PREMIER LEAGUE

Ανώτερη η Γιουνάιτεντ, 4-1 τη Λέστερ

Σε 20 λεπτά πέτυχε 4 γκολ η Γιουνάιτεντ και νίκησε με 4-1 τη Λέστερ στο Μάντσεστερ. Ο Μουρίνιο επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο σερί ήττες, ο Ρανιέρι υπέστη την τρίτη σε 6 αγωνιστικές (video)

Οι σερί αποτυχίες επηρέασαν θετικά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς έδειξε άλλο πρόσωπο κόντρα στη Λέστερ στο "Old Trafford", επικρατώντας με 4-1.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο μάλιστα προηγήθηκε με 4-0 στο ημίχρονο, ενώ τελευταία φορά που στο 45άλεπτο είχε προβάδισμα 4 τερμάτων ήταν το 2001 στη νίκη με 5-1 επί της Άρσεναλ.

Το καρέ τερμάτων μάλιστα οι "κόκκινοι διάβολοι" το πέτυχαν σε ένα 20άλεπτο, από το τέρμα του Σμόλινγκ στο 22' που άνοιξε το σκορ, μέχρι αυτό του Πογκμπά που έκανε το 4-0 στο 42'.

Και τα δύο αυτά ήταν από ασίστς του Ντάλεϊ Μπλιντ, ενώ στο 37' είχε κάνει το 2-0 ο Μάτα, με τον Ισπανό να κάνει την ασίστ στο 40' για το 3-0 από τον Ράσφορντ.

Ο Ντιμάρεϊ Γκρέι μπήκε στο ημίχρονο και με εντυπωσιακό γκολ μείωσε για το τελικό 4-1 στο 59', ενώ έχασε άλλη μία σπουδαία ευκαιρία και γενικότερα ήταν ο κορυφαίος για τους πρωταθλητές Αγγλίας.

Μαχρέζ και Βάρντι ήταν αυτοί που αντικαταστάθηκαν το ημίχρονο, προφανώς με τον Κλάουντιο Ρανιέρι θα θέλει να τους ξεκουράσει εν όψει του ματς με την Πόρτο για το Champions League.

Το γκολ του Πολ Πογκμπά ήταν το πρώτο του με τη νέα του ομάδα, ενώ ο Μάρκους Ράσφορντ έφτασε τα 3 στην φετινή Premier League (πέρσι είχε 5 γκολ σε 11 ματς).

MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπεγί, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Αντέρ Ερέρα, Πογκμπά, Μάτα, Λίνγκαρντ (78' Κάρικ), Ράσφορντ (83' Ρούνεϊ), Ιμπραχίμοβιτς.

ΛΕΣΤΕΡ: Τσίλερ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Ντρινκγουότερ, Αμάρτεϊ, Μαχρέζ (46' Κινγκ), Ολμπράιτον (62' Σλουπ), Βάρντι (46' Γκρέι), Σλιμανί.

*** διαβάστε ΕΔΩ για το 3-0 της Άρσεναλ επί της Τσέλσι

*** διαβάστε ΕΔΩ για τις νίκες των Σίτι, Λίβερπουλ & Τότεναμ (όλα τα απογευματινά ματς)

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 4-1 (22' Σμόλινγκ, 37' Μάτα, 40' Ράσφορντ, 42' Πογκμπά / 59' Γκρέι)

Μπόρνμουθ - Έβερτον 1-0 (23' Στάνισλας)

Λίβερπουλ - Χαλ 5-1 (17' Λαλάνα, 30' πέν. και 71' Μίλνερ, 36' Μανέ, 52' Κοουτίνιο / 51' Μέιλερ)

Μίντλεσμπρο - Τότεναμ 1-2 (65' Γκίμπσον / 7' και 23' Σον Χέουνγκ-Μιν)

Στόουκ - Γουέστ Μπρομ 1-1 (73' Τζο Άλεν / 91' Ροντόν)

Σάντερλαντ - Κρίσταλ Πάλας 2-3 (39' και 60' Ντεφόου / 61' Λέντλεϊ, 76' ΜακΆρθουρ, 94' Μπεντεκέ)

Σουόνσι - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (13' Γιορέντε / 9' και 65' πέν. Αγκουέρο, 77' Στέρλινγκ)

Άρσεναλ - Τσέλσι 3-0 (11' Αλέξις Σάντσες, 14' Γουόλκοτ, 40' Μεσούτ Εζίλ)