PREMIER LEAGUE

"Κόλλησε" η Λέστερ με Γουέστ Μπρομ

Η Λέστερ πίεσε ασφυκτικά τη Γουέστ Μπρομ αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την απώλεια βαθμών, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 και δίνει την ευκαιρία στην Τότεναμ να την πιάσει. Νίκες για Τσέλσι, Έβερτον.

Στην πρώτη εντός έδρας απώλεια βαθμών στην Premier League από τις 2 Ιανουαρίου υποχρεώθηκε η Λέστερ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Γουέστ Μπρομ, για την 28η αγωνιστική της Premier League. Ο Ροντόν άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό για τη Γουέστ Μπρομ, ο Ντρίνκγουοτερ με τη βοήθεια της κόντρας ισοφάρισε στο 30ό λεπτό, για να δώσει προβάδισμα στις "αλεπούδες", ο Κινγκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Γκάρντνερ, ωστόσο, στο 50ό λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Γρήγορη η Τσέλσι

Η Τσέλσι πήρε τη νίκη απέναντι στη Νόριτς. Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με τον Κένεντι, 39 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ματς, το πιο γρήγορο γκολ στην τρέχουσα σεζόν της Premier League. Ο Ντιέγκο Κόστα έκανε το 2-0 για τους "μπλε" στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να μειώσει στο 68ο λεπτό ο Ρέντμοντ.

Τυπική διαδικασία για Έβερτον

Η Άστον Βίλα δεν δείχνει ίχνη ζωής και το μέλλον της ανήκει στην Championship. Η Έβερτον δεν συνάντησε καμία αντίσταση από τους χωριάτες και πέρασε με 3-1. Ο Φούνες Μόρι άνοιξε το σκορ, μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς, ο Λένον το 0-2 με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Το τρίτο γκολ της Έβερτον και της αναμέτρησης ήρθε με τη συμπλήρωση μίας ώρας ματς από τον Λουκακού. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Βίλα ήταν μειώσει στο 80ό λεπτό με τον Ζεστέντ.

Πήρε βαθμό η Σάντερλαντ

Η Σάντερλαντ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Κρίσταλ Πάλας, με την πρώτη να πρέπει να αισθάνεται καλύτερα με το αποτέλεσμα δεδομένης και της εξέλιξης του ματς. Τα πράγματα πήγαιναν ιδανικά για τους γηπεδούχους, με τον άλλοτε παίκτη των Παναθηναϊκού κι ΟΦΗ, Ντάμε Εν'Ντόι, να ανοίγει το σκορ στο 36ο λεπτό. Ωστόσο, ο Γουίκαμ είχε διαφορετική άποψη και με δύο δικά του γκολ (61', 67') η Πάλας πήρε το προβάδισμα. Η τελευταία λέξη ανήκε στον Φάμπιο Μπορίνι, ο οποίος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Σημαντικό τρίποντο για Μπόρνμουθ

Η Μπόρνμουθ έβαλε φρένο στις ευρωπαϊκές φιλοδοξίες της Σαουθάμπτον, καθώς τη νίκησε με 2-0. Ο Κουκ άνοιξε το σκορ με πανέμορφο γκολ στο 31ο λεπτό, το Αφόμπε στο 79ο έδωσε τη χαριστική βολή στη Σαουθάμπτον.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Χουτ, Μόργκαν, Φουχς (79' Γκρέι), Μαχρέζ, Ντρίνκγουοτερ, Κινγκ, Ολμπράιτον (63' Σλουπ), Οκαζάκι (63' Ουγιόα), Βάρντι

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Ντόουσον, ΜακΌλεϊ, Όσον, Τσέστερ, Σεσενιόν (93' Σάντρο), Φλέτσερ, Γιάκομπ, Γκάρντνερ (83' ΜακΚλιν), Ροντόν (93' Ανιτσέμπε), Μπεραϊνό

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Σμιθ, Φράνσις, Κουκ, Ντάνιελς, Ρίτσι, Σάρμαν, Άρτερ (66' Γκόσλινγκ), Γκραντέλ (85' Πουχ), Αφόμπε, Κινγκ (70' Γκρέιμπαν)

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Φαν Ντάικ, Φόντε, Γιοσίντα (35' Ντέιβις), Σόαρες, Γουόρντ-Πράουζ, Ρομέου, Μπέρτραντ, Μανέ, Λονγκ (70' Τάντιτς), Όστιν (60' Πελέ)

ΝΟΡΙΤΣ: Ράντι, Πίντο, Μπένετ (61' Μποκανί), Μάρτιν, Κλόζε, Μπράντι, Ρέντμοντ, Χόουσον, Τέτεϊ (36' Ο' Νιλ), Χούλαχαν, Ζερόμ

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Κένεντι Νουνες (69' Μπαμπά Ραχμάν), Φάμπρεγκας, Μάτιτς, Τραορέ (60' Ουίλιαν), Οσκάρ (60' Μίκελ), Αζάρ

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μανόνε, Γέντλιν, Κονέ, Ο'Σέι, Φαν Άανχολτ, Κίρχοφ (64' Κάτερμοουλ - 80' Μπορίνι), Εν'Ντόι, Εμ'Βιλά, Ρόντγουελ, Κχαζρί, Ντεφόου

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Χένεσεϊ, Κέλι, Νταν, Ντιλένεϊ, Γουόρντ, Καμπάιγ (73' Λέντλεϊ), Τζέντινακ, Ματς, Ζάχα, Γουίκαμ (84' Αντεμπαγιόρ), Μπολασί (77' Σακό)

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Χάτον, Ρίτσαρντς, Λέσκοτ, Κλαρκ, Σισοκό, Μπακουνά, Γκουέιγ, Γουέστγουντ (71' Βερετού), Αγκμπονλαχόρ (66' Ζεστέντ), Αγιού

ΕΒΕΡΤΟΝ: Ρόμπλες, Κόουλμαν (73' Στόουνς), Τζαγκιέλκα, Φούνες Μόρι, Οβιέδο (81' Μπέινς), ΜακΚάρθι, Μπάρι, Λένον, Μπάρκλεϊ, Μιραλάς (88' Νιάς), Λουκακού

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Νόριτς - Τσέλσι 1-2 (68' Ρέντμοντ / 1' Κένεντι, 45'+1' Ντιέγκο Κόστα)

Σάντερλαντ - Κρίσταλ Πάλας 2-2 (36' Εν'Ντόι, 91' Μπορίνι / 61', 67' Γουίκαμ)

Άστον Βίλα - Έβερτον 1-3 (80' Ζεστέντ / 5' Φούνες Μόρι, 30' Λένον, 60' Λουκακού)

Μπόρνμουθ - Σαουθάμπτον 2-0 (31' Κουκ, 79' Αφόμπε)

Λέστερ - Γουέστ Μπρομ 2-2 (30' Ντρίνκγουοτερ, 45'+1' Κινγκ / 11' Ροντόν, 50' Γκάρντνερ)

20. Άστον Βίλα 16

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος (ένας από FA Cup, ένας από League Cup)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση και μετά μπαράζ)