PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0

Η Σίτι ήταν μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, καθώς επικράτησε με 1-0 της Γιουνάιτεντ, χάρη στο 10ο γκολ του Αγκουέρο. Μοιραίος ο Σμόλινγκ για την ManUtd (videos)

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 1-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι της πόλης (4η σερί νίκη επί του μεγάλου αντιπάλου!), έτσι διατηρήθηκε μόνη στην 3η θέση, με 6 βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο, Τσέλσι.

Ο Σέρχιο Αγκουέρο στο 63' πέτυχε το μοναδικό τέρμα στο ματς του "Σίτι οφ Μάντσεστερ", με τον Αργεντινό να έχει 10 γκολ σε 10 αγωνιστικές και είναι μόνος πλέον στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς (πέρασε τον Ντιέγκο Κόστα).

Ο Φαλκάο ήταν εξέδρα, ενώ μοιραίος για την ManUtd ήταν ο Κρις Σμόλινγκ, αφού στο πρώτο ημίχρονο άφησε με 10 παίκτες την ομάδα του (ανόητη η 1η κίτρινη κάρτα).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η φάση που "ζωντάνεψε" το ντέρμπι ήρθε στο 39ο λεπτό, όταν ο Κρις Σμόλινγκ άφησε με 10 παίκτες την Γιουνάιτεντ, καθώς δέχτηκε κόκκινη κάρτα για σκληρό τάκλιν στον Τζέιμς Μίλνερ, με δεύτερη κίτρινη συγκεκριμένα, έχοντας πάρει νωρίτερα την πρώτη διότι εμπόδισε τον Χαρτ σε βολέ!

Σωστή η απόφαση του διαιτητή, αλλά ακολούθησαν δύο λανθασμένες μέχρι να σφυρίξει το τέλος του ημιχρόνου.

© ANDY HOOPER

Ο Μαρουάν Φελαϊνί γύρισε στόπερ και στο 41' ανέτρεψε στην περιοχή τον Σέρχιο Αγκουέρο, κακώς ο ρέφερι δεν έδωσε πέναλτι, όπως κακώς δεν έδωσε πέναλτι και στο 45'+3, όταν ο Μάρκος Ρόχο ανέτρεψε στην περιοχή τον Γιαγιά Τουρέ.

© GETTY IMAGES EUROPE

Ο Κάρικ πέρασε αντί του Γιανουζάι στο κέντρο, ο Φελαϊνί έπαιξε στόπερ μαζί με τον Ρόχο, όχι για πολύ όμως, καθώς στο 56' αποχώρησε τραυματίας ο Αργεντινός με φορείο και οξυγόνο, με τον 19άχρονο Βορειοϊρλανδό, Πάτρικ ΜακΝέιρ, να παίρνει την θέση του.

Ο Γκαέλ Κλισί ξεκίνησε αριστερό μπακ, καθώς ο Αλεκσάντερ Κολάροβ είχε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και Γάλλος ήταν αυτός που στο 63' έκανε την ασίστ για να ανοίξει το σκορ ο Σέρχιο Αγκουέρο.

Γύρισμα από αριστερά από τον Κλισί και ο "Κουν" με αριστερό πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0, "εκτελώντας" τον Ντε Χέα, έτσι έφτασε τα 10 τέρματα, άφησε πίσω του τον Ντιέγκο Κόστα της Τσέλσι και είναι μόνος στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς.

ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κλισί, Φερνάντο, Γιαγιά Τουρέ, Χεσούς Νάβας, Μίνλερ (70' Νασρί), Γιόβετιτς (71' Τζέκο), Αγκουέρο (84' Φερναντίνιο).

MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Ρόχο (56' ΜακΝέιρ), Σο, Μπλιντ, Φελαϊνί, Γιανουζάι (43' Κάρικ), Ντι Μαρία, Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι (82' Γουίλσον).

*κόκκινη 39' Σμόλινγκ

Ανατροπή η Τότεναμ

Στην άλλη αναμέτρηση της Κυριακής, η Τότεναμ νίκησε 2-1 την Άστον Βίλα, με ανατροπή στα τελευταία λεπτά μέσα στο "Βίλα Παρκ".

Ο Βάιμαν άνοιξε το σκορ, αλλά στο 65' αποβλήθηκε ο Μπεντέκ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι "λύγισαν" με τον Σαντλί να ισοφαρίζει 84' και τον Χάρι Κέιν να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 90' με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

Οι "σπερς" έπιασαν έτσι την Λίβερπουλ στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι "χωριάτες" υπέστησαν 6η συνεχόμενη ήττα (!), ενώ στα 5 προηγούμενα ματς δεν είχαν σκοράρει.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Λόουτον, Φλάαρ, Μπέικερ, Αλί Σισοκό (93' Ντάρεν Μπεντ), Κάρλος Σάντσες, Γουέστγουντ, Κλέβερλι, Ν'Ζογκμπιά (74' Αγκμπονλαχόρ), Βάιμαν (86' Ρίτσαρντσον), Μπεντέκ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Νότον, Καμπούλ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Ετιέν Καπού (72' Τάουνσεντ), Μέισον, Έρικσεν (46' Λαμέλα), Σαντλί, Αντεμπαγιόρ (58' Κέιν), Σολδάδο.

© MATT BUNN / BPI

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Νιούκαστλ - Λίβερπουλ 1-0 (73' Αγιόθε Πέρεθ)

Άρσεναλ - Μπέρνλι 3-0 (70' και 91' Αλέξις Σάντσες, 72' Τσέιμπερς)

Τσέλσι - ΚΠΡ 2-1 (32' Οσκάρ, 75' πέν. Αζάρ / 62' Όστιν)

Έβερτον - Σουόνσι 0-0

Χαλ - Σαουθάμπτον 0-1 (3' Ουανιάμα)

Λέστερ - Γουέστ Μπρομ 0-1 (47' αυτ. Καμπιάσο)

Στόουκ - Γουέστ Χαμ 2-2 (33' Μόουζες, 56' Ντιούφ / 60' Ενέρ Βαλένσια, 73' Ντάουνινγκ)