό, με το οποίο έφερε το παιχνίδι στα ίσια και με το οποίο κατέγραψε το "παρθενικό" τέρμα του στο ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι ήταν αναμφίβολα ανώτεροι, είχαν κατοχή 80% στο 1ο ημίχρονο, κάποιες τελικές και ένα πανέμορφο τέρμα, το 13ο φετινό στην Premier League (πρώτος σκόρερ) με τον Μοχάμεντ Σαλάχ, παρότι ο Γίργκεν Κλοπ κράτησε τον Φιλίπε Κοουτίνιο, τον Ρομπέρτο Φιρμίνο και τον Εμρέ Τζαν στον πάγκο.

Ο Σαμ Άλαρνταϊς έριξε στη μάχη τους Μοργκάν Σνιντερλέν και Άαρον Λένον στην ανάπαυλα, χωρίς αποτέλεσμα. Οι "κόκκινοι" εξακολούθησαν να έχουν το πάνω χέρι, αλλά να είναι και αναποτελεσματικοί με τις τελικές προσπάθειές τους.

Το "πλήρωσαν" στο 77ο λεπτό, στη δεύτερη απειλητική επίθεση των "ζαχαρωτών", όταν ο Ντέγιαν Λόβρεν έσπρωξε ελαφρά τον Ντόμινικ Κάλβερτ Λιούιν στην περιοχή και ο διαιτητής Κρεγκ Πόσον καταλόγισε πέναλτι. Ο Ρούνεϊ ευστόχησε, έφτασε τα 8 γκολ στην Premier League και σταμάτησε ένα σερί τριών νικών της Λίβερπουλ (οι "κόκκινοι" ισοφάρισαν το ρεκόρ αήττητου σερί 15 αγώνων σε ντέρμπι από το 1972-1978).

Arsenal's Olivier Giroud celebrates scoring his side's first goal of the game during the English Premier League soccer match against Southampton at St Mary's Stadium, Southampton, England, Sunday Dec. 10, 2017. (Adam Davy/PA via AP) ADAM DAVY/PA VIA AP

Με τον Ολιβιέ Ζιρού να ισοφαρίζει το ρεκόρ του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ ως η πιο παραγωγική αλλαγή ενός συλλόγου στην ιστορία της Premier League με 17 γκολ, η Άρσεναλ έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον. Ο Γάλλος επιθετικός ισοφάρισε στο 88ο λεπτό με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αλέξις Σάντσες και έδωσε τον πολυπόθητο πόντο στους Λονδρέζους, που άφησαν πίσω τους Τότεναμ και Μπέρνλι στη μάχη της Ευρώπης.

Οι "Άγιοι" προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με το 5ο φετινό τέρμα στο πρωτάθλημα του Τσάρλι Όστιν, με τον έμπειρο φορ να έχει ακόμα μία ευκαιρία που απέκρουσε ο Πετρ Τσεχ και ένα δοκάρι. Ο Άαρον Ράμσεϊ "απάντησε" στις ευκαιρίες για τους "κανονιέρηδες", αλλά τον νίκησε ο Φρέιζερ Φόρστερ, μέχρι ο Αρσέν Βενγκέρ να δώσει εντολή στον Ζιρού για ζέσταμα κι εκείνος να κάνει αυτό που γνωρίζει καλύτερα.

Οι συνθέσεις

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Γκόμεζ, Λόβρεν, Κλάβαν, Ρόμπερτσον, Όξλεϊντ Τσέιμπερλεϊν (78' Κοουτίνιο), Χέντερσον, Μίλνερ, Σαλάχ (67' Φιρμίνο), Σολάνκε (82' Ινγκς), Μανέ

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κένι, Χόλγκεϊτ, Γουίλιαμς, Μαρτίνα, Ρούνεϊ, Ντέιβις (46' Λένον), Γκέιγ, Σίγκουρντσον, Κάλβερτ Λιούιν, Νιάς (46' Σνιντερλέν)

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Στέφενς, Γιοσίντα, Φαν Ντάικ, Μπέρτραντ, Ρομέου, Χέιμπιεργκ, Γουόρντ Πρόουζ, Τάντιτς (88' Ντέιβις), Ρέντμοντ (74' Μπουφάλ), Όστιν (86' Γκαμπιαντίνι)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Κοσιελνί, Μέρτεζακερ (64' Γουέλμπεκ), Μονρεάλ, Μπεγερίν, Ράμσεϊ, Τσάκα (69' Γουίλσιερ), Κολάσινατς, Εζίλ, Λακαζέτ (72' Ζιρού), Σάντσες

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 1-0 (6' Αρναούτοβιτς)

Μπέρνλι - Γουότφορντ 1-0 (45' Άρφιλντ)

Κρίσταλ Πάλας - Μπόρνμουθ 2-2 (41' πέν. Μιλοβόγεβιτς, 44' Νταν / 10' και 45' Ντεφόου)

Χάντερσφιλντ - Μπράιτον 2-0 (12' και 43' Μουνιέ)

Σουόνσι - Γουέστ Μπρομ 1-0 (81' Μπονί)

Τότεναμ - Στόουκ 5-1 (21' αυτ. Σόκρος, 53' Σον Χέουνγκ-Μιν, 54' και 65' Κέιν / 80' Σόκρος)

Νιούκαστλ - Λέστερ 2-3 (4' Χοσέλου, 73' Γκέιλ / 20' Μαχρέζ, 60' Γκρέι, 86' αυτ. Αγιόθε Πέρεθ)

Κυριακή

Σαουθάμπτον - Άρσεναλ 1-1 (3' Όστιν / 88' Ζιρού)

Λίβερπουλ - Έβερτον 1-1 (42' Σαλάχ / 77' πέν. Ρούνεϊ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι (18:00)