PREMIER LEAGUE

Με Καρνέζη - Χολέμπας η Γουότφορντ διέλυσε την Τσέλσι

AP PHOTO/FRANK AUGSTEIN

Με τους Ορέστη Καρνέζη και Χοσέ Χολέμπας βασικούς και τρία γκολ μετά από το 83', η Γουότφορντ διέλυσε την Τσέλσι των δέκα παικτών με 4-1 για την 26η αγωνιστική της Premier League.

Η Γουότφορντ των... Ελλήνων "τιμώρησε" την Τσέλσι στο τέλος και έφτασε σε θρίαμβο με 4-1 για την 26η αγωνιστική της Premier League. Οι "μπλε" έμειναν με 10 παίκτες από το 30' εξαιτίας της αυστηρής αποβολής του Τιεμουέ Μπακαγιοκό που δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε πέντε λεπτά και όταν ισοφάρισαν στο 82' με τον Εντέν Αζάρ, ανοίχτηκαν και το "πλήρωσαν" με τρία τέρματα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κυριαρχία στα πρώτα λεπτά απέναντι σε μία ομάδα που έπαιζε το ίδιο σύστημα, ένα 3-4-3, με τον Χοσέ Χολέμπας σε ρόλο αριστερού στόπερ και τον Ορέστη Καρνέζη στο τέρμα. Η αποβολή του Μπακαγιοκό άλλαξε τα δεδομένα, με τον Τσεσκ Φάμπρεγας να περνάει στη θέση του Γουίλιαν για να ισορροπήσει την ομάδα του Αντόνιο Κόντε.

Στο 42', όμως, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι που το εκτέλεσε ο αρχηγός τους, Τρόι Ντίνι, σκοράροντας και πανηγυρίζοντας με δύο... μεσαία δάχτυλα.

Στο 2ο ημίχρονο, η Τσέλσι έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε στο 82' με φοβερό σουτ του Αζάρ, στο οποίο δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο Καρνέζης. Στη συνέχεια, όμως, τα λάθη των παικτών της Τσέλσι που έψαχναν το γκολ της ανατροπής οδηγούσε σε αντεπιθέσεις της Γουότφορντ, στις οποίες σκόραραν κατά σειρά ο Ντάριλ Γιάνμαατ, ο Ζεράρ Ντεουλοφέου και ο Ρομπέρτο Περέιρα.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Καρνέζης, Μαριάπα, Πρεντλ, Χολέμπας, Γιάνμαατ, Καπού, Ντουκουρέ, Ζέεχελαρ, Ντεουλοφέου (89' Καρίγιο), Ντίνι (90+3' Γκρέι), Ρισάρλισον (65' Περέιρα)

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Κέιχιλ, Μόουζες, Καντέ, Μπακαγιοκό, Τζαπακόστα, Γουίλιαν (34' Φάμπρεγας), Αζάρ, Πέδρο (63' Ζιρού)

*κόκκινη 30' Μπακαγιιοκό

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπέρνλι - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (82' Γκούντμουντσον / 24' Ντανίλο)

Μπόρνμουθ - Στόουκ 2-1 (70' Κινγκ, 79' Μουσέ / 5' Σατσίρι)

Μπράιτον - Γουέστ Χαμ 3-1 (8' Μάρεϊ, 59' Ισκιέρδο, 75' Γκρος / 30' Χαβιέρ Ερνάντες)

Λέστερ - Σουόνσι 1-1 (17' Βάρντι / 53' Φεντερίκο Φερνάντες)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Χάντερσφιλντ 2-0 (55' Λουκακού, 68' Αλέξις Σάντσες)

Γουέστ Μπρομ - Σαουθάμπτον 2-3 (4' Χεγκάζι, 72' Ροντόν / 40' Λεμινά, 43' Στίβενς, 55' Γουόρντ-Πράουζ)

Άρσεναλ - Έβερτον 5-1 (6', 19', 74' Ράμσεϊ, 14' Κοσιελνί, 37' Ομπαμεγιάνγκ / 64' Κάλβερτ Λιούιν)

Κυριακή

Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ 1-1 (55' πέν. Μιλιβόγεβιτς / 22' Ντιαμέ)

Λίβερπουλ - Τότεναμ 2-2 (3' και 91' Σαλάχ / 80' Γουανιάμα, 95' πέν. Κέιν)

Δευτέρα

Γουότφορντ - Τσέλσι 4-1 (42' πέν. Ντίνι, 84' Γιάνμαατ, 88' Ντεουλοφέου, 90+1' Περέιρα / 82' Αζάρ)