PREMIER LEAGUE

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε ξανά την Άρσεναλ

Manchester City's Bernardo Silva, right, celebrates after scoring the opening goal during the English Premier League soccer match between Arsenal and Manchester City at the Emirates stadium in London, Thursday, March 1, 2018.(AP Photo/Frank Augstein) AP PHOTO/FRANK AUGSTEIN

Τέσσερις ημέρες μετά από τον τελικό του League Cup, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε ξανά την Άρσεναλ στο Λονδίνο, αυτήν τη φορά για την Premier League, με το τελικό 3-0 να διαμορφώνεται από τα πρώτα 33 λεπτά.

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το League Cup την Κυριακή επικρατώντας 3-0 της Άρσεναλ στο Λονδίνο και τέσσερις ημέρες αργότερα, επικράτησε 3-0 της Άρσεναλ στο Λονδίνο, αλλά για την 28η αγωνιστική της Premier League!

Η κυριαρχία των "πολιτών" ήταν αδιαμφισβήτητη, αφού το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το 33ο λεπτό και για πρώτη φορά επί εποχής Premier League οι "κανονιέρηδες" δέχονται τρία τέρματα σε 1ο ημίχρονο εντός έδρας παιχνιδιού!

Οι εκπληκτικές συνεργασίες των φιλοξενουμένων έχρισαν σκόρερ αρχικά τον Μπερνάρντο Σίλβα στο 15', στο 28' ο Νταβίδ Σίλβα (μετά από εκπληκτικό κοντρόλ) έκανε το 2-0 και στο 33' ο Λερουά Σανέ έφτασε τα 8 φετινά τέρματα στο πρωτάθλημα.

Το μισοάδειο "Έμιρεϊτς" δεν είχε κουράγιο ούτε να διαμαρτυρηθεί, ενώ ενδεικτικό της κατάστασης ήταν και το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου, με τον "σπεσιαλίστα" Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ να νικιέται από τον Έντερσον.

Για 11η φορά στις τελευταίες 19 εκτελέσεις, πέναλτι εις βάρος της Σίτι δεν μετατρέπεται σε γκολ, με συνέπεια η ψυχολογία των "κανονιέρηδων" να παραμείνει στο ναδίρ και τη νίκη των πρωτοπόρων να μην απειλείται.

Χαρακτηριστικό της εικόνας, ο Αρσέν Βενγκέρ δεν έκανε ούτε μία αλλαγή, ενώ ο Πεπ Γκουαρδιόλα έδωσε ευκαιρία για επανεμφάνιση στον Γκαμπριέλ Ζεζούς που ξεπέρασε ακόμα έναν σοβαρό τραυματισμό.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Κολάσινατς, Ράμσεϊ, Τζάκα, Μχιταριάν, Εζίλ, Γουέλμπεκ, Ομπαμεγιάνγκ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ (72' Ζιντσένκο), Κομπανί, Οταμέντι, Ντανίλο, Ντε Μπράινε, Γκιουντογάν, Ντ. Σίλβα (87' Ζεζούς), Μπ. Σίλβα, Αγκουέρο (82' Τουρέ), Σανέ

*Ομπαμεγιάνγκ 53' χαμένο πέναλτι

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Λέστερ - Στόουκ 1-1 (70' αυτ. Μπάτλαντ / 43' Σατσίρι)

Λίβερπουλ - Γουέστ Χαμ 4-1 (29' Τζαν, 51' Σαλάχ, 57' Φιρμίνο, 77' Μανέ / 59' Αντόνιο)

Μπόρνμουθ - Νιούκαστλ 2-2 (80' Σμιθ, 89' Γκόσλινγκ / 17', 45'+1' Γκέιλ)

Μπράιτον - Σουόνσι 4-1 (18' πέν., 68' Μάρεϊ, 73' Νοκέρ, 90' Λοκάντια / 86' αυτ. Ντανκ)

Μπέρνλι - Σαουθάμπτον 1-1 (67' Μπαρνς / 90' Γκαμπιαντίνι)

Γουέστ Μπρομ - Χάντερσφιλντ 1-2 (64' Ντόουσον / 48' Φαν λα Πάρα, 56' Μουνιέ)

Γουότφορντ - Έβερτον 1-0 (80' Ντίνι)

Κυριακή

Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ 0-1 (88' Κέιν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 2-1 (39' Λουκακού, 75' Λίνγκαρντ / 32' Ουίλιαν)

Πέμπτη

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (15' Μπ. Σίλβα, 28' Ντ. Σίλβα, 33' Σανέ)