PREMIER LEAGUE

Απίστευτη αυτοκτονία η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με 3-0 στο "Σέλχαστ Παρκ", αλλά με 3 γκολ σε 10 λεπτά η Κρίσταλ Πάλας ισοφάρισε σε 3-3 και πλέον ο τίτλος είναι ακόμη πιο κοντά στην Μάντσεστερ Σίτι (videos)

Έναν ακόμη εφιάλτη εφιάλτη έζησε η Λίβερπουλ μέσα σε λίγες μέρες, καθώς μετά την εντός έδρας ήττα από την Τσέλσι αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Κρίσταλ Πάλας, αν και μέχρι το 79' ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0 στο "Σέλχαστ Παρκ"!

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 3 γκολ μέσα σε 10 λεπτά. Το πρώτο o Ντάμιεν Ντιλέινι στο 79' (το πρώτο του Ιρλανδού αριστερού μπακ στην Premier League) και τα άλλα δύο ο Ντουάιτ Γκέιλ στο 81' και το 88'.

Ο Τζο Άλεν είχε ανοίξει το σκορ στο 18' με το πρώτο του γκολ στην καριέρα του στους "κόκκινους", ο Ντάνιελ Στάριτζ πέτυχε το 21ο του γκολ φέτος στο 53' και ο Λουίς Σουάρες το 31ο του στο 55', αλλά μετά το τέλος του ματς έκλαιγε σαν μικρό παιδί ο Ουρουγουανός!

Σε περίπτωση νίκης η Λίβερπουλ θα έψαχνε απλά μία γκέλα από την Μάντσεστερ Σίτι στα ματς που παίζει με Άστον Βίλα και Γουέστ Χαμ, αλλά τώρα και μία ισοπαλία να κάνουν οι "πολίτες" θα πάρουν το πρωτάθλημα.

Για να το κατακτήσει η Λίβερπουλ πρέπει να νικήσει την Νιούκαστλ την Κυριακή και η Σίτι να ηττηθεί σε ένα από τα δύο ματς της.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Σπερόνι, Μαριάπα, Νταν, Ντιλέινι, Γουάρντ, Ντικγκακόι (85' Ινς), Τζέντινακ, Λέντλεϊ, Πάντσεον (65' Γκέιλ), Μπολασί, Σαμάκ (71' Μάρεϊ).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Γκλεν Τζόνσον, Σκρτελ, Σακό, Φλάναγκαν, Τζέραρντ, Λούκας Λέιβα, Τζο Άλεν, Στέρλινγκ (78' Κοουτίνιο), Στάριτζ (86' Μόουζες), Λουίς Σουάρες.

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 2-0 (27' αυτ. Χάρι Κέιν, 44' Ντάουνινγκ)

Νιούκαστλ - Κάρντιφ 3-0 (18' Σόλα Αμεόμπι, 87' Ρεμί, 91' Στίβεν Τέιλορ)

Στόουκ - Φούλαμ 4-1 (39' Οντεμβίγκι, 54' Αρναούτοβιτς, 73' Ασαϊντί, 82' Γουόλτερς / 80' Ρίτσαρντσον)

Άστον Βίλα - Χαλ 3-1 (1' Γουέστγουντ, 41' και 45'+3 Βάιμαν/ 28' αυτ. Μπάουερι)

Σουόνσι - Σαουθάμπτον 0-1 (93' Λάμπερτ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σάντερλαντ 0-1 (30' Σεμπάστιαν Λάρσον)

Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (11' Μπάρκλεϊ, 65' Λουκακού / 22' Αγκουέρο, 43' και 48' Τζέκο)

Κυριακή

Άρσεναλ - Γουέστ Μπρομ 1-0 (14' Ζιρού)

Τσέλσι - Νόριτς 0-0

Δευτέρα

Κρίσταλ Πάλας - Λίβερπουλ 3-3 (79' Ντιλέινι, 81' και 88' Γκέιλ / 18' Τζο Άλεν, 53' Στάριτζ, 55' Λουίς Σουάρες)