PREMIER LEAGUE

Νίκη στο 95' η Άρσεναλ επί της Λέστερ

© GETTY IMAGES

Με γκολ του Ντάνι Γουέλμπεκ στο 95' η Άρσεναλ έκανε ανατροπή και νίκησε με 2-1 την Λέστερ, έτσι την πλησίασε στους 2 βαθμούς (videos)

Η Λέστερ πήγε για ένα ακόμη θαύμα στο Λονδίνο, αλλά η Άρσεναλ λυτρώθηκε με γκολ του Ντάνι Γουέλμπεκ στο 95' και κάνοντας ανατροπή νίκησε με 2-1 τον πρωτοπόρο, πλησιάζοντάς τον στους 2 βαθμούς.

Ο Τζέιμι Βάρντι έχει σπουδαία ευκαιρία με κεφαλιά που σταμάτησε ο Πετρ Τσεχ, αλλά στο 45' με εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον Τσέχο τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ για τις "αλεπούδες".

Αυτό ήταν το 19ο γκολ του Άγγλου επιθετικού, αλλά το πέναλτι το κέρδισε ο ίδιος, το κέρδισε ακριβώς, καθώς πέναλτι δεν υπήρχε.

Στο 54' η ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι έμεινε με 10 παίκτες, καθώς με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε ο Ντάνι Σίμπσον και η Άρσεναλ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ο Θίο Γουόλκοτ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 61' και στο 70' ισοφάρισε, ενώ ακολούθησαν πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, με τον Κάσπερ Σμάιχελ να κάνει μεγάλο ματς.

Ο Ντάνι Γουέλμπεκ μπήκε στο 83' και στην τελευταία φάση του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Είχαν δοθεί 4 λεπτά καθυστερήσεων, η Άρσεναλ κέρδισε φάουλ από δεξιά και έχοντας περάσει στο 95ο λεπτό ο Μεσούτ Εζίλ εκτέλεσε και έδωσε μία ακόμη ασίστ, με τον Γουέλμπεκ να βρίσκει όσο έπρεπε την μπάλα με το κεφάλι για να την στείλει στα δίχτυα του Σμάιχελ.

Το εντυπωσιακό είναι πως ο Γουέλμπεκ έγινε ήρωας ίσως στο ματς της χρονιάς για την διεκδίκηση του τίτλου, σκοράροντας στο φετινό του ντεμπούτο. Ήταν η πρώτη φορά που έπαιξε έπειτα από τον σοβαρό του τραυματισμό τον περασμένο Απρίλιο!

Η Λέστερ στο 2016 κέρδισε στην έδρα της Τότεναμ και της Μάντσεστερ Σίτι και ίσως αν δεν είχε μείνει με 10 παίκτες να είχε κάνει το ίδιο και με τον 3ο διεκδικητή του τίτλου!

© AP
© REUTERS

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί (46' Τσέιμπερς), Μονρεάλ, Κοκελέν (61' Γουόλκοτ), Ράμσεϊ, Μεσούτ Εζίλ, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν (83' Γουέλμπεκ), Ζιρού.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχερ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Ντρίνκγουοτερ, Καντέ, Μαχρέζ (58' Βασιλέβσκι), Ολμπράιτον (83' Κινγκ), Οκαζάκι (61' Γκρέι), Βάρντι.

*κόκκινη 54' Σίμπσον

*** διαβάστε ΕΔΩ για τον θρίαμβο της Τότεναμ στο Μάντσεστερ

*** διαβάστε ΕΔΩ για την "6άρα" της Λίβερπουλ στο "Βίλα Παρκ"

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (3' Κχαζρί, 82' αυτ. Ντε Χέα / 39' Μαρσιάλ)

Μπόρνμουθ - Στόουκ 1-3 (57' Ρίτσι / 9' Ιμπουλά, 52' Αφελάι, 55' Χοσέλου)

Κρίσταλ Πάλας - Γουότφορντ 1-2 (45' Αντεμπαγιόρ / 16' πέν. και 82' Ντίνι)

Έβερτον - Γουέστ Μπρομ 0-1 (14' Ροντόν)

Νόριτς - Γουέστ Χαμ 2-2 (54' Μπράντι, 65' Χούλαχαν / 74' Παγέτ, 76' Νομπλ)

Σουόνσι - Σαουθάμπτον 0-1 (69' Λονγκ)

Τσέλσι - Νιούκαστλ 5-1 (5' Ντιέγκο Κόστα, 9' και 59' Πέδρο, 17' Ουίλιαν, 83' Μπερτράν Τραορέ / 90' Τάουνσεντ)

Κυριακή

Άρσεναλ - Λέστερ 2-1 (70' Γουόλκοτ, 95' Γουέλμπεκ / 45' πέν. Βάρντι)

Άστον Βίλα - Λίβερπουλ 0-6 (16' Στάριτζ, 25' Μίλνερ, 58' Εμρέ Τζαν, 63' Ορίγκι, 65' Κλάιν, 71' Κολό Τουρέ)

Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 1-2 (74' Ιχεανάτσο / 53' πέν. Κέιν, 83' Έρικσεν)