PREMIER LEAGUE

Απόδραση στο 94' για τη Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ νίκησε 1-0 την Έβερτον στο "Goodison Park", χάρη σε γκολ του Σαντιό Μανέ στο 94', έτσι έμεινε ξανά μόνη στην δεύτερη θέση, στο -6 από την Τσέλσι (videos)

Κακό ποιοτικά το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, αλλά με εντυπωσιακό φινάλε, καθώς η Λίβερπουλ νίκησε 1-0 την Έβερτον "Goodison Park", χάρη σε γκολ του Σαντιό Μανέ στο 94'.

Είχαν δοθεί 8 λεπτά καθυστερήσεις, λόγω του τραυματισμού του Ολλανδού τερματοφύλακα, Μάαρτεν Στεκέλενμπουρχ, αλλά και κάποιον μικροεντάσεων.

Ο Ντάνιελ Στάριτζ, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Ντιβόκ Ορίγκι στο 82', έκανε το σουτ στο 94', δεν ήταν δυνατό, η μπάλα χτύπησε στην ρίζα της αριστερής δοκού του Χοέλ Ρόμπλες και ο Μανέ που είχε ακολουθήσει την φάση βρέθηκε μόνος του με το τέρμα και άνοιξε το σκορ!

Αυτό ήταν το 8ο φετινό τέρμα του Σενεγαλέζου, τον οποίο στην Αγγλία τον είχε πάει ο νυν προπονητή της Έβερτον, Ρόναλντ Κούμαν, για λογαριασμό της Σαουθάμπτον!

© BPI / PHILIP OLDHAM

Η Λίβερπουλ λοιπόν επέστρεψε στην 2η θέση, στην οποία μάλιστα πλέον είναι μόνη, ενώ διατηρήθηκε στο -6 από την πρωτοπόρο, Τσέλσι.

© REUTERS

Ο Γκάρεθ Μπάρι μπήκε στο ημίχρονο και ο άσος της Έβερτον πραγματοποίησε την 610η εμφάνισή του στην Premier League, ξεπερνώντας τον Φρανκ Λάμπαρντ (609). Μόνο ο Ράιαν Γκιγκς έχει περισσότερες με 632.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Στεκέλενμπουρχ (64' Χοέλ Ρόμπλες), Κόουλμαν, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Φούνες Μόρι, Μπέινς, ΜακΚάρθι (46' Μπάρι), Γκουέιγ, Μπάρκλεϊ, Ένερ Βαλένσια (73' Κάλβερτ-Λιούιν), Λένον, Λουκακού.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Κλάβαν, Μίλνερ, Χέντερσον, Λαλάνα (82' Εμρέ Τζαν), Βαϊνάλντουμ, Μανέ (98' Λούκας Λέιβα), Φιρμίνο, Ορίγκι (82' Στάριτζ).

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 0-1 (43' Ντιέγκο Κόστα)

Μίντλεσμπρο - Σουόνσι 3-0 (18' και 29' πέν. Νεγρέδο, 58' Ντε Ρουν)

Στόουκ - Λέστερ 2-2 (39' πέν. Μπόγιαν Κρκιτς, 45'+3 Τζο Άλεν / 74' Ουγιόα, 88' Αμάρτεϊ)

Σάντερλαντ - Γουότφορντ 1-0 (49' Φαν Άανχολτ)

Γουέστ Χαμ - Χαλ 1-0 (76' πέν. Νομπλ)

Γουέστ Μπρομ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (5' και 56' Ιμπραχίμοβιτς)

Κυριακή

Μπόρνμουθ - Σαουθάμπτον 1-3 (6' Ακέ / 14' Μπέρτραντ, 48' και 85' Τζέι Ροντρίγκεθ)

Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 2-1 (47' Σανέ, 72' Στέρλινγκ / 5' Γουόλκοτ)

Τότεναμ - Μπέρνλι 2-1 (27' Άλι, 71' Ρόουζ / 21' Μπαρνς)

20. Χαλ 12

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του FA Cup και του League Cup)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)