PREMIER LEAGUE

Τρίτη ήττα για Τσέλσι, χατ-τρικ ο Νέισμιθ

Νέα ήττα για την Τσέλσι του Ζοζέ Μουρίνιο, από την Έβερτον αυτή τη φορά με σκορ 1-3. Χατ-τρικ ο Νέισμιθ που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι! (videos)

Μόλις μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές μετρά η Τσέλσι στο ξεκίνημα της περιόδου 2015-2016 η οποία έγινε επί της Γουέστ Μπρομ με 3-2. Το Σάββατο (12/9) οι "μπλε" γνώρισαν μία ακόμα ήττα, την τρίτη τους φετινή και πλέον η υπόθεση τίτλος φαίνεται πως απομακρύνεται για τα καλά ( στην κορυφή η Σίτι έχει ήδη 12 πόντους και ένα ματς λιγότερο).

Όλα αυτά χάρη στο παιχνίδι της μοίρας και αυτό το λέμε γιατί στο 9ο λεπτό ο Μπέσιτς τραυματίστηκε και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου, με τον Νέισμιθ να περνάει στη θέση του.

Ο 29άχρονος Σκωτσέζος επιθετικός όχι μόνο αντικατέστησε επάξια τον συμπαίκτη του, αλλά πέτυχε χατ-τρικ! Το σκορ άνοιξε, λοιπόν, στο 17ο λεπτό με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, για να διπλασιάσει τα τέρματα του πέντε λεπτά αργότερα με καταπληκτικό συρτό σουτ κοντά στο ημικύκλιο της περιοχής.

Οι "μπλε" μείωσαν το σκορ 36ο λεπτό με "κεραυνό" του Νέμανια Μάτιτς αρκετά μέτρα έξω από την εστία του Μπέγκοβιτς που δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Το τελικό 3-1 έκανε πάλι ο Νέισμιθ με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά, δίνοντας μία αξία θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν (77' Ραμίρο Φούνες Μόρι), Στόουνς, Τζαγκιέλκα, Γκάλογουεϊ, Μπάρι, ΜακΚάρθι, Μπέσιτς (90' Μπέσιτς), Μπάρκλεϊ, Αρουνά Κονέ (72' Λένον), Λουκακού.

ΤΣΕΛΣΙ: Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Όμπι Μικέλ (55' Κένεντι), Φάμπρεγας (74' Ουίλιαν), Πέδρο (70' Φαλκάο), Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα.

*για τη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι στο 90' με Ιχεανάτσο, αλλά και την επικράτηση της Άρσεναλ, διαβάστε ΕΔΩ

*για τον θρίαμβο της ManUtd στο ντέρμπι με την Λίβερπουλ διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Έβερτον - Τσέλσι 3-1 (17', 22' και 82' Νέσμιθ / 36' Μάτιτς)

Άρσεναλ - Στόουκ 2-0 (31' Γουόλκοτ, 85' Ζιρού)

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (90' Ιχεανάτσο)

Νόριτς - Μπόρνμουθ 3-1 (35' Τζερόμ, 52' Χούλαχαν, 67' Τζάρβις / 81' Κουκ)

Γουότφορντ - Σουόνσι 1-0 (59' Ιγκάλο)

Γουέστ Μπρομ - Σαουθάμπτον 0-0

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 3-1 (49' Μπλιντ, 70' Αντέρ Ερέρα, 86' Μαρσιάλ / 84' Μπεντεκέ)