PREMIER LEAGUE

Μεγάλο "διπλό" η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ νίκησε 2-0 την Σαουθάμπτον στο "Σεντ Μέρις", την πλησίασε στον έναν βαθμό και πλέον η 3η θέση που οδηγεί στους ομίλους του CL βρίσκεται... σε απόσταση βολής (videos)

Πήρε το... ντέρμπι της 4άδας η Λίβερπουλ, καθώς νίκησε 2-0 την Σαουθάμπτον στο "Σεντ Μέρις", χάρη στα τέρματα των Κοουτίνιο και Ραχίμ Στέρλινγκ.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Στέρλινγκ στο 73' με πλασέ εντός περιοχής.

Η Λίβερπουλ ανέβηκε στην 6η θέση, προσπερνώντας την Τότεναμ, πλησίασε την Σαουθάμπτον στον έναν βαθμό, στους 2 την ManUtd, ενώ η 3η θέση (Άρσεναλ) είναι τρεις βαθμούς μακριά.

Παράπονα πάντως έχει από την διαιτησία η Σαουθάμπτον, καθώς ζήτησε πέναλτι στο 1ο λεπτό, στο 4ο και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Κλάιν, Ζοζέ Φόντες, Γιοσίντα, Τάργκετ, Ουανιάμα, Γουόρντ-Πρόουζ (57' Μανέ), Στίβεν Ντέιβις (46' Σνιντερλέν), Τζούριτσιτς (75' Τάντιτς), Έλια, Γκρατσιάνο Πελέ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (3-6-1): Μινιολέ, Λόβρεν, Σκρτελ, Εμρέ Τζαν, Χέντερσον, Τζο Άλεν, Άιμπ (75' Γκλεν Τζόνσον), Μάρκοβιτς (46' Αλμπέρτο Μορένο), Λαλάνα (62' Στάριτζ), Κοουτίνιο, Στέρλινγκ.

*για τα 2-2 σε Τότεναμ - Γουέστ Χαμ & Έβερτον - Λέστερ, διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άστον Βίλα - Στόουκ 1-2 (20' Σινκλέρ / 45' Ντιούφ, 93' Μόουζες)

Τσέλσι - Μπέρνλι 1-1 (14' Ιβάνοβιτς / 81' Μι)

Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 1-2 (94' Μάρεϊ / 8' πέν. Καθόρλα, 45'+1 Ζιρού)

Χαλ - ΚΠΡ 2-1 (16' Γέλαβιτς, 89' Εν'Ντόι / 39' 'Οστιν)

Σάντερλαντ - Γουέστ Μπρομ 0-0

Σουόνσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (30' Κι Σουνγκ-Γιόνγκ, 73' Γκομίς / 28' Αντέρ Ερέρα)

Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 5-0 (2' πέν. Αγκουέρο, 12' Νασρί, 21' Τζέκο, 51' και 53' Νταβίντ Σίλβα)

Κυριακή

Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 2-2 (81' Ρόουζ, 96' Χάρι Κέιν / 22' Κουγιατέ, 62' Ντιαφρά Σακό)

Έβερτον - Λέστερ 2-2 (57' Νέισμιθ, 88' αυτ. Άπσον / 63' Νάτζεντ, 70' Καμπιάσο)

Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ 0-2 (3' Κοουτίνιο, 73' Στέρλινγκ)