PREMIER LEAGUE

Ανατροπή η Λίβερπουλ στην Ουαλία

Η Λίβερπουλ δεν "πλήρωσε" το κακό πρώτο ημίχρονο στην Ουαλία, καθώς έκανε ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 2-1 της Σουόνσι και βρίσκεται στο -2 απ' την κορυφή (video)

Η Λίβερπουλ τα "χρειάστηκε" κόντρα στη μαχητική Σουόνσι, αλλά τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 2-1 στην Ουαλία.

Οι "κύκνοι" πήραν το προβάδισμα μόλις στο 8ο λεπτό με τον Λιρόι Φερ, σε μία φάση που οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα τέρματα.

Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο οι "κόκκινοι" μπήκαν αποφασισμένοι να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα και τα κατάφεραν στο 54' με ωραία κεφαλιά του Ρομπέρτο Φιρμίνο, ύστερα από σέντρα του Τζόρνταν Χέντερσον.

Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 84ο λεπτό χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζέιμς Μίλνερ. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Φιρμίνο σε ανατροπή απ' τον Άνχελ Ρανχέλ.

Παρ' όλα αυτά, η Σουόνσι θα μπορούσε να "σοκάρει" τη Λίβερπουλ στο 93', αλλά ο Φαν ντερ Χουρν έχασε μία μεγάλη ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Ρανχέλ, Φαν ντερ Χουρν, Τζόρντι Αμάτ, Νότον, Κορκ, Φερ (72' Φάλτον), Μπρίτον (63' Κι Σουνγκ-Γέουνγκ), Ράουτλετζ (61' Μπάροου), Σίγκουρντσον, Μπόρχα Μπαστόν.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Κλάιν, Λόβρεν, Ματίπ, Μίλνερ, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (85' Εμρέ Τζαν), Λαλάνα (23' Στάριτζ), Μανέ, Κοουτίνιο, Φιρμίνο (85' Ορίγκι).