PREMIER LEAGUE

Ένα (οφσάιντ) και να καίει η Λίβερπουλ!

Η Λίβερπουλ με γκολ του Μπεντεκέ, το οποίο ήταν οφσάιντ, νίκησε με 1-0 την Μπόρνμουθ κι έκανε το 2 στα 2 στη φετινή Premier League. (VIDEO)

Διπλασίασε τις νίκες της σε ισάριθμες αγωνιστικές στη φετινή σεζόν της Premier League, η Λίβερπουλ. Αυτό το πέτυχε χάρη σ' ένα αμφιλεγόμενο γκολ του Κριστιάν Μπεντεκέ, και το οποίο σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς είναι οφσάιντ.

Η φιλοξενούμενη Μπόρνμουθ ήταν αυτή που μπήκε πιο επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο του "Άνφιλντ". Μάλιστα σκόραρε πέντε λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ πάνω στον αμυντικό της Λίβερπουλ, Λόβρεν. Απόφαση, αρκετά αυστηρή έως άδικη.

Ωστόσο οι "reds" ήταν αυτοί που ευτύχησαν να φθάσουν πρώτοι στο γκολ. Συγκεκριμένα στο 26ο λεπτό, ο Χέντερσον έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, και ο Μπεντεκέ με προβολή έκανε το 1-0.

Ο Μπεντεκέ ήταν σε κανονική θέση, αλλά ο Κοουτίνιο εμφανίζεται να είναι εκτεθειμένος (σε θέση οφσάιντ). Δεν ακούμπησε την μπάλα, αλλά κινήθηκε προς αυτή την κατεύθυνση. Όπως και να 'χει, πρώτο γκολ για το διεθνή Βέλγο επιθετικό στο ντεμπούτο του μπροστά στο κοινό του "Άνφιλντ".

Τρία λεπτά αργότερα, ο άνθρωπος που έκανε την ασίστ στο γκολ, παραλίγο να χριστεί και σκόρερ αλλά η προσπάθειά του, δεν κατέληξε στα δίχτυα. Λαλάνα και Κοουτίνιο απέτυχαν να διευρύνουν το προβάδισμα της Λίβερπουλ, πριν το πέρας του πρώτου ημιχρόνου.

Η Λίβερπουλ διατήρησε την κατοχή της μπάλας και το γενικό έλεγχο του ματς και στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο αδυνατούσε να βρει (ξανά) το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 60ό λεπτό, η Μπόρνμουθ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με το σουτ του Ρίτσι να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας, που υπερασπιζόταν ο Μινιολέ.

Η απάντηση της Λίβερπουλ ήρθε από το Βραζιλιάνο, Φελίπε Κοουτίνιο, στο 70ό και στο 74ο αλλά σε καμία των περιπτώσεων, δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ο σκόρερ, Μπεντεκέ, απέτυχε στο 90' να διπλασιάσει τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο κι αυτά της ομάδας του. Η μπάλα από τα πόδια του Βέλγου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Λαλάνα δεν βρήκε στόχο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτέλ, Λόβρεν, Γκόμεζ, Μίλνερ, Χέντερσον (52' Τσαν), Κοουτίνιο (81' Αλμέρτο Μορένο), Λαλάνα, Αίμπ (70' Ρομπέρτο Φιρμίνο), Μπεντεκέ

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Φράνσις, Έλφικ, Κουκ, Ντάνιελς, Ρίτσι, Ο'Κέιν (87΄Γκόσλινγκ), Σέρμαν, Γκρέιντελ (81' Σμιθ), Γουίλσον, Κινγκ (61' Τόμλιν)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή (14/8)

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (29' Γιανουζάι)

Σάββατο (15/8)

Σαουθάμπτον - Έβερτον 0-3 (22', 45' Λουκακού, 84' Μπάρκλεϊ)

Τότεναμ - Στόουκ 2-2 (19' Ντάιερ, 45' Τσαντλί / 78' Αρναούτοβιτς, 83' Ντιούφ)

Σουόνσι - Νιούκαστλ 2-0 (9' Γκομίς, 52' Αγιού)

Σάντερλαντ - Νόριτς 1-3 (88' Γουότμορ / 26' Μάρτιν, 37' Γουίτακερ, 57' Ρέντμοντ)

Γουότφορντ - Γουέστ Μπρομ 0-0

Γουέστ Χαμ - Λέστερ 1-2 (55' Παγιέτ / 27' Οκαζάκι, 38' Μαχρέζ)

Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 1-2 (28' Γουόρντ / 16' Ζιρού, 55' αυτ. Ντιλέινι)

Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 3-0 (31' Αγουέρο, 79' Κομπανί, 85' Φερναντίνιο)