ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ωραίοι ως Έλληνες: Ο έλεγχος του Sport24.gr

Εντυπωσιακό γκολ από τον Φετφατζίδη, πρώτη φορά δύο τέρματα σε ένα ματς ο Μήτρογλου με Μπενφίκα. Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες στα ξένα πρωταθλήματα το Σαββατοκύριακο.

Ο Κώστας Μήτρογλου και ο Γιάννης Φετφατζίδης με τα γκολ που πέτυχαν ξεχωρίζουν όσον αφορά στην επίδοση των Ελλήνων του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε ή μάλλον του τριημέρου που πέρασε, καθώς η Μπενφίκα έπαιξε Παρασκευή.

Για πρώτη φορά ο "Μητρογκόλ" πέτυχε δύο τέρματα σε ένα ματς με τους "αετούς" της Λισαβόνας, οι οποίοι νίκησαν 6-0 την Μπελενένσες, με τον Ανδρέα Σάμαρη να παίζει 90 λεπτά και έχει μία ασίστ.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης χρειάστηκε 3 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο για να πετύχει γκολάρα, ενώ ήρωας στο ντέρμπι της Λεμεσού ήταν ο Φώτης Παπουλής, με τους Έλληνες που παίζουν στην Κύπρο να έχουν θέση στον έλεγχο του Sport24.gr.

Πάμε να δούμε αναλυτικά...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουόφορντ): Είδε από τον πάγκο την Γουότφορντ να παίρνει την πρώτη της νίκη στην Premier League (1-0 την Σουόνσι)

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Είναι στο ρόστερ της U21, έπαιξε για 90 λεπτά την Δευτέρα στο 1-1 με την Έβερτον, έκανε αρκετές καλές κούρσες από δεξιά

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Βασικός ο Ντίμι, δεν δέχτηκε γκολ και η Μίντλεσμπρο νίκησε 2-0 την Μίλτον Κέινς Ντονς

Μίντλεσμπρο - Μίλτον Κέινς Ντονς 2-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη της Ρόμα με 2-0 στην έδρα της Φροζινόνε, με τρίτο διαφορετικό παρτενέρ στο κέντρο της άμυνας, αυτήν την φορά τον Ρίντιγκερ μετά τους Καστάν και Ντε Ρόσι

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Καλή εμφάνιση στην Ρώμη υπό βροχή, αρκετές επεμβάσεις, τελικά ο Μάτρι του έβαλε δύο γκολ και η Λάτσιο νίκησε 2-0 την Ουντινέζε

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Επέστρεψε στη 11άδα, αγωνίστηκε μέχρι το 78' και έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, με τον Μαρκέτι να αποκρούει εντυπωσιακά και στις δύο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Πήγε στην Φλωρεντία και είδε από τον πάγκο την Τζένοα να χάνει από την Φιορεντίνα στο "Αρτέμιο Φράνκι" (1-0)

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Και στο τρίτο ματς πρωταθλήματος ήταν βασικός με παρτενέρ στο κέντρο της άμυνας τον Ράφα Μάρκες, η Βερόνα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Τορίνο, δεν έχει ευθύνη στα γκολ

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Έμεινε στον πάγκο της Σαμπντόρια στην αναμέτρηση με την Μπολόνια

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο της Μπολόνια στην αναμέτρηση με την Σαμπντόρια

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής, 0-0 η Μπάρι στην Βιτσέντζα

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής, 0-0 η Μπάρι στην Βιτσέντζα

Φροζινόνε - Ρόμα 0-2

Λάτσιο - Ουντινέζε 2-0

Βερόνα - Τορίνο 2-2

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Έπαιξε 90 λεπτά στο κέντρο της άμυνας με τον Ζονατάν Τα στην εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Ντάρμσταντ, δεν φταίει στο γκολ, δίκαια φωνάζει στους συμπαίκτες του

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να χάνει στο Μόναχο από την Μπάγερν με ανύπαρκτο πέναλτι στο 90'

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έπαιξε 90 λεπτά με παρτενέρ τον Χούμελς, η Ντόρτμουντ νίκησε 4-2 στο Ανόβερο, έχει ευθύνη στο πρώτο γκολ

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Είναι στο ρόστερ της Β' ομάδας, μπήκε ως αλλαγή στο 68' στη νίκη της Ντόρτμουντ ΙΙ με 1-0 επί της Ροτ-Βάις

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Είναι στο ρόστερ της Β' ομάδας, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Φορτούνα Κολωνίας

Λεβερκούζεν - Ντάρμσταντ 0-1

Ανόβερο - Ντόρτμουντ 2-4

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη της Μπενφίκα με 6-0 επί της Μπελενένσες, καλή εμφάνιση είχε και μία ασίστ στον Ζόνας

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Για πρώτη φορά ο "Μητρογκόλ" σκόραρε δύο φορές σε ένα ματς με την φανέλα της Μπενφίκα, έπαιξε μέχρι το 66', αρχίζει να βρίσκει τον καλό του εαυτό

Μπενφίκα - Μπελενένσες 6-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στο Ρότερνταμ ο Έλληνας τερματοφύλακας, η Βίλεμ έχασε 0-1 από την Φέγενοορντ, καθώς ο Έλτζερο Έλια τον "εκτέλεσε" στο 68'

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Εκτός αποστολής, η Τβέντε αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) με τον Άγιαξ

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Φέγενοορντ - Βίλεμ 1-0

Βέλγιο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο, 0-0 η Κόρτραϊκ με την Λόιβεν

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Έμεινε εκτός αποστολής

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Ο μόνος από τους τρεις Έλληνες που αγωνίστηκε στο Κόρτραϊκ - Λόιβεν και μάλιστα για 90 λεπτά

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 90 λεπτά έπαιξε και ο Μαρίνος στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) της Σαρλερουά με την Σιντ-Τρούιντεντ

Σιντ-Τρούιντεντ - Σαρλερουά 1-1

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Εσκισέχιρσπορ): Έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε 0-2 στην έδρα στην Ατάλλεια με δυο γκολ του Σαμουέλ Ετο'ό

Αντάλιασπορ - Εσκισέχιρσπορ 2-0

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Έμεινε στον πάγκο της Λεβάντε στην ισοπαλία (1-1) με την Σεβίλλη

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Εκτός αποστολής, η Έλτσε νίκησε 1-0 την Ταραγόνα

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Είχε τραυματιστεί στην προπόνηση της εθνικής Ελλάδος, έχασε η Ραπίντ στη έδρα της Ράιντολφ Άλταχ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στούρμ Γκρατς): Έμεινε εκτός αποστολής, έχασε η Στουρμ Γκρατς στην έδρα της Μάτερσμπουργκ (2-0)

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά, η ομάδα του αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Μακάμπι Νετάνια

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Χαοόελ Άκρε (1-0)

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Παίζει την Δευτέρα η Ίντερ Τούρκου στις 18:30 με την Βάασαν, πριν 4 μέρες αγωνίστηκε σε όλο το ματς στο "διπλό" με την Ελσίνκι (0-2)

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Μπήκε στο 69' αντί του Τιμ Κέιχιλ, η ομάδα του νίκησε 2-1 την Guizhou Renhe

Ινδία

Αλέξανδρος Τζόρβας (NorthEast United): Το πρωτάθλημα ξεκινά αρχές Οκτωβρίου

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Στο 78' μπήκε στο ματς και στο 81' πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, η Αλ-Αχλί νίκησε 4-2 στην έδρα της Hajer και πέρασε στην επομένη φάση του κυπέλλου

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Μέχρι το 78' έβλεπε από τον πάγκο το ματς μαζί με τον "Φέτφα", το υπόλοιπο το είδε χωρίς ελληνική παρέα

Το γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη...

Κύπρος

Ο αρχηγός του Απόλλωνα, Φώτης Παπουλής, πέτυχε το μοναδικό γκολ στο ντέρμπι της Λεμεσού 1-0 την ΑΕΛ, για την έπαιξε επίσης σε όλο το ματς ο Βασίλης Καραγκούνης.

Τζανακάκης και Κουλούρης έμειναν στον πάγκο της Ανόρθωσης που έκανε το "3 στα 3" (3-0 τον Εθνικό), ο Σκοπελίτης έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-1) της Νέας Σαλαμίνας επί της Αγίας Νάπας, για την οποία έπαιξε μέχρι το 59' ο Λαμπρόπουλος.

Σε όλο το ματς αγωνίστηκε ο Μαραγκουδάκης για τον Άρη, ο οποίος έχασε 0-3 στην έδρα της Πάφου, ενώ ο Καντούτσης έμεινε στον πάγκο της Ομόνοιας.

Απόλλων - ΑΕΛ 1-0