PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 1-1

© MAN UTD VIA GETTY IMAGES

Με γκολ του Φαν Πέρσι στο 94' η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απάντησε στον Ντρογκμπά (1-1) και απέφυγε την ήττα από την Τσέλσι μέσα στο "Ολντ Τράφορντ" (videos)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο "Ολντ Τράφορντ", με τον Ρόμπιν φαν Πέρσι στο 94ο λεπτό να απαντά στο γκολ του Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Ο Ιβοριανός σκόραρε για πρώτη φορά στην φετινή Premier League με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από εκτέλεση κόρνερ του Σεσκ Φάμπρεγκας στο 53ο λεπτό (μεσοβδόμαδα είχε πετύχει το πρώτο του γκολ γενικά μετά την επιστροφή του, στο ματς του CL με Μάριμπορ).

Ο Ρόμπιν φαν Πέρσι ήταν πάνω στην γραμμή, αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ, ενώ το κόρνερ το είχε παραχωρήσει ο Νταβίντ ντε Χέα με εντυπωσιακή απόκρουση σε προσπάθεια του Εντέν Αζάρ.

Ο Ολλανδός... πήρε το αίμα του πίσω στην τελευταία φάση του αγώνα, καθώς στο 94' με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο Ιβάνοβιτς έκανε φάουλ στον Ντι Μαρία και αποβλήθηκε στο 93', ο Αργεντινός εκτέλεσε το φάουλ, ο Φελαϊνί πήρε την κεφαλιά και ο Κουρτουά απέκρουσε, όμως ο Φαν Πέρσι πήρε το... ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Ζοζέ Μοουρίνιο έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει στην κορυφή με +6, αλλά και να αφήσει την ManUtd 13 βαθμούς πίσω της, ενώ αυτή ήταν η 2η φετινή της απώλεια (παραμένει αήττητη).

MANUTD: Ντε Χέα, Ραφαέλ, Σμόλινγκ, Ρόχο, Σο, Μπλιντ, Φελαϊνί, Μάτα (67' Γουίλσον), Ντι Μαρία, Γιανουζάι, Φαν Πέρσι.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Φιλίπε Λουίς, Μάτιτς, Φάμπρεγκας, Οσκάρ (67' Όμπι Μικέλ), Ουίλιαν (93' Ζουμά), Αζάρ (90' Σέρλε), Ντρογκμπά.

*κόκκινη 93' Ιβάνοβιτς

***για την ήττα της Τότεναμ και τη νίκη της Έβερτον διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (21' Αμαλφιτανό, 75' Ντιαφρά Σακό / 77' Νταβίντ Σίλβα)

Λίβερπουλ - Χαλ 0-0

Σαουθάμπτον - Στόουκ 1-0 (33' Μανέ)

Σάντερλαντ - Άρσεναλ 0-2 (30' και 90' Αλέξις Σάντσες)

Γουέστ Μπρομ - Κρίσταλ Πάλας 2-2 (51' Ανιτσέμπε, 93' πέν. Μπεραϊνό / 16' Χάνγκελαντ, 45' πέν. Τζέντινακ)

Σουόνσι - Λέστερ 2-0 (34' και 57' Μπονί)