PREMIER LEAGUE

Έκτη σερί νίκη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε 6η σερί νίκη στο Λονδίνο με αντίπαλο την Γουέστ Χαμ, με τον Μάτα λυτρωτή και τον Ιμπραχίμοβιτς να φτάνει τα 13 γκολ. Η ομάδα του Μουρίνιο έπιασε στην 5η θέση την Τότεναμ (videos)

Ούτε στο Λονδίνο σταμάτησε το σερί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο πήρε 6ο τρίποντο στη σειρά για την Premier League, επικρατώντας 2-0 της Γουέστ Χαμ.

Τα "σφυριά" ήταν αρκετά δύσκολο να αποφύγουν την ήττα, καθώς από το 15ο λεπτό έπαιζαν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σοφιάν Φεγκουλί, για χτύπημα με τα δύο πόδια στον Φιλ Τζόουνς.

Δεν ήρθε εύκολα πάντως η 6η σερί νίκη για τη ManUtd, με τον Χουάν Μανουέλ Μάτα να τη λυτρώνει στο 63ο λεπτό, από ασίστ του Μάρκους Ράσφορντ, ο οποίος είχε αντικαταστήσει πέντε λεπτά νωρίτερα τον Τζέσι Λίνγκαρντ.

Ο Λίνγκαρντ, αν δεν είχε πάρει το "διπλό" η Γιουνάιτεντ, θα ήταν ο μοιραίος, καθώς στο 35' από κοντά, ανενόχλητος, πλάσαρε και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στο 78', με το 13ο τέρμα του στην Premier League, γκολ πάντως που δεν έπρεπε να μετρήσει λόγω οφ-σάιντ.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Ράντολφ, Νόρντβεϊτ, Γουίνστον Ριντ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Κουγιατέ (82' Εντιμίλσον), Πέδρο Ομπιάνγκ, Φεγκουλί, Αντόνιο, Παγέτ (69' Άντι Κάρολ), Λανσίνι (89' Αντρέ Αγιού).

MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια, Φιλ Τζόουνς, Ρόχο, Νταρμιάν (46' Μάτα), Κάρικ, Αντέρ Ερέρα, Πογκμπά, Λίνγκαρντ (58' Ράσφορντ), Μχιταριάν (65' Σμόλινγκ), Ιμπραχίμοβιτς.

*κόκκινη 15' Φεγκουλί

*** διαβάστε ΕΔΩ για τη νίκη της Σίτι και την απώλεια της Λίβερπουλ

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Δευτέρα

Μίντλεσμπρο - Λέστερ 0-0

Έβερτον - Σαουθάμπτον 3-0 (73' Ένερ Βαλένσια, 81' πέν. Μπέινς, 89' Λουκακού)

Μάντσεστερ Σίτι - Μπέρνλι 2-1 (58' Κλισί, 62' Αγκουέρο / 70' Μι)

Σάντερλαντ - Λίβερπουλ 2-2 (25' πέν. και 84' πέν. Ντεφόου / 20' Στάριτζ, 72' Μανέ)

Γουέστ Μπρομ - Χαλ 3-1 (49' Μπραντ, 62' ΜακΌλεϊ, 73' Μόρισον / 21' Σνόντγκρας)

Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (63' Μάτα, 78' Ιμπραχίμοβιτς)

20. Σουόνσι 12

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του FA Cup και του League Cup)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)