PREMIER LEAGUE

Ένα ήταν αρκετό για τη Λίβερπουλ!

Το γκολ του Χέντερσον ήταν αρκετό προκειμένου η Λίβερπουλ να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Σουόνσι (1-0) και να πλησιάσει ξανά στους δύο βαθμούς τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. (VIDEO)

Λίγο η τύχη καθώς πριν η μπάλα φύγει από τα πόδια του Χέντερσον, είχε κοντράρει στα πόδια του Αμάτ, λίγο η ωριμότητα στα κρίσιμα χρονικά σημεία κι η Λίβερπουλ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Σουόνσι.

Στάριτζ και Λαλάνα, ήταν αυτοί που απείλησαν για λογαριασμό της Λίβερπουλ, την εστία της Σουόνσι, στο πρώτο 20λεπτο, αν κι η γηπεδούχος ομάδα είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην καλύτερή τους ευκαιρία στο 31ο λεπτό, με τον Γκομίς να σουτάρει συρτά, αλλά τον Μινιολέ να αποκρούει.

Στο 39ο λεπτό μετά από σουτ του Σέλβεϊ, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Λαλάνα και πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της Λίβερπουλ.

Στο 56ο λεπτό, μετά το γύρισμα του Στέρλινγκ, ο Κοουτίνιο πλάσαρε με τη μία στην κλειστή γωνία και ο Φαμπιάνσκι, απέκρουσε σε κόρνερ.

Η Λίβερπουλ έφτασε στο γκολ στο 68ο λεπτό, όταν ο Σκρτελ έδωσε στον Στάριτζ, εκείνος με τη μία για τον Χέντερσον, ο Αμάτ έβαλε την κόντρα, αλλά η μπάλα "κρέμασε" τον Φαμπιάνσκι και κατέληξε στα δίχτυα της Σουόνσι.

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Νότον, Τζόρντι Αμάτ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Νιλ Τέιλορ, Κορκ, Κι Σουνγκ-Γιόνγκ (80' Ντάιερ), Σέλβεϊ, Σίγκουρντσον (89' Έμνες), Ράουτλετζ (73' Μοντέρο), Γκομίς.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (3-4-3): Μινιολέ, Εμρέ Τζαν, Σκρτελ, Σακό, Τζο Άλεν, Χέντερσον, Στέρλινγκ, Αλμπέρτο Μορένο (64' Τζέραρντ), Λαλάνα (88' Γκλεν Τζόνσον), Κοουτίνιο, Στάριτζ.