PREMIER LEAGUE

Γκέλα με το καλημέρα η Άρσεναλ

Τσεχ

Δυο λάθος εκτιμήσεις του Πετρ Τσεχ είχαν ως αποτέλεσμα την ήττα της Άρσεναλ με 2-0 από την Γουεστ Χαμ. Τσίμπησε βαθμό στο "St James's Park" η Σαουθάμπτον (VIDEOS).

Ούτε στο χειρότερο του εφιάλτη δεν είχε φανταστεί τέτοιο ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Άρσεναλ ο Πετρ Τσεχ. Ο έμπειρος πορτιέρο ευθύνεται και στα δυο τέρματα που δέχθηκαν οι "κανονιέρηδες", αφού στο πρώτο έκανε έξοδο του... Μεσολογγίου, ενώ στο δεύτερο δεν υπολόγισε σωστά το σουτ του Ζαράτε.

Έτσι η Άρσεναλ ξεκίνησε με το αριστερό τη σεζόν, ενώ τα "σφυριά" έκαναν δυνατό ξεκίνημα που θα βοηθήσει και ψυχολογικά για τη συνέχεια της σεζόν.

Αξίζει να σημειώσουμε πως για την Γουέστ Χαμ αγωνίστηκε βασικός ο 16άχρονος Ρις Όξφορντ ο οποίος "έσβησε" τον Μεσούτ Εζίλ! Μάλιστα στα social media έγινε ένας μικρός... χαμός για την παρουσία του μιας και ήταν σχεδόν αλάνθαστος.

Πήραν βαθμό οι "άγιοι"

Στο άλλο ματς του μεσημεριού, η Σαουθάμπτον προηγήθηκε στο σκορ στο 24ο λεπτό με τον Πελέ μέσα στο "St James's Park", όμως γρήγορα έχασε το προβάδισμα μέσα σε έξι λεπτά!

Στο 42' ο Παπίς Σισέ ισοφάρισε σε 1-1 και έξι λεπτά αργότερα ο Βαϊνάλντουμ έκανε την ανατροπή φέρνοντας το σκορ στο 2-1. Οι "αγιοι" δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη και στο 79' με κεφαλιά του Λονγκ πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο 8 Αυγούστου

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 1-0 (22' αυτ. Γουόκερ)

Μπόρνμουθ - Άστον Βίλα 0-1 (72' Γκεστεντέ)

Έβερτον - Γουότφορντ 2-2 (76' Μπάρκλεϊ, 86' Κονέ - 13' Λαγιούν, 83' Ιγκάλο)

Λέστερ - Σάντερλαντ 4-2 (11' Βάρντι, 18', 25' πέν. Μαχρέζ, 66' Ολμπράιτον - 60' Ντεφόου, 71' Φλέτσερ)

Νόριτς - Κρίσταλ Πάλας 1-3 (69' Ρέντμοντ - 39' Ζαά, 49' Ντιλέινι, 94' Καμπάιγ)

Τσέλσι - Σουόνσι 2-2 (23' Οσκάρ, Φερνάντες 30' -αυτογκόλ- -- 29' Αγιού, 55' Γκομίς)