PREMIER LEAGUE

Επιστροφή στις νίκες και 5η θέση για την Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Νιούκαστλ και βρέθηκε στην 5η θέση ενώ πήρε αέρα τριών πόντων από την Τότεναμ. Ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ και ο Τζο Άλεν διαμόρφωσε το τελικό σκορ. (VIDEOS)

Η Λίβερπουλ επέστρεψε στις νίκες μετά από δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα επικρατώντας στο Άνφιλντ της Νιούκαστλ με 2-0 και επέστρεψε στην πέμπτη θέση της Premier League ενώ εκμεταλλεύτηκε και την γκέλα της Τότεναμ.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτό σιγή στην μνήμη των θυμάτων του Χίλσμπορο ενώ οι παίκτες των "κόκκινων" αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 9' πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Στέρλινγκ ο οποίος πήρε την μπαλιά από τον Χέντερσον και με πολύ ωραία προσπάθεια από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, πέρασε δυο αντιπάλους και με σουτ στην απέναντι γωνία άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν και μάλιστα στο 38' ζήτησαν και πέναλτι αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Ο Τζο Άλεν ήταν αυτός που στο δεύτερο ημίχρονο έκανε το 2-0 και "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του στο 70'. Ο άσος της Λίβερπουλ σε μια σέντρα από τα αριστερά προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά η μπάλα κόντραρε και επέστρεψε σε αυτόν ο οποίος με δυνατό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Νιούκαστλ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Μουσά Σισοκό δέχτηκε δυο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τζόνσον, Εμρέ Τζαν, Λοβρέν, Μορένο, Λούκας Λέιβα, Τζο Άλεν, Χέντερσον, Κοουτίνιο, Στέρλινγκ (88' Λάμπερτ), Ιμπέ (58' Μπορίνι).

Νιούκαστλ: Κρουλ, Τέιλορ, Γιάνμαατ, Γουίλιαμσον, Ανίτα, Κόλμπακ, Αμπέντ (75' Άρμστρονγκ), Μουσά Σισοκό, Καμπελά, Ομπερτάν (67' Γκουτιέρεζ), Αγιόθε Πέρεθ (86' Γκουφράν).

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Μεγάλο Σάββατο

Σουόνσι - Έβερτον 1-1 (69' πέν. Σέλβι / 41' Λένον)

Σαουθάμπτον - Χαλ 2-0 (56' πέν. Γουόρντ-Πρόουζ, 81' Πελέ)

Σάντερλαντ - Κρίσταλ Πάλας 1-4 (90' Ουίκαμ / 48' Μάρεϊ, 51', 53', 62' Μπολάσι)

Τότεναμ - Άστον Βίλα 0-1 (35' Μπεντέκ)

Γουέστ Μπρομ - Λέστερ 2-3 (8' Φλέτσερ, 26' Γκάρντνερ / 20' Νάτζεντ, 80' Χουτ, 90' Βάρντι)

Γουέστ Χαμ - Στόουκ 1-1 (7' Κρέσγουελ / 90' Αρναούτοβιτς)

Μπέρνλι - Άρσεναλ 0-1 (12' Ράμσεϊ)

Κυριακή του Πάσχα

ΚΠΡ - Τσέλσι 0-1 (88' Φάμπρεγας)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 4-2 (14' Γιανγκ, 27' Φελαϊνί, 67' Μάτα, 74' Σμόλινγκ / 8, 89' Αγουέρο)