PREMIER LEAGUE

Ο Αντόνιο έδωσε τη λύση στη Γουέστ Χαμ

Με το γκολ του Αντόνιο στο 85ο λεπτό η Γουέστ Χαμ νίκησε με 1-0 την Μπόρνμουθ στο κατάμεστο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου. Πρώτη νίκη (2-1) για Μίντλεσμπρο, η οποία άφησε χωρίς βαθμό τη Σάντερλαντ.

Η Μίντλεσμπρο πήρε την πρώτη της νίκη στην Premier League επικρατώντας με 2-1 της Σάντερλαντ στο "Stadium of Light" χάρη σε δύο γκολ του Κριστιάν Στουάνι. Χωρίς βαθμό η ομάδα του Μόγιες. Στο κατάμεστο από 60.000 θεατές Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, η Μπόρνμουθ έβαλε δύσκολα στη Γουέστ Χαμ, αλλά ο Αντόνιο βρήκε τη λύση κι έδωσε τη νίκη στα "σφυριά".

60.000 οπαδοί γέμισαν ασφυκτικά το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου για το πρώτο εντός έδρας ματς της Γουέστ Χαμ. Ωστόσο, έπρεπε να περιμένουν 85 λεπτά για να δουν την ομάδα τους να σκοράρει.

Η λύση ήρθε από τον Αντόνιο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μπόρουτς κι διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αν και η Μπόρνμουθ - η οποία έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 79ο λεπτό λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Άρτερ - έχασε διπλή ευκαιρία στο τέλος για την ισοφάριση.

Πρώτη νίκη για την Μίντλεσμπρο

Η "Μπόρο" άνοιξε το σκορ μόλις 13 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης με τον Στουάνι, με τον ίδιο παίκτη να διπλασιάζει τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο κι αυτά της ομάδας στο 45ο.

Η Σάντερλαντ μείωσε στο 71ο λεπτό με τον Φαν Άανχολτ, ωστόσο τίποτα περισσότερο με τον Ντέιβιντ Μόγιες να βλέπει την ομάδα του να μην έχει βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές στην Premier League. Στον πάγκο έμεινε ο Έλληνας γκολκίπερ, Δημήτρης Κωνσταντόπουλος.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αντριάν, Κόλινς, Ριντ, Μαζουακού, Νόρντβαϊτ (80' Φλέτσερ), Τερέ (89' Ομπιάνγκ), Νόμπλ, Κουαγιατέ, Αντόνιο, Βαλένσια (63' Καλέρι)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Σμιθ, Φράνσις, Κουκ, Ντάνιελς, Άιμπ (79' Έικ), Άρτερ, Σέρμαν, Φρέιζερ (86' Γκόσλινγκ), Κινγκ, Γουίλσον (75' Γκρέιμπαν)

* αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Άρτερ στο 79ο λεπτό

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μανόνε, Λοβ, Τζιλομποτζί, ΜακΝερ (46' Λενς), Φαν Άανχολτ, Ρόντγουελ, Ο'Σι (37' Πίενααρ), Γουότμορ (81' Ασόρο), Γκουτς, Γιανουζάι, Ντεφόου

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ: Γκούζαν, Ενσούε (83' Αγιάλα), Μπαραγάν, Γκίμπσον, Φρεντ, Κλέιτον, Φόρσο, Στουάνι, Ντάουνινγκ, Γκαστόν Ραμίρες (59' Αντόμα), Άλβαρο Νεγρέδο (90'+1' Νάγκεντ)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Αυγούστου

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σαουθάμπτον 2-0 (36', 52' πεν. Ιμπραχίμοβιτς)

Σάββατο 20 Αυγούστου

Στόουκ - Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (49' πεν. Κρκιτς / 27' πεν., 36' Αγκουέρο, 86', 90'+5' Νολίτο)

Γουέστ Μπρομ - Έβερτον 1-2 (9' ΜακΌλεϊ / 45'+2' Μιραλάς, 60' Μπάρι)

Γουότφορντ - Τσέλσι 1-2 (55' Καπού / 80' Μπατσουαγί, 87' Ντιέγκο Κόστα)

Μπέρνλι - Λίβερπουλ 2-0 (2' Βόουκς, 37' Γκρέι)

Σουόνσι - Χαλ 0-2 (79' Μαλόνεϊ, 90'+2' Ερνάντεθ)

Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (83' Γουανιάμα)

Λέστερ - Άρσεναλ 0-0