PREMIER LEAGUE

Εκδίκηση με ανατροπή η Λίβερπουλ

Liverpool's Sadio Mane, left, and Burnley's Ben Mee battle for the ball during the English Premier League soccer match at Anfield, Liverpool, England, Sunday March 12, 2017. (Peter Byrne/PA via AP) AP

Η Λίβερπουλ νίκησε 2-1 με ανατροπή την Μπέρνλι στο "Anfield", έτσι πήρε... εκδίκηση για την πρώτη φετινή της ήττα φέτος στην Premier League (video)

Απέφυγε ένα ακόμη "σοκ" από την Μπέρνλι η Λίβερπουλ, καθώς βρέθηκε να χάνει στο "Anfield", αλλά τελικά νίκησε 2-1 και θα εξακολουθεί να έχει στα... χέρια της θέση στην 4άδα.

Η Μπέρνλι θυμίζουμε πως φέτος ήταν πρώτη ομάδα που υποχρέωσε σε ήττα τους "κόκκινους", ενώ απόψε άνοιξε το σκορ με τον Άσλεϊ Μπαρνς, μόλις στο 7ο λεπτό.

Αυτή ήταν η μοναδική τελική προσπάθεια στον στόχο για τους φιλοξενούμενους σε όλο το ματς, ενώ η Λίβερπουλ απάντησε στο 45'+1 με τον Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ, επίσης στην πρώτη τελική τον στόχο της ομάδας του.

Στην δεύτερη ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Εμρέ Τζαν με εξαιρετικό σουτ στο 61', ενώ η Λίβερπουλ είχε μία ακόη τελικό στον στόχο στα τελευταία λεπτά, αλλά έκανε απόκρουση ο Χίτον.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Ματίπ, Κλάβαν, Μίλνερ, Εμρέ Τζαν, Βαϊνάλντουμ, Λαλάνα, Μανέ, Κοουτίνιο (60' Γούντμπερν), Ορίγκι (79' Λούκας Λέιβα).

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χίτον, Λότον, Μάικλ Κιν, Μι, Γουόρντ, Μπάρτον, Χέντρικ, Μπόιντ (73' Μπρέιντι), Άρφιλντ (90' Έιγκι), Μπαρνς, Γκρέι (80' Βόουκς).

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Τετάρτη

Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ 0-0

Σάββατο

Μπόρνμουθ - Γουέστ Χαμ 3-2 (31', 48' και 90' Κινγκ / 10' Αντόνιο, 83' Αγιού)

Έβερτον - Γουέστ Μπρομ 3-0 (39' Μιραλάς, 45' Σνιντερλέν, 82' Λουκακού)

Χαλ - Σουόνσι 2-1 (69' και 78' Νιάς / 91' Μόσον)

Κυριακή

Λίβερπουλ - Μπέρνλι 2-1 (45'+1 Βαϊνάλντουμ, 61' Εμρέ Τζαν / 7' Μπαρνς)