PREMIER LEAGUE

Και τώρα πιάστε τη!

© ANDY HOOPER

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε της Νόριτς με 3-2, έφτασε τις 11 σερί νίκες και ξέφυγε στο +5 από τη δεύτερη Τσέλσι. Νίκησε τη Χαλ η Άρσεναλ, παρέμεινε πίσω της η Έβερτον που επιβλήθηκε της Γιουνάιτεντ με γκολ των Μπέινς και Μιραλάς.

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η Λίβερπουλ, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Νόριτς. Οι "κόκκινοι", οι οποίοι και μαθηματικά διασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο Champions League της επόμενης περιόδου, δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ, δέχτηκαν μεγάλη πίεση, αλλά απέδρασαν από το άνδρο της Νόριτς.

Άρχισαν ιδανικά το παιχνίδι και με γκολ των Στέρλινγκ και Σουάρες προηγήθηκαν από το 11'. Ένα λάθος του Μινιολέ έβαλε ξανά τα "καναρίνια" στο παιχνίδι, τα οποία έκαναν κατάθεση ψυχής στο δεύτερο ημίχρονο. Το 1-3 έγινε από τον Στέρλινγκ, αλλά ο Σνόντγκρας με κεφαλιά στο 78' σκόραρε και παρέτεινε την αγωνία. Ωστόσο, άλλο γκολ στην αναμέτρηση δεν μπήκε με τον Λούκας να χάνει τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Σουάρες.

Ειρήσθω εν παρόδω, ο Ουρουγουανός έφτασε τα 30 γκολ στο πρωτάθλημα και έγινε ο πρώτος που το κάνει με τη φανέλα της Λίβερπουλ μετά τον Ίαν Ρας τη σεζόν 1986/87. Παρεμπιπτόντως, μόνο άλλος ένας παίκτης στην ιστορία της Premier League έχει φτάσει τα 30+ γκολ χωρίς να βάλει ούτε ένα πέναλτι. Ο λόγος για τον Άντι Κόουλ, ο οποίος σε πρωτάθλημα 42 αγωνιστικών είχε σημειώσει 34 τέρματα τη σεζόν 1993/94.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Άρσεναλ, την οποία φιλοξένησε η Χαλ. Οι δύο ομάδες σε λίγες μέρες θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας και οι "κανονιέρηδες" φρόντισαν να προειδοποιήσουν τις "τίγρεις". Με τον Ράμσεϊ να είναι εξαιρετικός και τον Ποντόλσκι, επίσης, σε πολύ καλή μέρα οι Λονδρέζοι πέρασαν από το KC Stadium χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα. Δοκάρι στο 0-1 είχε ο Χάντλστοουν για τους γηπεδούχους που δέχτηκαν πολλές φάσεις, δοκάρι και ο Ζιρού στο δεύτερο ημίχρονο.

Ωστόσο, ακριβώς μετά η Έβερτον έδειξε πως είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει. Στην επιστροφή του Μόγιες στο "Γκούντισον Πακ" τα "ζαχαρωτά" υποχρέωσαν τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην ενδέκατη φετινή της ήττα στην Premier League και ξεκαθάρισαν με αυτόν τον τρόπο πως θα παλέψουν μέχρι τέλους για την είσοδο στην τετράδα.

Το σκορ άνοιξε ο Μπέινς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και το 2-0 ήρθε από τον Μιραλάς πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Βέλγος ήταν ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης και προκάλεσε αρκετά ρήγματα στην άμυνα της Γιουνάιτεντ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν από τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και μετά, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:

ΝΟΡΙΤΣ: Ράντι, Γουίτακερ, Μάρτιν, Τέρνερ, Όλσον, Χόουσον, Μπ. Τζόνσον, Φερ (78' Μέρφι), Σνόντγκρας, Ρέντμοντ, Χούπερ (78' Φαν Βόλφσβινκελ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Τζόνσον, Σκρτελ, Σακό, Φλάναγκαν, Τζέραρντ, Λούκας, Άλεν (80' Άγκερ), Κοουτίνιο (75' Μόουζες), Στέρλινγκ, Σουάρες

ΧΑΛ: Χάρπερ, Ελ Αχμαντί, Τσέστερ, Κέρτις Ντέιβις, Ροζένιορ, Λίβερμορ, Χάντλστοουν, Μάιλερ, Μπόιντ (84' Κόρεν), Λονγκ (46' Φράιατ), Γέλαβιτς (71' Κουίν)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέσνι, Σανιά, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Αρτέτα, Ράμσεϊ, Καθόρλα, Εζίλ (61' Φλαμινί), Ποντόλσκι (84' Σανογκό), Ζιρού (76' Τσάμπερλεϊν)

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Στόουνς, Ντιστέν (46' Αλκαράς), Μπέινς, Μπάρι, ΜακΚάρθι, Μπάρκλεϊ (70' Όσμαν), Νέισμιθ, Μιραλάς, Λουκακού

ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Έβανς (61' Βαλένσια), Μπούτνερ, Κάρικ, Φλέτσερ, Νάνι (61' Ερνάντες), Καγκάουα, Μάτα, Ρούνεϊ

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Μ. Σάββατο

Τότεναμ - Φούλαμ 3-1 (35' Παουλίνιο, 48' Κέιν, 62' Καμπούλ / 37' Σίντγουελ)

Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας 0-1 (59' πέν. Τζέντινακ)

Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον 0-0

Κάρντιφ - Στόουκ 1-1 (51' πέν. Γουίτιγχαμ / 45' πέν. Αρναούτοβιτς)

Νιούκαστλ - Σουόνσι 1-2 (23' Σόλα Αμεόμπι / 45'+2 και 92' πέν. Μπονί)

Τσέλσι - Σάντερλαντ 1-2 (12' Ετο'ό / 18' Γουίκαμ, 82' πέν. Μπορίνι)

Κυριακή του Πάσχα

Νόριτς - Λίβερπουλ 2-3 (54' Χούπερ, 77' Σνόντγκρας / 4' και 62' Στέρλινγκ, 11' Σουάρες)

Χαλ - Άρσεναλ 0-3 (31' Ράμσεϊ, 45' και 54' Ποντόλσκι)

Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 (28' Μπέινς (πεν), 43' Μιραλάς)