PREMIER LEAGUE

Νίκη για Τσέλσι, 4-3 τη Γουότφορντ

Chelsea's John Terry, centre, celebrates scoring a goal during the English Premier League soccer match between Chelsea and Watford at Stamford Bridge stadium in London, Monday, May 15, 2017. (AP Photo/Tim Ireland) AP

Χωρίς σκοπιμότητα, άγχος και... ενδιαφέρον, η πρωταθλήτρια Τσέλσι νίκησε 4-3 τη Γουότφορντ σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική της Premier League. Γκολ μετά από 485 ημέρες ο Τέρι, 29η νίκη για τους "μπλε".

Η Τσέλσι κατέκτησε το πρωτάθλημα πριν από λίγες ημέρες. Η Γουότφορντ έχει εξασφαλίσει την ανανέωση της παρουσίας της στην Premier League για την επόμενη σεζόν. Το άγχος έλειπε και τα επτά γκολ έκαναν την εμφάνισή τους στο Λονδίνο με το 4-3 υπέρ των "μπλε" να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με τον Τζον Τέρι, ο οποίος σκοράρει κάθε χρόνο (σε οποιαδήποτε διοργάνωση) τα τελευταία 17 χρόνια, αλλά αυτό το γκολ ήταν το πρώτο του μετά από 485 ημέρες (16/1/2016). Εκπληκτικό στατιστικό, αν αναλογιστεί κανείς ότι πρόκειται για κεντρικό αμυντικό. Μάλιστα, αυτό ήταν το 100ό γκολ της Τσέλσι στη σεζόν και 1000ό επί ιδιοκτησίας Ρόμαν Αμπράμοβιτς.

Ο Καπουέ (ο μόνος παίκτης που σκόραρε εναντίον της Τσέλσι εντός κι εκτός έδρας τη φετινή σεζόν) ισοφάρισε σε 1-1 για τη Γουότφορντ στο 24ο λεπτό, ενώ ο Αθπιλικουέτα με το πρώτο του γκολ στη φετινή Premier League έκανε το 2-1 στο 36ο λεπτό.

Ο Μισί Μπατσουαγί σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό ματς, στο 49ο λεπτό για το 3-1, με τον Γιάνμαατ να μειώνει 3-2 στο 51ο λεπτό. Το 3-3 διαμόρφωσε ο Οκάκα στο 74ο λεπτό, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ενώ το τελικό 4-3 υπέρ των "μπλε" ήρθε από τον Φάμπρεγκας στο 88ο λεπτό.

Αυτή ήταν η 29η νίκη της Τσέλσι. Τον ίδιο αριθμό νικών είχε επιτύχει και τις σεζόν 2004/05 και 2005/06. Αν θα καταρρίψει κι αυτό το ρεκόρ; Η απάντηση την Κυριακή (21/5) απέναντι στη Σάντερλαντ.

ΤΣΕΛΣΙ: Μπέγκοβιτς, Ζούμα, Τέρι, Έικ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Τσαλόμπα (79' Φάμπρεγκας), Κένεντι (75' Άινα), Ουίλιαν, Αζάρ, Μπατσουαγί (84' Πέδρο)

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Γκόμες, Μαριάπα, Πρεντλ, Χολέμπας, Αμραμπάτ, Κλέβερλεϊ, Μπεχράμι, Ντοουκουρέ, Γιάνμαατ, Καπουέ (90'+1' Ντίνεϊ), Νιάνγκ (71' Οκάκα)