PREMIER LEAGUE

Απέδρασε με το "διπλό" η Λίβερπουλ, 2-1 την Τσέλσι

Η Λίβερπουλ πέρασε σαν... σίφουνας απ' το "Στάμφορντ Μπριτζ", επικρατώντας με 2-1 της Τσέλσι στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Premier League. Εκπληκτικό γκολ απ' τον Τζόρνταν Χέντερσον. (VIDEO)

Στη 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Λίβερπουλ, καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Τσέλσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ" για την 5η αγωνιστική της Premier League. Οι "κόκκινοι" μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πήραν το προβάδισμα στο 17ο λεπτό με τον Ντέγιαν Λόβρεν.

Οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα και έφθασαν σε δεύτερο γκολ στο 36ο λεπτό με τρομερό σουτ του Τζόρνταν Χέντερσον που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τιμπό Κουρτουά.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Οι "μπλε" μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα και τα κατάφεραν στο 62' με τον... συνήθη ύποπτο, Ντιέγκο Κόστα. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός με κοντινό πλασέ μείωσε σε 2-1 για τους Λονδρέζους, ενώ τρία λεπτά αργότερα θα μπορούσε να "λυτρώσει" την ομάδα του, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Σιμόν Μινιολέ.

Στα τελευταία λεπτά, η Τσέλσι πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ άντεξαν στην πίεση και πήραν μία σημαντική νίκη εν' όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Νταβίντ Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Μάτιτς (84' Φάμπρεγκας), Ουίλιαν (83' Μόουζες), Οσκάρ (84' Πέδρο), Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Ματίπ, Μίλνερ, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (90' Στιούαρτ), Λαλάνα, Μανέ, Κοουτίνιο (82' Λούκας), Στάριτζ (57' Ορίγκι).