PREMIER LEAGUE

Τρέλα στο Σουόνσι, νίκες Σίτι & Λίβερπουλ

Με 2 γκολ του Γιορέντε στις καθυστερήσεις η Σουόνσι νίκησε 5-4 την Κρίσταλ Πάλας, σε ένα "τρελό" ματς με 3 ανατροπές! Δύσκολες νίκες για Μάντσεστερ Σίτι & Λίβερπουλ (videos)

Ένα από τα καλύτερα ματς του 2016 διεξήχθη αυτό το Σάββατο στην Ουαλία, με τη Σουόνσι να επικρατεί 5-4 της Κρίσταλ Πάλας, με την αναμέτρηση να έχει τρεις ανατροπές και συγκλονιστική εξέλιξη.

Αφού οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζαά, οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Σίγκουρτσον και προηγήθηκαν 3-1 με δυο τέρματα του Λίροϊ Φερ.

Ο Τόμκινς μείωσε στο 75', με αυτογκόλ του Κορκ ήρθε η ισοφάριση (3-3) στο 82' και στο 84' Μπεντεκέ ολοκλήρωσε την 2η ανατροπή, κάνοντας το 3-4.

Ο Φερνάντο Γιορέντε, ο οποίος είχε περάσει στο ματς στο 66' αντί του Ράουτλετζ, πέτυχε δύο γκολ στις καθυστερήσεις! Ισοφάρισε στο 91' και στο 93' ολοκλήρωσε την 3η ανατροπή στο ματς! Νίκη για τη Σουόνσι με 5-4 και έτσι ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.

Δύσκολες νίκες για Σίτι & Λίβερπουλ

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο "Turf Moor", αλλά τελικά νίκησε 2-1 τη Μπέρνλι, κάνοντας ανατροπή με τα τέρματα του Σέρχιο Αγκουέρο, ενώ δύσκολη νίκη πήρε και η Λίβερπουλ, επικρατώντας 2-0 της Σάντερλαντ στο "Anfield".

H Μπέρνλι προηγήθηκε στο 14' με τον Ντιν Μάρνι (μακρινό σουτ στην κίνηση), απάντησε ο Αργεντινός στο 37' και στο 60' ολοκλήρωσε την ανατροπή με το 10ο γκολ του στην φετινή Premier League.

Αυτή η τρίτη σερί εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, ο οποίος είχε ξανά στην 11άδα τον Γιαγιά Τουρέ.

Όσον αφορά στη Λίβερπουλ, έχασε με σοβαρό τραυματισμό τον Κοουτίνιο, στην θέση του πέρασε ο Ορίγκι και την λύτρωσε με τρομερό πλασέ στο 75', ενώ σκόραρε και ο Μίλνερ με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

© REUTERS
© GETTY IMAGES

Με δύο εκτελέσεις πέναλτι, μία από τον Μαχρέζ και μία από τον Σλιμανί στις καθυστερήσεις, η Λέστερ, γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από τη Μίντλεσμπρο (2-2), για την οποία και τα δύο γκολ πέτυχε ο Άλβαρο Νεγρέδο.

© GRAHAM CHADWICK

Οι συνθέσεις

ΜΠΕΡΝΛΙ: Ρόμπινσον, Λότον, Μάικλ Κιν, Μι, Γουόρντ, Μάρνι (40' Άρφιλντ), Ντεφούρ (80' Μπαρνς), Γκούντμουντσον (43' Ταρκόβσκι), Μπόιντ, Χέντρικ, Βόουκς.

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Μπράβο, Σανιά, Οταμέντι, Κολάροβ, Κλισί, Φερναντίνιο, Φερνάντο, Γιαγιά Τουρέ, Στέρλινγκ (57' Σανέ), Νολίτο (78' Ντε Μπράινε), Αγκουέρο (89' Χεσούς Νάβας).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Κλάιν, Ματίπ, Λόβρεν, Μίλνερ, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (92' Γούντμπερν), Εμρέ Τζαν, Μανέ, Κοουτίνιο (34' Ορίγκι), Φιρμίνο (87' Λούκας Λέιβα).

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Πίκφορντ, Μπίλι Τζόουνς, Λαμίν Κονέ, Ο'Σέι, Φαν Άανχολτ, Εν'Ντονγκ, Ντινάιερ, Πίνααρ (79' Γκουτς), Γουότμορ (79' Γιανουζάι), Ανιτσέμπε, Ντεφόου.

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Νότον (86' Χέφερσον Μοντέρο), Φεντερίκο Φερνάντες, Τζόρντι Αμάτ, Νιλ Τέιλορ, Φάλτον, Κορκ, Φερ, Μπάροου (80' Ρανχέλ), Ράουτλετζ (66' Γιορέντε), Σίγκουρντσον.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Χένεσεϊ, Γουόρντ, Σκοτ Νταν, Τόμκινς, Κέλι (73' Φράιερς), Καμπάιγ, ΜακΆρθουρ (82' Μπακαρί Σακό), Ζαά, Πάντσεον, Γουίκαμ (52' Τάουνσεντ), Μπεντεκέ.

ΛΕΣΤΕΡ: Τσίλερ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Αμάρτεϊ, Κινγκ, Μαχρέζ (68' Μούσα), Ολμπράιτον, Οκαζάκι (76' Γκρέι), Βάρντι (65' Σλιμανί).

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ: Βίκτορ Βαλντές, Μπαραγάν, Τσέιμπερς, Γκίμπσον, Φάμπιο, Κλέιτον, Ντε Ρουν, Φόρσο, Ανταμά Τραορέ (79' Στουάνι), Γκαστόν Ραμίρες (88' Φίσερ), Νεγρέδο.

ΧΑΛ: Μάρσαλ, Ελ Μοχαμαντί, Ντόσον, Κέρτις Ντέιβις, Τίμον (93' Ρόμπερτσον), Λίβερμορ, Μέισον (46' Ντιομαντέ), Σνόντγκρας, Κλούκας, Χένρικσεν (88' Μέιλερ), Εμ'Μποκανί.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Ντόσον, ΜακΌλεϊ, Έβανς, Νιόμ, Ντάρεν Φλέτσερ (64' ΜακΚλιν), Γιάκομπ, Τζέιμς Μόρισον (79' Σαντλί), Μπραντ, Φίλιπς (83' Ρόμπσον-Κάνου), Ροντόν.

*** διαβάστε ΕΔΩ για το Τσέλσι - Τότεναμ

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπέρνλι - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (14' Μάρνι / 37' και 60' Αγκουέρο)

Χαλ - Γουέστ Μπρομ 1-1 (72' Ντόσον / 34' ΜακΌλεϊ)

Λέστερ - Μίντλεσμπρο 2-2 (34' πέν. Μαχρέζ, 94' πέν. Σλιμανί / 13' και 71' Νεγρέδο)

Λίβερπουλ - Σάντερλαντ 2-0 (75' Ορίγκι, 91' πέν. Μίλνερ)

Σουόνσι - Κρίσταλ Πάλας 5-4 (36' Σίγκουρντσον, 66' και 68' Φερ, 91' και 93' Γιορέντε / 19' Ζαά, 75' Τόμκινς, 82' πέν. Κορκ, 84' Μπεντεκέ)

Τσέλσι - Τότεναμ 2-1 (45' Πέδρο, 51' Μόουζες / 11' Έρικσεν)

Κυριακή

Γουότφορντ - Στόουκ (14:00)

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ (16:15)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ (18:30)