PREMIER LEAGUE

Αφεντικό η Λίβερπουλ, 3-1 την Έβερτον

Liverpool's Philippe Coutinho celebrates scoring his side's second goal, during the English Premier League soccer match between Liverpool and Everton, at Anfield, in Liverpool, England, Saturday April 1, 2017. (Peter Byrne/PA via AP) AP

Η Λίβερπουλ νίκησε την Έβερτον για τρίτο σερί ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ και συνεχίζει σε τροχιά Champions League. Μανέ και Κοουτίνιο έδωσαν την ώθηση στους "κόκκινους".

Η Λίβερπουλ παρέμεινε το αφεντικό του Μέρσεϊσαϊντ, επικρατώντας με 3-1 της Έβερτον στο "Άνφιλντ" για την 30ή αγωνιστική της Premier League.

Οι "κόκκινοι" ήταν ανώτεροι ανά διαστήματα στην αναμέτρηση, απειλήθηκαν ελάχιστα κι έτσι ο Γίργκεν Κλοπ έγινε ο πρώτος προπονητής στην ιστορία του συλλόγου που κερδίζει τα πρώτα τρία ντέρμπι της θητείας του.

Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Σαντιό Μανέ με όμορφη προσπάθεια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, φτάνοντας τα 13 γκολ στη φετινή Premier League.

Το μομέντουμ ήταν με τη Λίβερπουλ, ωστόσο ένα γκολ του Μάθιου Πένινγκτον στο 29' κόντρα στη ροή του αγώνα, έβαλε τα "ζαχαρωτά" ξανά στο παιχνίδι. Μόλις για δύο λεπτά, διότι μία υπέροχη προσπάθεια του Φιλίπε Κοουτίνιο, ανέκτησε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι έγινε άγριο, Άσλεϊ Γουίλιαμς και Ρος Μπάρκλεϊ γλίτωσαν κόκκινες κάρτες για χτυπήματα σε αντίπαλο, ενώ οι Κλοπ και Ρόναλντ Κούμαν διαμαρτύρονταν διαρκώς στους διαιτητές.

Στο 57' σημειώθηκε και ο πρώτος τραυματισμός, με τον Μανέ να αποχωρεί με πρόβλημα στο γόνατο. Ο αντικαταστάτης του, Ντίβοκ Ορίγκι, βρήκε δίχτυα τρία λεπτά αργότερα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το 60', αφού οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν πολλά στο τελευταίο ημίωρο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Ματίπ, Λόβρεν, Μίλνερ, Τζαν, Λούκας, Βαϊνάλντουμ, Μανέ (57' Ορίγκι), Φιρμίνο, Κοουτίνιο (73' Αλεξάντερ Άρνολντ)

ΕΒΕΡΤΟΝ: Ρόμπλες, Χόλγκεϊτ, Γουίλιαμς, Τζαγκέλκα, Πένινγκτον (67' Μπάρι), Μπέινς, Γκέιγ, Ντέιβις (66' Βαλένσια), Μπάρκλεϊ, Λουκακού, Κάλβερτ Λιούιν (82' Μιραλάς)

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Λίβερπουλ - Έβερτον 3-1 (8' Μανέ, 31' Κοουτίνιο, 60' Ορίγκι / 28' Πένινγκτον)

**δύο ματς λιγότερα

***οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

****ο 5ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του FA Cup και του League Cup)

*****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

******στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)