ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Βέλλιος και Σαμαράς είναι εδώ

Ο Απόστολος Βέλλιος επέστρεψε στη δράση με γκολ, ενώ ο Σαμαράς που βελτιώνεται έδωσε ασίστ, όπως και ο Κίτσιου. Ντεμπούτο οι Λυκογιάννης και Διαμαντάκος, έπαιξε 90'' ο Μήτρογλου (videos)

Ο μοναδικός Έλληνας του εξωτερικού που σκόραρε το Σαββατοκύριακο που πέρασε ήταν ο Απόστολος Βέλλιος, ο οποίος μπήκε στο ματς στο 81' και βρήκε δίχτυα στο 88'.

Ήταν εκτός πλάνων όλη τη σεζόν στη Νότιγχαμ Φόρεστ (δεν έχει παίξει καθόλου στο πρωτάθλημα), όμως με τον Καράνκα πλέον στον πάγκο τα πράγματα φαίνεται πως αλλάζουν.

Ο Γιώργος Σαμαράς έχει βελτιώσει τη φυσική του κατάσταση στην Τουρκία, έπαιξε ξανά 90 λεπτά και μάλιστα έκανε και ασίστ, όπως και ο Κίτσιου στο Βέλγιο.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός 18άδας

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Εκτός 18άδας

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Ήταν βασικός και δέχτηκε γκολ στο 4ο λεπτό απ' τον Στίβενς, με το οποίο η Σαουθάμπτον νίκησε 1-0 και προκρίθηκε στους "16" του FA Cup

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Και αυτός στην 11άδα της Γουότφορντ, έπαιξε σε όλο το ματς όπως και ο Καρνέζης, ενώ είχε και έναν τσακωμό με φίλαθλο της ομάδας του

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 81ο λεπτό και σκόραρε στο 88ο, μειώνοντας για το τελικό 2-1. Ήταν το πρώτο του γκολ μετά από 14 μήνες, με το τελευταίο του τέρμα να έχει επιτευχθεί στις 25 Νοεμβρίου 2016 (βέβαια δεν τον χρησιμοποιούσαν)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Ήταν βασικός στην ήττα-αποκλεισμό απ' τη Χαλ (2-1), αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μπήκε στο 92' και έπαιξε 90 δευτερόλεπτα στο 2-2 με τη Μονακό

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Για 19η φορά βασικός, δεν έκανε καλή εμφάνιση και είναι αυτός που έχει την ευθύνη στο πρώτο γκολ της Φράιμπουργκ (2-2). Έπαιξε σε όλο το ματς για 15η φορά

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Δεν ήταν βασικός, αλλά μπήκε στο ματς στο 46'. Από νωρίς η ομάδα του έχανε 0-2 απ' τη Σάλκε και αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Για 19η φορά έπαιξε 90 λεπτά (στην 20ή αγωνιστική), ήταν καλύτερος σε σχέση με τα τελευταία ματς, πήρε την 9η κίτρινη κάρτα

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 56' και έκανε ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα στην ήττα με 0-1 απ' τη Ντάρμστατ

Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ 2-2

Λειψία - Αμβούργο 1-1

Στουτγκάρδη - Σάλκε 0-2

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός για 16η φορά, έπαιξε σε όλο τα ματς για 12η φορά, η Ρόμα ηττήθηκε στην έδρα της με 0-1 απ' τη Σαμπντόρια, με την άμυνα να χάνει τον Ντουβάν Σαπάτα στο 80'

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Έκανε ντεμπούτο στη Serie A, μπαίνοντας στο 63' στην αναμέτρηση του Κροτόνε (1-1)

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι / Serie B): Ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα, αλλά ήταν πικρό, καθώς ηττήθηκε στην έδρα της με 0-4 απ' την Έμπολι

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Τερνάνα - Σαλερνιτάνα τη Δευτέρα στις 21:30

Ρόμα - Σαμπντόρια 0-1

Κροτόνε - Κάλιαρι 1-1

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Εκτός 18άδας

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Μπήκε στο 82ο λεπτό στο 0-0 με την Τενερίφη

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας νίκη επί της Βίλεμ (0-2)

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Είχαμε... ελληνικό εμφύλιο με τον Χατζηδιάκο, καθώς έπαιξε και αυτός 90 λεπτά στο Βίλεμ - Άλκμααρ

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπελενένσες - Μπενφίκα την Δευτέρα στις 23:00

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Πάσος Φερέιρα - Φεϊρένσε την Δευτέρα στις 21:00

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός δράσης λόγω προβλήματος υγείας

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 24η φορά βασικός στην 24η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό), στο 1-1 με την Άντβερπ

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Ήταν βασικός για τρίτη φορά και μάλιστα σερί. Έπαιξε μέχρι το 55' στην ήττα απ' τη Μουσκρόν

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς και στο 79' πήγε για σουτ... αλλά έκανε την ασίστ για να ισοφαρίσει ο Μπολί στην έδρα της Γκενκ (1-1)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Για δεύτερο σερί ματς μπήκε στο 85' (0-0 με την Όιπεν)

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Υπέγραψε την Δευτέρα

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Και στο 4ο ματς του 2018 έπαιξε 90 λεπτά, η ομάδα νίκησε 1-0 στην έδρα της Λόιβεν

Η ασίστ του Κίτσιου...

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός (στόπερ) και έπαιξε 90 λεπτά στο 3-1 επί της Μπούρσασπορ

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Εκτός αποστολής

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Εκτός αποστολής

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Μανίσασπορ και έκανε την ασίστ στον Αϊτέ (67') για το τελικό 2-0

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και έπαιξε 88 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπόλουσπορ (0-1)

Σάμσουνσπορ - Μανίσασπορ 2-0

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την Νταντί, η οποία πήρε εκτός έδρας νίκη (1-2) με ανατροπή στο 98'

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός έζησε την... πίκρα της ανατροπής, καθώς είχε μπει στο ματς στο 87'

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Ήταν βασικός και έπαιξε 65 λεπτά στο 1-1 με τη Μακάμπι Πετάχ Τίκβα

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Εκτός αποστολής

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Μάρτιο

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Ήταν βασικός για 11η φορά και αγωνίστηκε σε όλο το ματς, στην εκτός έδρας νίκη επί των Central Coast Mariners (1-2)

Central Coast Mariners - Brisbane Roar 1-2

photos: Nottingham Forest FC twitter / hullcitytigers.com