PREMIER LEAGUE

Ασταμάτητη η Τσέλσι, 2-1 την Γουέστ Χαμ και φουλ για τίτλο

Η Τσέλσι δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα και νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Γουέστ Χαμ, διατηρώντας το +10 από την Τότεναμ. Οι Αζάρ και Ντιέγκο Κόστα τα γκολ των νικητών, μείωσε απλά ο Λανσίνι.

Μπορεί να ήταν ένα επικίνδυνο ματς, παρ' όλα αυτά η Τσέλσι το έκανε εύκολο. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πέρασε δια περιπάτου από το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, επικρατώντας 2-0 της συμπολίτισσας, Γουέστ Χαμ, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι "μπλε" πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και έφτασαν άνετα, απλά και ωραία στους τρεις βαθμούς, διατηρώντας το +10 από την 2η του πίνακα, Τότεναμ και κάνοντας ένα ακόμη βήμα για τον φετινό τίτλο.

Ο Εντέν Αζάρ στο 25' άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Καντέ έκλεψε τη μπάλα κοντά στην περιοχή της Τσέλσι, έδωσε στον Αζάρ, αυτός έπαιξε το 1-2 με τον Πέδρο, πέρασε και τον Ράντολφ και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 5ο λεπτό της επανάληψης, ο Ντιέγκο Κόστα με τον μηρό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έφτασε τα 17 γκολ. Η Γουέστ Χαμ μείωσε απλά στο 92' με δυνατό σουτ του Λανσίνι και παρέμεινε 10η με 33 βαθμούς. Ούτε κινδυνεύει άμεσα, ούτε κυνηγάει κάτι παραπάνω.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Ράντολφ, Κουγιατέ, Ζοζέ Φόντε, Γουίνστον Ριντ (64' Μπάιραμ), Κρέσγουελ, Νομπλ (78' Φερνάντες), Πέδρο Ομπιάνγκ, Λανσίνι, Φεγκουλί (64' Αγιού), Σνόντγκρας, Άντι Κάρολ.

ΤΣΕΛΣΙ (3-4-3): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Καντέ, Φάμπρεγας, Μόουζες (76' Ζουμά), Μάρκος Αλόνσο, Πέδρο (65' Μάτιτς), Αζάρ (75' Ουίλιαν), Ντιέγκο Κόστα.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπόρνμουθ 1-1 (23' Ρόχο / 40' πέν. Κινγκ)

Λέστερ - Χαλ 3-1 (27' Φουχς, 59' Μαχρέζ, 90' αυτ. Χάντλστοουν / 14' Κλούκας)

Στόουκ - Μίντλεσμπρο 2-0 (29' και 42' Αρναούτοβιτς)

Σουόνσι - Μπέρνλι 3-2 (12' και 92' Γιορέντε, 69' Όλσον / 20' πέν. και 61' Γκρέι)

Γουότφορντ - Σαουθάμπτον 3-4 (4' Ντίνι, 79' Οκάκα, 94' Ντουκουρέ / 28' Τάντιτς, 45+2' και 86' Ρέντμοντ, 83' Γκαμπιαντίνι)

Γουέστ Μπρομ - Κρίσταλ Πάλας 0-2 (55' Ζαά, 84' Τάουνσεντ)

Λίβερπουλ - Άρσεναλ 3-1 (9' Φιρμίνο, 40' Μανέ, 91' Βαϊνάλντουμ / 57' Γουέλμπεκ)

Κυριακή

Τότεναμ - Έβερτον 3-2 (20' και 56' Κέιν, 92' Άλι / 81' Λουκακού, 93' Ένερ Βαλένσια)

Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (42' Αγκουέρο, 59' Σανέ)

Δευτέρα

Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 1-2 (92' Λανσίνι / 25' Αζάρ, 50, Ντιέγκο Κόστα)