PREMIER LEAGUE

Ο Κάρολ εξουδετέρωσε το γκολ του Κράουτς

Ο Πίτερ Κράουτς πίστεψε ότι έδωσε σημαντική νίκη στην Στόουκ μετά από δέκα αγώνες, ωστόσο ο Άντι Κάρολ τον σταμάτησε με δικό του γκολ, δίνοντας τον βαθμό στη Γουέστ Χαμ.

Στην αναμέτρηση των δύο υποψηφίων βασικών τερματοφυλάκων της εθνικής Αγγλίας, Τζο Χαρτ και Τζακ Μπάτλαντ, και των δύο πιο αποτυχημένων επιθετικών της Λίβερπουλ των τελευταίων ετών, Άντι Κάρολ και Πίτερ Κράουτς, δεν προέκυψε νικητής. Οι πρώτοι δεν κράτησαν το μηδέν, οι δεύτεροι βρήκαν δίχτυα από μία φορά και η Γουέστ Χαμ με την Στόουκ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 για την 34η αγωνιστική της Premier League.

Ο Κράουτς άνοιξε το σκορ στο 79ο λεπτό, όταν έφτασε τα 44 γκολ με τη Στόουκ στο πρωτάθλημα κι έγινε ο αρχισκόρερ του συλλόγου στην Premier League. Οι φιλοξενούμενοι όδευαν προς την πρώτη νίκη σε δέκα αγώνες, ωστόσο ο Κάρολ, που κι αυτός είχε περάσει ως αλλαγή, είχε διαφορετική άποψη. Στην πρώτη εμφάνισή του από τον Ιανουάριο, με ένα βολέ ισοφάρισε σε 1-1.

Στις καθυστερήσεις, ο Χαβιέρ Ερνάντες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε λόγω χεριού του Κάρολ.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Χαρτ, Ράις, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Σαμπαλέτα, Νομπλ, Κουγιατέ, Μαζουακού (81 Μαζουακού), Φερνάντες (76' Ερνάντες), Αρναούτοβιτς, Μάριο (86' Κάρολ)

ΣΤΟΟΥΚ: Μπάτλαντ, Ζουμά, Σόκρος, Μάρτινς Ίντι, Πίτερς, Μπάουερ (70' Κράουτς), Άλεν, Εντιάιγ, Σομπχί (62' Κάμερον), Σατσίρι, Ντιούφ (87' Άιρλαντ)

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σαουθάμπτον - Τσέλσι 2-3 (21' Τάντιτς, 60' Μπεντνάρεκ / 70' και 78' Ζιρού, 75' Αζάρ)

Μπέρνλι - Λέστερ 2-1 (6' Γουντ, 9' Λονγκ / 72' Βάρντι)

Κρίσταλ Πάλας - Μπράιτον 3-2 (5' και 24' Ζαά, 14' Τόμκινς / 18' Μάρεϊ, 34' Ισκιέρδο)

Χάντερσφιλντ - Γουότφορντ 1-0 (90'+1 Τομ Ινς)

Σουόνσι - Έβερτον 1-1 (71' Τζόρνταν Αγιού / 43' αυτ. Νότον)

Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ 3-0 (7' Μανέ, 69' Σαλάχ, 90' Φιρμίνο)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (42' Έρικσεν / 22' Γκαμπριέλ Ζεζούς, 25' πέν. Γκιουντογάν, 72' Στέρλινγκ)

Κυριακή

Νιούκαστλ - Άρσεναλ 2-1 (29' Αγιόθε Πέρεθ, 68' Ρίτσι / 14' Λακαζέτ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Μπρομ 0-1 (73' Τζέι Ροντρίγκεθ)

Δευτέρα

Γουέστ Χαμ - Στόουκ 1-1 (90' Κάρολ / 79' Κράουτς)