PREMIER LEAGUE

Άλωσε το Upton Park η Μπόρνμουθ

Τρομερό παιχνίδι με επτά γκολ συνολικά και μια αποβολή ανάμεσα σε Γουέστ Χαμ και Μπόρνμουθ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σπουδαία νίκη. Στο 88' η Κρίσταλ Πάλας την Άστον Βίλα, τρία ματς ισόπαλα με το ίδιο σκορ.

Φανταστικό παιχνίδι το Upton Park ανάμεσα σε Γουέστ Χαμ και τη νεοφώτιστη Μπόρνμουθ, η οποία πανηγύρισε την παρθενική της επιτυχία στην Premier League! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο 45λεπτο με 2-0, χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Γουίλσον (11', 28').

Εκρηκτικοί με το ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι, έφεραν το ματς στα ίσα με τα γκολ των Νομπλ (48' πεν.) και Κουγιατέ (53').

Στο 66' ο Πιού έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Μπόρνμουθ με 3-2 και στο 79' ο Τζένκινσον υπέπεσε σε πέναλτι βλέποντας παράλληλα την κόκκινη κάρτα. Ο Γουίλσον ψύχραιμος από τα 11 βήματα ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ-τρικ, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Το τελικό 3-4 διαμορφώθηκε από το γκολ του Μαϊγκά στο 83ο λεπτό.

Στο Selhurst Park ο Σακό λύτρωσε την Κρίσταλ Πάλας στο 88ο λεπτό, σκοράροντας για το τελικό 2-1. Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, ο Νταν στο 71' άνοιξε το σκορ για τους Λονδρέζους, με την Άστον Βίλα να ισοφαρίζει έπειτα από το αυτογκόλ του Σουαρέ έξι λεπτά αργότερα.

Για 80 λεπτά η Λέστερ του Κλάουντιο Ρανιέρι ήταν ισόπαλη χωρίς τέρματα κόντρα στην Τότεναμ του Μαουρίσιο Ποκετίνο. Ο Άλι πάγωσε το Walkers Stadium στο 81ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ για τους "Spurs", αλλά δύο λεπτά μετά ο Μαχρέζ νίκησε την άμυνα της Τότεναμ και τον Λορίς για το τελικό 1-1.

Νόριτς και Στόουκ έμειναν στο 1-1 στο "Carrow Road", με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο μετά τα τέρματα των Ντιούφ (0-1 στο 11') και Μάρτιν (1-1 στο 28').

Η τρίτη ισοπαλία με 1-1 στην 3η αγωνιστική της Premier League σημειώθηκε στο "Stadium of Light" ανάμεσα σε Σάντερλαντ και Σουόνσι. Ο Γκομίς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον γερόλυκο Ντεφόου να σκοράρει στο 62' χαρίζοντας τον πρώτο φετινό βαθμό στους γηπεδούχους.

Νωρίτερα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο τη Νιούκασλ στο "Old Trafford".

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Ράντολφ, Τζένκινσον, Ριντ, Ογκμπόνα (35' Τόμκινς), Κρέσγουελ, Κουγιατέ, Ομπιάνγκ, Νομπλ, Νόλαν (46' Τζάρβις), Παγιέτ, Σακχό (73' Μαϊγκά).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Φράνσις, Έλφικ, Κουκ, Ντάνιελς, Ο' Κέιν, Σούρμαν, Ρίτσι (90+4' Σμιθ), Γκραντέλ (85' Γκόσλινγκ),  Κινγκ (51' Πιού), Γουίλσον.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Μακάρθι, Γουόρντ, Νταν, Ντιλέινι, Σουαρέ, Καμπάιγ (82' Γέντινακ), Μακάρθουρ, Πάντσεον, Ζαά (46' Γκέιλ), Σακό, Μάρεϊ (46' Ματς).

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Μπακούνα, Ρίτσαρντς, Κλαρκ, Αμαβί, Σάντσες (69' Τραορέ), Γουέστγουντ, Γκουεγιέ, Αγκμπονλαχόρ, Γκρίλις, Γκεστεντέ.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Ντε Λατ, Χουτ, Μόργκαν, Σλουπ, Κινγκ, Ντρίνκγουοτερ (80' Ινλέρ), Ολμπράιτον (78' Καντέ), Μαχρέζ (90+4' Ουγιόα), Βάρντι, Οκαζάκι.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόκερ, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Μέισον, Ντεμπελέ (77' Κάρολ), Σαντλί, Λαμέλα (65' Άλι), Κέιν.

ΝΟΡΙΤΣ: Ράντι, Γουίτακερ, Μάρτιν, Μπασόνγκ, Μπρέιντι, Ντόρανς, Τετέι, Ρέντμοντ, Χόουσον (86' Ο' Νιλ), Χούλαχαν (77' Τζόνσον), Ζερόμ.

ΣΤΟΟΥΚ: Μπάτλαντ, Τζόνσον, Κάμερον, Μουνιέσα, Πίτερς, Φαν Γκίνκελ (79' Άνταμ), Γουίλαν, Σατσίρι, Αρναούτοβιτς (57' Χοσελού), Αφελάι (57' Άιρλαντ), Ντιούφ.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Παντιλίμον, Τζόουνς, Κόατες, Ο' Σέι, Φαν Άανχολτ, Κάτερμολ, Εμβιλά, Ρόουντγουέλ, Λανς (90+3' Λάρσον), Ντεφόου (86' Γουάτμορ), Γκρέιαμ (67' Φλέτσερ).

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Νόουτον, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κορκ, Σέλβι, Αγιού, Μοντέρο, Σίγκουρντσον, Γκομίς (76' Έντερ).

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο (22/8)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ 0-0

Κρίσταλ Πάλας - Άστον Βίλα 2-1 (88' Σακό, 71' Νταν - 77' αυτ. Σουαρέ)

Λέστερ - Τότεναμ 1-1 (83' Μαχρέζ - 81' Άλι)

Νόριτς - Στόουκ 1-1 (28' Μάρτιν - 11' Ντιούφ)

Σάντερλαντ - Σουόνσι 1-1 (62' Ντεφόου - 45+2' Γκομίς)

Γουέστ Χαμ - Μπόρνμουθ 3-4 (48' πεν. Νομπλ, 53' Κουγιατέ, 83' Μαϊγκά - 11', 28' & 79' πεν. Γουίλσον, 66' Πιού)