PREMIER LEAGUE

Αλλάζει χρόνο στο +7 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-0 τη Γουέστ Μπρομ στο "Old Trafford" και διατήρησε το +7 από τη συμπολίτισσα Σίτι. Μόνη τρίτη η Τότεναμ, 7άρα της Άρσεναλ στη Νιούκαστλ (videos)

Στο +7 από τη Μάντσεστερ Σίτι έκλεισε το 2012 για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που ολοκλήρωσε τους φετινούς της αγώνες με ένα δύσκολο 2-0 επί της Γουέστ Μπρομ στο "Old Trafford".

Οι "κόκκινοι διάβολοι" προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό χάρη σε αυτογκόλ του ΜακΌλι, ενώ το τελικό 2-0 σημειώθηκε στο 90' με τον Φαν Πέρσι να βρίσκει μία ακόμη φορά δίχτυα και να περνάει μόνος πρώτος στον πίνακα των σκόρερς.

Σε ένα εξωπραγματικό ματς στο "Emirates", η Άρσεναλ διέλυσε με 7-3 τη Νιούκαστλ. Οι "κανονιέρηδες" προηγήθηκαν τρεις φορές, αλλά οι "καρακάξες" πέτυχαν ισάριθμα γκολ και ισοφάρισαν στο 69' με τον Ντεμπά Μπα. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ βρήκε άλλες τέσσερις φορές δίχτυα με τους Ζιρού και Ουόλκοτ να πετυχαίνουν από δύο γκολ και τον Άγγλο διεθνή να σημειώνει τελικά χατ-τρικ και να φτάνει τα 9 γκολ φέτος.

Το 7-3, ως σκορ, ισοφάρισε στη δεύτερη θέση με τα μεγαλύτερα σκορ όλων των εποχών στην Premier League το 8-2 της περσινής σεζόν που είχε πετύχει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Άρσεναλ. Πρώτο παραμένει ακόμα το 7-4 της Πόρτσμουθ επί της Ρέντινγκ από το 2007. Με αυτό το τρίποντο, η Άρσεναλ έπιασε στην 4η θέση την Έβερτον και τη Γουέστ Μπρομ.

Απίθανο παιχνίδι έγινε και στο "Carrow Road", με τη Μάντσεστερ Σίτι να φτάνει στο 2-0 μόλις στο 5ο λεπτό με δύο γκολ του Τζέκο. Η Νόριτς μείωσε, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι διαφορά δύο γκολ (3-1) παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Νασρί.

Τα "καναρίνια" μείωσαν εκ νέου, αλλά ο Μπαν φρόντισε με αυτογκόλ να κάνει το 4-2 για τους "πολίτες". Το τελικό 3-4 διαμορφώθηκε από τον Μάρτιν στο 75'.

Με ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά, η Τότεναμ νίκησε με 2-1 τη Σάντερλαντ στο "Stadium of Light" και αναρριχήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Λονδρέζοι πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους μετά το επιβλητικό 4-0 στην έδρα της Άστον Βίλα.

Παρά την καθολική της επικράτηση σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και τις απίστευτες χαμένες ευκαιρίες, συμπεριλαμβανομένου ενός δοκαριού του Αντεμπαγιόρ από το ένα μέτρο, η Τότεναμ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 40ό λεπτό, όταν ο Ο'Σέι εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Ωστόσο, μόλις τέσσερα λεπτά χρειάστηκαν για τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα της επανάληψης για να πετύχουν την ανατροπή. Σε αυτό βοήθησε αρχικά ο Κάρλος Κουέγιαρ, που με αυτογκόλ στο 48' ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ακολούθησε μία επίδειξη σπριντ από τον Λένον, ο οποίος πρόλαβε όλους τους αντιπάλους του για το 2-1. Εν συνεχεία, τα "σπιρούνια" είχαν αρκετές ευκαιρίες για να σιγουρέψουν τη νίκη τους, αλλά ευτυχώς γι' αυτούς δεν ίσχυσε ο νόμος του ποδοσφαίρου και κράτησαν το τρίποντο μέχρι το φινάλε.

Πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση διεξήχθη και στο "Britannia", με τη Στόουκ να αποφεύγει στις καθυστερήσεις την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα της, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες και έχανε με 1-3 από τη Σαουθάμπτον. Ήρωες για τους γηπεδούχους ήταν οι Κράουτς και Τζερόμ, που πέρασαν ως αλλαγές, με τον πρώτο να δίνει την ασίστ και τον δεύτερο να ισοφαρίζει σε 3-3 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την τρίτη διαδοχική συντριβή της υπέστη η Άστον Βίλα, που μετά το 0-8 από την Τσέλσι και το 0-4 από την Τότεναμ, ηττήθηκε με 0-3 στην έδρα της από τη Γουίγκαν και σίγουρα η χρονιά δεν κλείνει με τον καλύτερο τρόπο για τον Πολ Λάμπερτ.

Με τον Γιώργο Καραγκούνη να αγωνίζεται σε ολόκληρο το 90λεπτο, η Φούλαμ δεν απέφυγε την ήττα με 1-2 από τη Σουόνσι, που παρά την απουσία του Μίτσου, βρήκε δίχτυα με τους Γκρέιαμ και Ντε Γκουζμάν.

Νίκη-ανάσα με 1-0 επί της Γουέστ Χαμ πήρε η Ρέντινγκ, με τον Πάβελ Πογκρεμπνιάκ να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης μόλις στο 5ο λεπτό.

Οι συνθέσεις

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μινιολέ, Γκάρντνερ, Κιλγκάλον (62' Κάμπελ), Κουέγιαρ, Ο'Σέι (68' Μπραμπλ), Κόλμπακ, Λάρσον (80' Ουίκαμ), Τζόνσον, ΜακΚλίν, Σεσενιόν, Φλέτσερ

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Ουόκερ, Ντόσον, Κόκερ, Νότον, Λένον (83' Πάρκερ), Σάντρο, Ντεμπελέ, Μπέιλ (90' Σίγκουρντσον), Αντεμπαγιόρ, Ντεφόου (76' Ντέμπσι)

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Λόουτον, Χερντ, Κλαρκ, Λίχαϊ (64' Ολμπράιτον), Μπάναν, Χόλμαν (64' Μπόουερι), Μπένετ, Άιρλαντ (63' Ελ Αχμαντί), Μπεντέκε, Βάιμαν

ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Αλ Χαμπσί, Ράμις, Κάλντουελ, Φιγκερόα, Μπόις, ΜακΚάρθι, Τζόουνς (65' ΜακΆρθουρ), Μποσεζούρ (79' Γκόμεθ), Κονέ (87' ΜακΜάναμαν), Μαλόουνι, Ντι Σάντο

ΦΟΥΛΑΜ: Στόκντεϊλ, Ρίτερ, Χιουζ, Χάνγκελαντ, Μπριγκς, Ντεζάγκα (76' Ροδαγιέγα), Σίντουελ, Καραγκούνης, Φρεΐ (84' Σεντέρος), Ρουίς, Μπερμπάτοφ

ΣΟΥΟΝΣΙ: Τρέμελ, Ρανχέλ, Μονκ, Ουίλιαμς, Τιένταλι, Άγκουστιεν (82' Μπρίτον), Ντε Γκουζμάν, Ντάιερ, Ερνάντεθ (66' Ντέιβις), Ράουτλετζ (46' Κι), Γκρέιαμ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Βίντιτς, Έβανς, Εβρά, Κάρικ, Κλέβερλι (83' Σκόουλς), Βαλένσια, Καγκάουα (66' Φαν Πέρσι), Γιανγκ, Ουέλμπεκ

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Τζόουνς, ΜακΌλι, Τάμας, Ρίτζουελ, Θορν, Ντόρανς (83' Φορτουνέ), Οντεμβίνγκι, Ρόζενμπεργκ (67' Λουκακού), Μπραντ (75' Μόρισον), Λονγκ

ΝΟΡΙΤΣ: Μπαν, Μάρτιν, Τέρνερ, Μπασόνγκ, Γαρίδο, Σνόντγκρας, Τέτεϊ (57' Χόουσον), Τζόνσον, Πίλκινγκτον, Χούλαχαν (75' Τζάκσον), Μόρισον (45' Κέιν)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Νάστασιτς, Κλισί, Γ. Τουρέ, Μπάρι, Νασρί, Αγουέρο (90'+3 Γκαρθία), Σίλβα (57' Μίλνερ), Τζέκο (82' Λέσκοτ)

* κόκκινη κάρτα ο Νασρί στο 44'

ΡΕΝΤΙΝΓΚ: Φεντερίτσι, Γκάντερ, Πιρς, Μαριάπα, Χαρτ, Κεμπέ (76' Ρόμπσον-Κανού), Καρατσάν, Λάιγκερτγουντ, ΜακΆναφ, Γκάθρι (66' Χαντ), Πογκρεμπνιάκ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Γιασκελάινεν, Τόμκινς, Κόλινς, Ριντ, Ο'Μπράιεν, Ο'Νιλ (67' Βαζ Τε), Νομπλ (80' Μαϊγκά), Τέιλορ (55' Κόλισον), Νόλαν, Τζάρβις, Κόουλ

ΣΤΟΟΥΚ: Μπέγκοβιτς, Σότον, Χουτ, Άπσον, Ουίλκινσον (70' Ουάιτχεντ), Κάιτλι (75' Κράουτς), Ουίλαν, Ενζονζί, Έθρινγκτον (57' Τζερόμ), Τζόουνς, Ουόλτερς

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Ντέιβις, Χόιφελντ, Φόντε, Γιοσίντα, Σο (82' Φοξ), Σναϊντερλέν, Γκιλιέρμε, Κορκ, Πάντσον (85' Ρίτσαρντσον), Λάμπερτ, Ροντρίγκες

* κόκκινη κάρτα ο Ενζονζί στο 71'

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέζνι, Σανιά, Κοσιελνί, Βερμέλεν, Γκιμπς, Ουίλσιρ, Αρτέτα, Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν (74' Ζιρού), Καθόρλα (86' Κοκελέν), Ποντόλσκι (82' Ράμσι), Ουόλκοτ

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Σίμπσον (83' Φέργκιουσον), Περτς, Κολοτσίνι, Σαντόν, Μπιγκιριμανά (82' Σόλα Αμεόμπι), Τιοτέ, Ομπερτάν, Μαρβό (88' Ταβερνιέ), Σισέ, Μπα

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Σάντερλαντ - Τότεναμ 1-2 (40' Ο'Σέι / 48' αυτ. Κουέγιαρ, 51' Λένον)

Άστον Βίλα - Γουίγκαν 0-3 (3' Ράμις, 52' Μπόις, 56' Κονέ)

Φούλαμ - Σουόνσι 1-2 (56' Ρουίς / 19' Γκρέιαμ, 52' Ντε Γκουζμάν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Μπρομ 2-0 (9' αυτ. ΜακΌλι, 90' Φαν Πέρσι)

Νόριτς - Μάντσεστερ Σίτι 3-4 (15' Πίλκινγκτον, 63', 75' Μάρτιν / 2', 5' Τζέκο, 50' Αγουέρο, 67' αυτ. Μπαν)

Ρέντινγκ - Γουέστ Χαμ 1-0 (5' Πογκρεμπνιάκ)

Στόουκ - Σαουθάμπτον 3-3 (16' Τζόουνς, 67' Άπσον, 90'+1 Τζερόμ / 10' Λάμπερτ, 24' Ροντρίγκες, 36' αυτ. Ουίλκινσον)

Άρσεναλ - Νιουκάστλ 7-3 (20', 73', 90'+2 Ουόλκοτ, 51' Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν, 64' Ποντόλσκι, 85', 87 Ζιρού / 43', 69' Μπα, 59' Μαρβό)