PREMIER LEAGUE

Απόλυτο η Σίτι, νίκες και Άρσεναλ, Λέστερ

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την 5η νίκη σε ισάριθμα ματς την Premier League με το 4-0 επί της Μπόρνμουθ. Στο -2 διατηρήθηκε η Έβερτον, νίκες και για Άρσεναλ, Λέστερ, Γουέστ Μπρομ (videos)

Η Μπόρνμουθ δεν δυσκόλεψε καθόλου την Μάντσεστερ Σίτι, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να επικρατεί με 4-0 στο "City of Manchester" και φτάνει τις πέντε νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Premier League.

Ο Σέρχιο Αγκουέρο ξεκουράστηκε μετά το χατ-τρικ στην πρεμιέρα του Champions League με την Γκλάντμπαχ και τα γκολ πέτυχαν οι Ντε Μπράινε, Ιχεανάτσο, Στέρλινγκ και Γκιουντογάν, ενώ στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκε ο Νολίτο.

Με τον Αλέξις Σάντσες να σκοράρει δύο φορές και να χάνει ένα πέναλτι, η Άρσεναλ επικράτησε με 4-1 στην έδρα της Χαλ, ενώ δύο φορές σκόραρε και ο Ισλάμ Σλιμανί στο ντεμπούτο με την Λέστερ στο πρωτάθλημα, έτσι η πρωταθλήτρια νίκησε 3-0 την Μπέρνλι.

Δύο γκολ και από τον Σαντλί στη νίκη της Γουέστ Μπρομ επί της Γουέστ Χαμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μάλιστα με 4-0, με τα "σφυριά" να γνωρίζουν 4η σερί ήττα (3 στο πρωτάθλημα, μία στα προκριματικά του Europa League).

Ο Μαζουακού ήταν αυτός που έκανε το πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ, ενώ το πρώτο γκολ για τα "σφυριά" το πέτυχε ο Μίκελ Αντόνιο και είναι το 5ο του σε 5 αγωνιστικές! Η ομάδα του πάντως στις τελευταίες 3 αγωνιστικές έχει δεχτεί 11 γκολ!

Έμεινε στο -2 η Έβερτον

Η Έβερτον νίκησε 3-1 την Μίντλεσμπρο, κάνοντας ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο, έτσι διατηρήθηκε μόνη στην δεύτερη θέση με 2 βαθμούς λιγότερους από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Με αυτογκόλ του Ολλανδού τερματοφύλακα, Μάαρτεν Στεκέλενμπουρχ, άνοιξε το σκορ, απάντησε ο Μπάρι στο 24' (στο 600ο του ματς), την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Κόουλμαν στο 42' και ο Ρομελού Λουκακού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με το 4ο γκολ του στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

© GETTY IMAGES

Ο Στεκέλενμπουρχ ζήτησε φάουλ του Νεγρέδο στο αυτογκόλ του...

© AFP/GETTY IMAGES

Οι συνθέσεις

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Μπράβο, Σανια, Οταμέντι (52' Στόουνς), Κολάροβ, Κλισί, Φερναντίνιο, Γκιουντογάν (72' Σανέ), Ντε Μπράινε (75' Αλέις Γκαρθία), Στέρλινγκ, Νολίτο, Ιχεανάτσο.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Σμιθ, Φράνσις, Κουκ, Ντάνιελς, Σούρμαν, Άρτερ, Γουίλσιρ (68' Γκόσλινγκ), Άιμπ (46' Αλέις Γκαρθία), Στάνισλας (74' Γκραντέλ), Κινγκ.

*κόκκινη 86' Νολίτο

ΧΑΛ: Γιακούποβιτς, Ελ Μοχαμαντί, Λίβερμορ, Κέρτις Ντέιβις, Ρόμπερτσον, Χάντλστοουν (58' Μέισον), Μάιλερ, Κλούκας, Ντιομαντέ (42' Μαγκουάιρ), Σνόντγκρας, Αμπέλ Ερνάντες (77' Εμ'Μποκανί).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκελέν, Καθόρλα (67' Γκρανίτ Τζάκα), Μεσούτ Εζίλ, Γουόλκοτ (88' Λούκας Πέρεθ), Ιουόμπι (77' Ελνενί), Αλέξις Σάντσες.

*κόκκινη 40' Λίβερμορ

**χαμένο πέναλτι 41' Αλέξις Σάντσες (απόκρουση Γιακούποβιτς)

ΛΕΣΤΕΡ: Τσίλερ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Ντρινκγουότερ (79' Κινγκ), Αμάρτεϊ, Μαχρέζ (85' Ντιμάρεϊ Γκρέι), Ολμπράιτον, Βάρντι, Σλιμανί.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χίτον, Λόουτον, Μάικλ Κιν, Μι, Γουόρντ, Μάρνι, Χέντρικ, Ντεφούρ (64' Βόουκς), Μπόιντ, Άρφιλντ (57' Γκούντμουντσον), Αντρέ Γκρέι (79' Μπάμφορντ).

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Ντόσον, ΜακΌλεϊ, Έβανς, Γκάλογουεϊ (68' Νιόμ), Γιάκομπ, Ντάρεν Φλέτσερ, ΜακΚλιν, Φίλιπς, Σαντλί (75' Τζέιμς Μόρισον), Ροντόν (87' Ρόμπσον-Κάνου).

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αντριάν, Νόρντβεϊτ, Κόλινς, Ογκμπόνα, Μαζουακού (77' Ασλεϊ Φλέτσερ), Κουγιατέ, Νομπλ (46' Φεγκουλί), Λανσίνι, Αντόνιο, Παγέτ, Τζάτζα (46' Καλέρι).

ΕΒΕΡΤΟΝ: Στεκέλενμπουρχ, Κόουλμαν, Τζαγκιέλκα, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μπέινς, Γκουέιγ, Μπάρι (91' Κλέβερλι), Μπάρκλεϊ, Μιραλάς (72' Ντεουλοφέου), Μπολασί, Λουκακού (66' Ενέρ Βαλένσια).

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ: Βίκτορ Βαλντές, Μπαραγάν, Ντανιέλ Αγιάλα, Γκίμπσον, Φρεντ, Ντε Ρουν, Φόρσο (84' Κλέιτον), Γκαστόν Ραμίρες (70' Φίσερ), Ενσούε (59' Νάτζεντ), Ντάουνινγκ, Νεγρέδο.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-2 (62' Ντιέγκο Κόστα / 17' Λόβρεν, 36' Χέντερσον)

Σάββατο

Χαλ - Άρσεναλ 1-4 (79' πέν. Σνόντγκρας / 17' και 83' Αλέξις Σάντσες, 55' Γουόλκοτ, 92' Τζάκα)

Λέστερ - Μπέρνλι 3-0 (45' και 48' Σλιμανί, 78' αυτ. Μι)

Μάντσεστερ Σίτι - Μπόρνμουθ 4-0 (15' Ντε Μπράινε, 25' Ιχεανάτσο, 48' Στέρλινγκ, 66' Γκιοντογάν)

Γουέστ Μπρομ - Γουέστ Χαμ 4-2 (8' πέν. και 56' Σαντλί, 37' Ροντόν, 44' ΜακΚλιν / 61' Αντόνιο, 65' Λανσίνι)

Έβερτον - Μίντλεσμπρο 3-1 (24' Μπάρι, 42' Κόουλμαν, 45'+1 Λουκακού / 21' αυτ. Στεκέλενμπουρχ)