PREMIER LEAGUE

Δύο στα δύο για τη Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 4-1 εκτός έδρας τη Στόουκ χάρη σε δύο γκολ του Αγκουέρο και δύο του Νολίτο κι έκανε - όπως και η συμπολίτισσά της Γιουνάιτεντ - το δύο στα δύο στην έναρξη της Premier League. Κακή διαιτησία από Ντιν.

Δεύτερη νίκη στις δύο πρώτες αγωνιστικές της Premier League για τον Πεπ Γκουαρδιόλα και τη Μάντσεστερ Σίτι. Οι "πολίτες" πέρασε από την έδρα της Στόουκ (1-4) χάρη σε δύο γκολ του Σέρχιο Αγκουέρο (το πρώτο με πέναλτι) κι δύο του Νολίτο, ενώ η Στόουκ είχε μειώσει προσωρινά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κρκιτς, από πέναλτι το οποίο υποδείχθηκε λανθασμένα.

Η γηπεδούχος απείλησε πρώτη με το σουτ του Ιμπουλά στο 17ο λεπτό και το γύρισμα του Άλεν τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Οταμέντι να απομακρύνει με προβολή. Στο 26' η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε πέναλτι, καθώς ο Σόκρος τράβηξε μέσα στην περιοχή τον Οταμέντι. Ο Σέρχιο Αγκουέρο ανέλαβε την εκτέλεση και το έκανε εύστοχα στο επόμενο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ για τους "πολίτες".

Εννιά λεπτά αργότερα (36'), ο Αργεντινός πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς καθώς και δεύτερο της Σίτι. Ο Κέβιν ντε Μπράινε εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά κι ο "Κουν" με γυριστή κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στο 38ο λεπτό η Στόουκ προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο Μπάρντσλεϊ και Ιμπουλά απέτυχαν να το καταφέρουν. Στην ίδια φάση ο Μάικ Ντιν θα μπορούσε να υποδείξει πέναλτι, καθώς φαίνεται πως υπήρχε παράβαση στο μαρκάρισμα του Κολάροφ πάνω στον Άλεν.

Ο,τι δεν κατάφερε στο 38ο λεπτό, το κατάφερε τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Στόουκ. Έστω κι αν ο διαιτητής "ανακάλυψε" πέναλτι σε σπρωξίματα μέσα στην περιοχή, υποδεικνύοντας πέναλτι και χρεώνοντας με κίτρινη κάρτα τον Στέρλινγκ. Ο Κρκιτς το εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το 1-2.

Το 1-3 διαμόρφωσε ο Νολίτο στο 86ο λεπτό, με τον Ισπανό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Ιχεανάτσο, ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον συμπαίκτη του.

Το τελικό 1-4 ήρθε πάλι από τον Ισπανό στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Στέρλινγκ να του βγάζει αυτή τη φορά την ασίστ.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης

ΣΤΟΟΥΚ: Γκίβεν, Μπάρντσλεϊ, Σόκρος, Βόλσχαϊντ, Πίτερς, Άλεν, Γουίλαν, Ιμπουλά-Ουάνγκα (73' Γουόλτερς), Κρκιτς, Ντιούφ, Αρναούτοβιτς (88' Σόμπι)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Καμπαγιέρο, Σαμπαλέτα, Στόουνς, Οταμέντι, Κολάροβ, Φερναντίνιο, Σίλβα, Στέρλινγκ, Χεσούς Νάβας (69' Νολίτο), Ντε Μπράινε (88' Ντελφ), Αγκουέρο (83' Ιχεανάτσο)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Αυγούστου

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σαουθάμπτον 2-0 (36', 52' πεν. Ιμπραχίμοβιτς)

Σάββατο 20 Αυγούστου

Στόουκ - Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (49' πεν. Κρκιτς / 27' πεν., 36' Αγκουέρο, 86', 90'+5' Νολίτο)

Γουέστ Μπρομ - Έβερτον (17:00)

Γουότφορντ - Τσέλσι (17:00)

Μπέρνλι - Λίβερπουλ (17:00)

Σουόνσι - Χαλ (17:00)

Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας (17:00)

Λέστερ - Άρσεναλ (19:30)