PREMIER LEAGUE

Νίκη με Πάτο για Τσέλσι

Ο Αλεσάντρε Πάτο σκόραρε στο ντεμπούτο του, ο Λόφτους-Τσικ πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Premier League, o Πέδρο έστειλε 2 φορές στη μπάλα στα δίχτυα και η Τσέλσι νίκησε 4-0 στο "Βίλα Παρκ" (videos)

Η Τσέλσι νίκησε με 4-0 την Άστον Βίλα στο "Βίλα Παρκ" και την τρίτη σερί εκτός έδρας επιτυχία της ελπίζει πως μπορεί να προλάβει το... τρένο της Ευρώπης.

Η ομάδα του Γκούς Χίντινκ μάλιστα έχει 4 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας ματς και είναι αήττητη στα τελευταία 6.

Ο Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ ήταν στην 11άδα και στο 26ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το πρώτο γκολ στην καριέρα του στην Premier League.

Στο 22' ο Αλεσάντρε Πάτο μπήκε αντί του τραυματία, Λοΐκ Ρεμί και έκανε ντεμπούτο, σκοράροντας μάλιστα στο 45'+3 με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

© REUTERS

Και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο τα πέτυχε ο Πέδρο και μάλιστα και στα δύο είχε συμμετοχή ο Πάτο, ενώ ντεμπούτο έκανε ο 20άχρονος Αμερικανός στόπερ, Ματ Μιάζγκα, ο οποίος αποκτήθηκε με τους New York Red Bulls.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Χάτον, Μάικα Ρίτσαρντς, Λέσκοτ, Αλί Σισοκό, Γουέστγουντ, Κάρλος Σάντσες (67' Μπακούνα), Γκουέιγ (82' Λίντεν), Κάρλες Χιλ (66' Γκρίλις), Τζόρνταν Αγιού, Ζεστέντ.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Μιάζγκα, Μπάμπα, Όμπι Μικέλ, Φάμπρεγας, Λόφτους-Τσικ, Πέδρο, Κένεντι (46' Οσκάρ), Ρεμί (22' Πάτο).

*κόκκινη 85' Χάτον

***διαβάστε ΕΔΩ για το Λίβερπουλ - Τότεναμ 1-1

***διαβάστε ΕΔΩ για τις "4άρες" των Σίτι και Άρσεναλ

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άστον Βίλα - Τσέλσι 0-4 (26' Λόφτους-Τσικ, 45'+3 πέν. Πάτο, 46' και 59' Πέδρο)

Άρσεναλ - Γουότφορντ 4-0 (4' Αλέξις Σάντσες, 38' Ιουόμπι, 48' Μπεγιερίν, 90' Γουόλκοτ)

Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (7' Φερνάντο, 12' Ντε Μπράινε, 19' Αγκουέρο, 93' Κολάροβ)

Νόριτς - Νιούκαστλ 3-2 (45' Τιμ Κλόζε, 74' Εμ'Μποκανί, 93' Όλσον / 71' και 88' πέν. Μίτροβιτς)

Στόουκ - Σουόνσι 2-2 (13' Αφελάι, 53' Μπόγιαν / 68' Σίγκουρντσον, 79' Παλόσκι)

Σάντερλαντ - Γουέστ Μπρομ 0-0

Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας 2-2 (18' Λανσίνι, 41' Παγέτ / 15' Ντιλέινι, 75' Γκέιλ)

Λίβερπουλ - Τότεναμ 1-1 (51' Κοουτίνιο / 63' Κέιν)

Κυριακή

Λέστερ - Σαουθάμπτον (15:30)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον (18:00)