PREMIER LEAGUE

Λυτρωτής ο Ντιέγκο Κόστα για Τσέλσι, 2-1 τη Γουέστ Χαμ

Ο Ντιέγκο Κόστα σκόραρε στο 89ο λεπτό κι έδωσε τη νίκη με 2-1 στην Τσέλσι επί της Γουέστ Χαμ, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Premier League. Έξαλλοι πανηγυρισμοί από Αντόνιο Κόντε. (videos)

Αν και φλέρταρε με την γκέλα, ο Ντιέγκο Κόστα ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στην Τσέλσι. Οι "μπλε" προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αζάρ στο 47', η Γουέστ Χαμ ισοφάρισε με τον Κόλινς, αλλά ο Ντιέγκο Κόστα με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των "σφυριών" κι έδωσε τη νίκη στην Τσέλσι.

Υπό το βλέμμα του πρώην ποδοσφαιριστή της, Μάικλ Εσιέν, και με τον Αντόνιο Κόντε στην τεχνική της ηγεσία έκανε η Τσέλσι πρεμιέρα στην Premier League.

Από την άλλη, για τη Γουέστ Χαμ στη βασική ενδεκάδα ξεκίνησε τόσο ο Αντρέ Αγιού όσο κι ο Αρτούρ Μαζουακού, με τον πρώτο να αποχωρεί λόγω τραυματισμού στο 35ο λεπτό.

Η Τσέλσι απείλησε δεκατρία λεπτά μετά την έναρξη του ματς, όταν ο Ιβάνοβιτς με επιτόπια ντρίμπλα "άδειασε" τον Κουγιατέ, έκανε και το σουτ, με τον Αντριάν να απομακρύνει σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα οι "μπλε" ζήτησαν πέναλτι όταν ο Οσκάρ μπήκε στην περιοχή, ο Ριντ τον κράτησε, κι ο Βραζιλιάνος έπεσε αρκετά εύκολα, με τον διαιτητή να μην καταλογίζει την παράβαση.

Νέα απειλή της Τσέλσι στο 31ο λεπτό με τον Αζάρ να βγαίνει από τα αριστερά, να συγκλίνει προς το κέντρο, να κάνει και το σουτ, αλλά την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι ύστερα από την ανατροπή του Αθπιλικουέτα από τον Αντόνιο.

Ο Εντέν Αζάρ, στο 47ο λεπτό, ανέλαβε την εκτέλεση, το έκανε εύστοχα, άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι και πέτυχε το 5000ό γκολ των "μπλε".

Οι γηπεδούχοι "έπαιξαν" με τη φωτιά και παραλίγο να "καούν". Στο 77ο λεπτό, ο Κόλινς εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αρρυθμία της Τσέλσι και με σουτ από την περιοχή ισοφάρισε για τη Γουέστ Χαμ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία, "μίλησε" ο Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος με συρτό σουτ έξω από την περιοχή στο 89ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Αντριάν κι έδωσε τη νίκη στην Τσέλσι.

O Ντιέγκο Κόστα θα μπορούσε να είχε αποβληθεί λίγα λεπτά νωρίτερα, καθώς είχε κίτρινη κάρτα, και προέβη σε σκληρό φάουλ πάνω στον γκολκίπερ των "σφυριών".

Η Τσέλσι παρέμεινε αήττητη σε 13 εντός έδρας διαδοχικές πρεμιέρες μετρώντας 10 νίκες και 3 ισοπαλίες.

ΤΣΕΛΣΙ:Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Μάτιτς, Ουίλιαν (80' Πέδρο), Οσκάρ (85' Μπατσουαγί), Αζάρ (85' Μόουζες), Ντιέγκο Κόστα.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ:Αντριάν, Αντόνιο (52' Μπάιραμ), Ριντ, Κόλινς, Μαζουακού, Κουγιατέ, Νόρντβαϊτ (67' Παγέτ), Νόμπλ, Αγιού (35' Τερέ), Κάρολ, Βαλένσια.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο 13 Αυγούστου

Χαλ - Λέστερ 2-1(45'+2' Ντιομαντέ, 57' Σνόντγκρας / 47' Μαχρέζ)

Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Μπρομ 0-1(75' Ροντόν)

Μίντλεσμπρο - Στόουκ 1-1(11' Νεγρέδο / 68' Σατσίρι)

Μπέρνλι - Σουόνσι 0-1(82' Φερ)

Σαουθάμπτον - Γουότφορντ 1-1(58' Ρέντμοντ / 9' Καπουέ)

Έβερτον - Τότεναμ 1-1(5' Μπάρκλεϊ / 59' Λαμέλα)

Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ 2-1(4' πεν. Αγουέρο, 87' αυτ. ΜακΝερ / 71' Ντεφόου)

Κυριακή 14 Αυγούστου

Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (69' Σμίθ / 40' Μάτα, 59' Ρούνεϊ, 64' Ιμπραχίμοβιτς)

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 3-4 (31' Γουόλκοτ, 64' Όξλεϊντ-Τσεϊμπερλέν, 75' Τσέιμπερς / 45+1' & 56' Κοουτίνιο, 56' Λαλάνα, 63' Μανέ)