ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ωραίοι και μοιραίοι οι Έλληνες

Παπασταθόπουλος, Σάμαρης, Μήτρογλου & Παπουλής πανηγύρισαν το κύπελλο, ο Μανωλάς έκλαψε για τον Τότι, το γκολ του Γεμιστού καθόρισε τον πρωταθλητή, ο Τσιμίκας αποβλήθηκε και ο Χατζηδιάκος ήταν ο μοιραίος στην διαδικασία των πέναλτι (videos)

Ο Κώστας Μανωλάς πλάνταξε στο κλάμα στο "αντίο" του Φραντσέσκο Τότι στη Ρόμα, οι Σάμαρης και Μήτρογλου πανηγύρισαν την κατάκτηση του πορτογαλικού κυπέλλου, ο Παπασταθόπουλος του γερμανικού και ο Παπουλής του κυπριακού.

Η Μλάντοστ πέτυχε 7 γκολ, αλλά αυτό που δέχτηκε απ'τον Γεμιστό της κόστισε το πρωτάθλημα Μαυροβουνίου, ενώ στην Δανία ο Τσιμίκας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στα playoffs για το Europa League στην Ολλανδία, η Ουτρέχτη νίκησε 3-0 και εν συνεχεία 4-3 στα πέναλτι την Άλκμααρ, για την οποία απέτυχε στην πρώτη εκτέλεση ο Χατζηδιάκος.

photos: Borussia Dortmund Twitter / Sport Lisboa e Benfica facebook

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο στον τελικό του κυπέλλου

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν ήταν στην 11άδα, αλλά τραυματίστηκε ο Λιούμπομιρ Φέισα και πέρασε στην θέση του στο 24ο λεπτό

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): -

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Εκτός αποστολής στο τελευταίο ματς της χρονιάς (μπαράζ με Μάαστριχτ / έμεινε στην κατηγορία η Ρόντα)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): -

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ήταν απ'τους μοιραίους για την Άλκμααρ στο μπαράζ για μια θέση στο Europa League. H ομάδα του είχε νικήσει 3-0 στο πρώτο ματς, σκορ με το οποίο νίκησε και η Ουτρέχτη, η οποία επικράτησε 4-3 στα πέναλτι! Ο Χατζηδιάκος πέρασε στο ματς στο 75', καθώς από το 65' είχε αποβληθεί ο Λούκασεν. Ο Έλληνας αμυντικός εκτέλεσε το πρώτο πέναλτι και το έχασε (ψηλά άουτ)

Ουτρέχτη - Άλκμααρ 3-0 (4-3 πέν.)

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με τη Τζένοα (3-2), ενώ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του στο "αντίο" του Φραντσέσκο Τότι στη Ρόμα

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Κόντρα στη Γιουβέντους ήταν για 23η φορά στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά, κάτι περισσότερο βασικά, με τον Μουάζ Κιν να κάνει το 1-2 στο 94'

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Για τρίτη σερί φορά στον πάγκο (βασικός ο Σκουφέτ)

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για 24η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στη σπουδαία νίκη επί της Μίλαν (2-1), αλλά δεν έκανε ασίστ για τρίτη σερί αγωνιστική

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): -

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): -

Ρόμα - Τζένοα 3-2

Κάλιαρι - Μίλαν 2-1

Μπολόνια - Γιουβέντους 1-2

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έπαιξε καθόλη την διάρκεια του τελικού του γερμανικού κυπέλλου, η Ντόρτμουντ νίκησε 2-1 την Άιντραχτ και κατέκτησε το τρόπαιο

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Ήταν βασικός στο μπαράζ με την Νταντί Γιουνάιτεντ, έπαιξε σε όλο το ματς και η ομάδα του νίκησε 1-0 (έμεινε στην Premier League)

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Ήταν βασικός και αποβλήθηκε στο 86ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Χόρσενς, η οποία νίκησε 3-2

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Επέστρεψε στην 11άδα και αγωνίστηκε σε όλο το ματς

Χόρσενς - Έσμπιεργκ 3-2

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας νίκη επί της Ελσίνκι (0-2)

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Γιάρο - Χόνκα την Δευτέρα στις 18:30

Χάρης Χατζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Γιάρο - Χόνκα την Δευτέρα στις 18:30

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Χέκεν - Έστερσουντ την Δευτέρα στις 20:00

Σλοβακία

Τάσος Δημητριάδης (Ζέμπλιν): Μπήκε στο 73ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα απ'την Σλόβαν Μπρατισλάβα (1-3)

Λιθουανία

Ανέστης Καρακώστας (Ζάλγκιρις Κάουνας): -

Μαυροβούνιο

Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά. Η Μλάντοστ νίκησε 7-2, με τον Έλληνα επιθετικό να έχει βάλει στο 41' το δεύτερο γκολ της Λόβτσεν, γκολ που έκρινε τον τίτλο, καθώς αν η Μλάντοστ είχε νικήσει με 7-1 (γενικά 6 γκολ διαφορά και πάνω) θα είχε πάρει το πρωτάθλημα στην (τριπλή) ισοβαθμία

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Την Δευτέρα στις 22:00 κόντρα στην Αλ-Αχλί του Ντουμπάι για το ασιατικό CL

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Εκτός 18άδας

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS ή Charleston Battery): Εκτός 18άδας από την Atlanta, ήταν στον πάγκο της Charleston

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): -

Κύπρος

Γιάννης Γιαννιώτας και Φώτης Παπουλής ήταν βασικοί για ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα, αντίστοιχα, στον τελικό του κυπριακού κυπέλλου. Αμφότεροι αντικαταστάθηκαν στο 63' (!) και ο δεύτερος πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου

ΑΠΟΕΛ - Απόλλων 0-1