PREMIER LEAGUE

Η Σίτι το ντέρμπι του Μάντσεστερ, 2-1 την Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Old Trafford", με τον Πεπ Γκουαρδιόλα να κάνει το "4 στα 4", υποχρεώνοντας τον Μουρίνιο στην πρώτη του απώλεια (videos)

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ είχε μεγάλη νικήτρια την Σίτι, καθώς η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε με 2-1 της Γιουνάιτεντ στο "Old Trafford".

Με σκόρερς τους Κέβιν Ντε Μπράινε και Καλέτσι Ιχεανάτσο οι "πολίτες" προηγήθηκαν με 2-0, ενώ οι "κόκκινοι διάβολοι" το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από γκάφα του Κλαούντιο Μπράβο.

Ο Χιλιανός τερματοφύλακας στο ντεμπούτο του έκανε αρκετά λάθη, ενώ κορυφαίος επιθετικά ήταν ο Κέβιν Ντε Μπράινε και αμυντικά ο Νικολάς Οταμέντι.

Η Σίτι έκανε το "4 στα 4" στην Premier League, ενώ η πρώτη απώλεια του Ζοζέ Μουρίνιο ήρθε με το χειρότερο σενάριο για τον Πορτογάλο, δηλαδή με εντός έδρας ήττα από τον Γκουαρδιόλα. Σε τελευταία 10 μεταξύ τους ματς, ο Γκουαρδιόλα έχει 5 νίκες και ο Μουρίνιο μόνο μία (4 ισοπαλίες).

Από μακρινή μπαλιά του Κολάροβ, ο Ιχεανάτσο έβγαλε τετ-α-τετ τον Κέβιν Ντε Μπράινε με τον Νταβίντ Ντε Χέα, ο Βέλγος νίκησε τον Ισπανό με εξαιρετικό πλασέ και άνοιξε το σκορ για τους "πολίτες" στο 15'.

© AFP/GETTY IMAGES
© GRAHAM CHADWICK

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα διπλασίασε τα τέρματά της στο 36' ξανά με πρωταγωνιστές τους Ντε Μπράινε και Ιχεανάτσο. Ο πρώτος έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Ντε Χέα και από κοντά ο Νιγηριανός αμαρκάριστος πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 0-2 (δεν ήταν οφ-σάιντ).

© REUTERS
© REUTERS

Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ManUtd ευτύχησε να μειώσει με το 4ο γκολ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στην Premier League. Δώρο... από τον Κλαούντιο Μπράβο, καθώς έκανε την έξοδο, η μπάλα του έφυγε από τα χέρια και ο Σουηδός με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2 στο 42'.

© REUTERS
© REUTERS
© PA

Ο Μουρίνιο στο ημίχρονο αντικατέστησε τον Μχιταριάν με τον Αντέρ Ερέρα και τον Λίνγκαρντ με τον Ράσφορντ, ο τελευταίος έδωσε... πνοή στην επίθεση, αλλά δεν ήταν αρκετό αυτό για να έρθει η ισοφάριση. Ο Μαρσιάλ μπήκε στο 81', ενώ από το 53' έπαιζε χωρίς επιθετικό ο Γκουαρδιόλα.

MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπεγί, Μπλιντ, Σο (81' Μαρσιάλ), Φελαϊνί, Πογκμπά, Μχιταριάν (46' Αντέρ Ερέρα), Λίνγκαρντ (46' Ράσφορντ), Ρούνεϊ, Ιμπραχίμοβιτς.

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Μπράβο, Σανιά, Στόουνς, Οταμέντι, Κολάροβ, Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε (90' Σαμπαλέτα), Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ (60' Σανέ), Νολίτο, Ιχεανάτσο (53' Φερνάντο).

***για τις ανατροπές των Άρσεναλ και Γουότφορντ διαβάστε ΕΔΩ

***για την "4άρα" της Λίβερπουλ στην Λέστερ διαβάστε ΕΔΩ

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (42' Ιμπραχίμοβιτς / 15' Ντε Μπράινε, 36' Ιχεανάτσο)

Μπόρνμουθ - Γουέστ Μπρομ 1-0 (79' Γουίλσον)

Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 2-1 (29' Κοσιελνί, 94' πέν. Καθόρλα / 18' αυτ. Τσεχ)

Μπέρνλι - Χαλ 1-1 (72' Ντεφούρ / 95' Σνόντγκρας)

Μίντλεσμπρο - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (38' Ντανιέλ Αγιάλα / 16' Μπεντεκέ, 47' Ζαά)

Στόουκ - Τότεναμ 0-4 (41' και 56' Σον Χέουνγκ-Μιν, 59' Άλι, 70' Κέιν)

Γουέστ Χαμ - Γουότφορντ 2-4 (5' και 33' Αντόνιο / 41' Ιγκάλο, 45'+2 Ντίνι, 53' Ετιέν, 63' Χολέμπας)

Λίβερπουλ - Λέστερ 4-1 (13' και 89' Φιρμίνο, 31' Μανέ, 56' Λαλάνα / 38' Βάρντι)