PREMIER LEAGUE

Με Κλάβαν στο 94' η αλλαγμένη Λίβερπουλ

Liverpool's Ragnar Klavan, left, celebrates scoring his side's first goal of the game against Burnley with team-mates including Liverpool's Dejan Lovren, second left, during the English Premier League soccer match against Burnley at Turf Moor, Burnley, England, Monday Jan. 1, 2018. (Martin Rickett/PA via AP) AP

Τι κι αν ο Γιούργκεν Κλοπ άλλαξε την αρχική ενδεκάδα κατά τα 7/11; Τι κι αν ισοφαρίστηκε στο 87'; Η Λίβερπουλ έφυγε με τη νίκη (1-2) από την έδρα της Μπέρνλι χάρη στο γκολ του Κλάβαν στο 94' και ξεκίνησε το 2018, όπως τελείωσε το 2017.

Το γκολ του Ράγκναρ Κλάβαν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στη Λίβερπουλ την τρίτη διαδοχική της νίκη στην Premier League και την ευκαιρία να καλωσορίσει το 2018, έτσι ακριβώς όπως αποχαιρέτησε το 2017. Με επιτυχία, δηλαδή!

Ο Γερμανός τεχνικός των "reds", Γιούργκεν Κλοπ, "ανακάτεψε την τράπουλα" και μάλιστα καλά. Η αρχική ενδεκάδα στο ματς με την Μπέρνλι διέφερε κατά τα 7/11 σε σχέση με την αντίστοιχη κόντρα στη Λέστερ. Όλα αυτά σε διάστημα μόνο δύο ημερών. Ο Σαντιό Μανέ ωστόσο, κατόρθωσε στο 61ο λεπτό να νικήσει τον Πόουπ και να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα.

Μετά από κόντρα η μπάλα στρώθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Σενεγαλέζο κι εκείνος γύρισε και με εντυπωσιακό σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Η Μπέρνλι είχε απάντηση, ωστόσο, και την "έδωσε" μέσω στου Γιόχαν Μπεργκ Γκούντμουντσον, ο οποίος στο 87ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1. Ο Τέιλορ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βόουκς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ισλανδός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι "reds" ήταν αποφασισμένοι να κάνουν "ποδαρικό" με το δεξί στο νέο έτος ο,τι και να γίνει. Ο Ράγκναρ Κλαβάν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων "σφράγισε" την "απόδραση" της Λίβερπουλ (1-2)! Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Λόβρεν πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Πόουπ ήταν σε κακή θέση και από κοντά ο Εσθονός έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Δύσκολα, αλλά πέρασε η Νιούκαστλ από την έδρα της Στόουκ. Μπορεί ο Σάιραν Κλαρκ να έχασε απίθανη ευκαιρία εξ' επαφής, αλλά ο Αγιόθε Πέρεθ στο 73ο λεπτό πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Η Λέστερ δεν συνάντησε σπουδαία αντίσταση από τη Χάντερσφιλντ και τη νίκη με 3-0 χάρη στα γκολ του πέτυχαν οι Ριγιάντ Μαχρέζ, Ισλάμ Σλιμανί και Μάρτιν Ολμπράιτον.

ΜΠΕΡΝΛΙ:Ποουπ, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Γκούντμουντσον, Κορκ, Ντεφούρ, Άρφιλντ (86' Γουέλς), Χέντρικ (71' Βόουκς), Μπάρνς

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ:Μινιολέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Κλαβάν, Γκόμες, Όξλεϊντ - Τσάμπερλεν (90'+6' Μάτιπ), Τσαν, Βαινάλντουμ, Μανέ (72' Ρομπέρτο Φιρμίνο), Σολάνκε, Λαλάνα (86' Μίλνερ)

ΛΕΣΤΕΡ:Σμάιχελ, Αμαρτέι, Μόργκαν (28' Ντράγκοβιτς), Μαγκουάιρ, Φουχς, Μαχρέζ (77' Γκρέι), Εντιντί, Τζέιμς (86' Αντριάν Σίλβα), Ολμπράιτον, Οκαζάκι, Σλιμανί

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ:Λεσλ, Σμιθ (82' Ντεπουάτρ), Ζανκα, Σίντλερ, Λοουβ (76' Μαλόουν), Μόουι, Γουίλιαμς, Λόλεϊ (59' Κουάνερ), Ίνς, Λα Πάρα, Μουνιε

ΣΤΟΟΥΚ:Μπάτλαντ, Έντουαρντς, Ζουμά, Βίμερ, Κάμερον, Άλεν, Άνταν, Πίτερς (71' Μπεραϊνό), Σατσίρι (57' Ντιούφ), Μοτίνγκ, Κράουτς

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ:Ντάρλοου, Γέντιλν, Λασέλ, Κλαρκ, Μανκίγιο, Σέλβεϊ, Ντιαμέ, Ρίτσι, Μέρφι (82' Ντάμετ), Ατσού (64' Γκέιλ), Πέρεθ (90' Χέιντεν)

** Θυμηθείτε ΕΔΩ τι έγινε στο πρώτο ματς της Premier League για το 2018 ανάμεσα στην Μπράιτον και την Μπόρνμουθ.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Δευτέρα (1/1)

Μπράιτον - Μπόρνμουθ 2-2 (5' Νοκέρ, 48' Μάρεϊ / 33' Κουκ, 79' Γουίλσον)

Μπέρνλι - Λίβερπουλ 1-2 (87' Γκούντμουντσον / 61' Μανέ, 90'+4' Κλάβαν)

Λέστερ - Χάντερσφιλντ 3-0 (53' Μαχρέζ, 60' Σλιμανί, 90'+2' Ολμπράιτον)

Στόουκ - Νιούκαστλ 0-1 (73' Πέρεθ)

Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (19:30)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)