ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Το "βιολί" τους Παπάζογλου και Κωνσταντόπουλος

Σκόραραν Μόρας, Παπάζογλου, Παυλίδης, Κουλούρης και Μαραγκουδάκης, ο Κωνσταντόπουλος στα μισά ματς δεν έχει δεχτεί γκολ, ενώ ο Τζέιμς Ευμορφίδης ήταν για πρώτη φορά στην αποστολή της Άλκμααρ

Ο Θανάσης Παπάζογλου έφτασε τα 5 γκολ στο βελγικό πρωτάθλημα, σκοράροντας για δεύτερη σερί αγωνιστική, ενώ το πρώτο το φετινό τέρμα πέτυχε ο Βαγγέλης Μόρας.

Για 5η φορά σκόραρε και ο νεαρός, Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ U19), ενώ δίχτυα βρήκαν στην Κύπρο ξανά οι Κουλούρης και Μαραγκουδάκης.

Ο Ντίμι Κωνσταντόπουλος δεν δέχτηκε γκολ για 9η φορά στις 18 αγωνιστικές της Championship και του χρόνου μάλλον θα παίζει στην Premier League, ενώ ο Τζέιμς Ευμορφίδης για πρώτη φορά ήταν στην αποστολή της Άλκμααρ!

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός με παρτενέρ τον Καστάν, έπαιξε 90 λεπτά και δεν ήταν αυτός ο λόγος που η Ρόμα ηττήθηκε με 0-2 στο "Ολίμπικο" από την Αταλάντα

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Μπήκε στο 83' αντί του Ιτούρμπε, λόγω της αποβολής του Μάικον

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την Μπολόνια να χάσει στο Τορίνο (2-0)

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και στην 14η αγωνιστική, δέχτηκε δύο γκολ στην Βερόνα, αλλά η Ουντινέζε νίκησε 3-2 την Κιέβο

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής, τραυματίας από το Ελλάδα - Ουγγαρία

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Πήγε στο "Σαν Σίρο", αλλά έμεινε στον πάγκο, η Μίλαν νίκησε 4-1 την Σαμπντόρια

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Όταν έχει αποβληθεί ο τερματοφύλακας από το 19' τα πράγματα είναι δύσκολα, έχει ευθύνη στο 2-0, η Φροζινόνε νίκησε με 3-2, με τον Μόρα να διαμορφώνει το τελικό 3-2 με εξαιρετική κεφαλιά. Ήταν το πρώτο φετινό γκολ του, πέρσι είχε πετύχει δύο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Έμεινε στον πάγκο, η Τζένοα έχασε με 1-2 από την Κάρπι

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Ήταν εκτός αποστολής, η Λάτσιο έχασε στο Έμπολι

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Τιμωρημένος λόγω της αποβολής του την προηγούμενη εβδομάδα

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Έμεινε στον πάγκο στο ματς με την Κόμο (1-1)

Ρόμα - Αταλάντα 0-2

Φροζινόνε - Βερόνα 3-2

Κιέβο - Ουντινέζε 2-3

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής, η Γουότφορντ νίκησε 3-2 στο "Βίλα Παρκ"

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Η U21 της Σάντερλαντ νίκησε 3-1 την Τσέλσι, ήταν εκτός αποστολής

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): "18 στα 18" για τον Κωνσταντόπουλο στην Championship (δεν έχει χάσει λεπτό), είναι η 9η φορά που δεν δέχεται γκολ (50% επιτυχία, στα μισά ματς έχει κρατήσει το "μηδέν") και η "Μπόρο" νίκησε 2-0 στην έδρα της Χάντερσφιλντ

Χάντερσφιλντ - Μίντλεσμπρο 0-2

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Ξανά εκτός αποστολής, η Λεβάντε ηττήθηκε 0-1 από την Μπέτις

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο, η Έλτσε έχασε από την Αλμπαθέτε (1-0)

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Επέστρεψε από τιμωρία, αλλά έμεινε στον πάγκο (1-1 με Σάλκε)

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ξανά βασικός, ξανά αγωνίστηκε για 90 λεπτά, η Ντόρτμουντ νίκησε 4-1 την Στουτγκάρδη, έχει μερίδιο ευθύνης στο τέρμα που δέχτηκε η ομάδα του

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Το ματς της Β' ομάδας της Ντόρτμουντ με την Φέλμπερτ αναβλήθηκε

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έχει επιστρέψει από τραυματισμό, έμεινε στον πάγκο (0-0 με Βόλφσμπουργκ)

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο (ήττα με 1-4 από Ντόρτμουντ)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Η Καρλσρούη έχασε στην έδρα της με 0-1 από την Λειψία, ο Διαμαντάκος ήταν ο μοιραίος, καθώς στο 57' έχασε πέναλτι (στο 0-0) το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έπαιξε 90 λεπτά, σκόραρε στο 90' και μείωσε για το τελικό 3-4 στο Μπόχουμ U19 - Λεβερκούζεν U19. Ήταν το 5ο φετινό γκολ του 17άχρονου στράικερ

Ντόρτμουντ - Στουτγκάρδη 4-1

Καρλσρούη - Λειψία 0-1

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και έπαιξε 63 λεπτά στο "διπλό" επί της Μπράγκα, με χορευτικό και "τακουνάκι" έχει κατά κάποιον τρόπο δημιουργήσει το αυτογκολ στο 3ο λεπτό

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν αγωνίστηκε λόγω τιμωρίας

Μπράγκα - Μπενφίκα 0-2

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Ξανά βασικός, καλή εμφάνιση από τον Έλληνα πορτιέρε, δέχτηκε ένα γκολ, αλλά η Βίλεμ νίκησε 3-1 στην έδρα της Τβέντε

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης εδώ και έναν χρόνο με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Ο 19άχρονος μέσος συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά στην αποστολή της Άλκμααρ, έμεινε στον πάγκο στην ήττα της ομάδας του από την Αϊντχόφεν (3-0), περιμένουμε το ντεμπούτο του...

Τβέντε - Βίλεμ 1-3

Βέλγιο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική, με κεφαλιά πέτυχε το 5ο του γκολ στο βελγικό πρωτάθλημα, η Κόρτραϊκ νίκησε με 3-1 την Βάασλαντ-Μπέβερεν (έπαιξε 72 λεπτά)

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε 90 λεπτά, η Σαρλερουά έχασε με 1-2 στην έδρα της από την Λόκερεν

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έμεινε στον πάγκο, η Λόιβεν έχασε στην έδρα της Άντερλεχτ (3-2)

Κόρτραϊκ - Βάασλαντ-Μπέβερεν 3-1

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Έπαιξε 75 λεπτά στη νίκη με 3-1 επί της Ράιντολφ Άλταχ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Τρίτη συμμετοχή, δεύτερη σερί φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Μάτερσμπουργκ

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Παίζει την Δευτέρα στις 20:30 με την Χαπόελ Άκρε

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Μπήκε στο 60', η ομάδα του ηττήθηκε 0-3 στην έδρα της Χαπόελ Μπιρ Σεβά

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο 77', η Λουγκάνο αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Φάντουτς

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ολοκληρώθηκε το φινλανδικό πρωτάθλημα (είχε 24 συμμετοχές)

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Έμεινε στον πάγκο, η ομάδα του ηττήθηκε 0-1 από την Jiangsu Guoxin-Sainty και αποκλείστηκε από το κύπελλο (0-0 το πρώτο ματς)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Εκτός αποστολής

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Εκτός αποστολής

Κύπρος

Δύο Έλληνες σκόραραν στο Ανόρθωση - Άρης. Ο Ευθύμης Κουλούρης έκανε το 1-0 στο 14', ο Μάρκος Μαραγκουδάκης ισοφάρισε σε 1-1 στο 14' και τελικά η "κυρία" νίκησε 2-1 με τέρμα του Πελέ στο 77' (άλλοτε σε Εργοτέλη, Ολυμπιακό και Λεβαδειακό).

Ο Καντούτσης έμεινε στον πάγκο την Ομόνοια, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την ΕΝΠ, για την οποία έπαιξαν 90 λεπτά οι Αμπάρης, Βαλλιάνος και Βασίλης Παπαδόπουλος.

Βασικός ο Παναγόπουλος, μπήκε στο 63' ο Βασιλόγιαννης για τον Ερμή στο 2-1 επί της Πάφου, ενώ 90 λεπτά έπαιξε ο Σκοπελίτης στην εκτός έδρας νίκη της Νέας Σαλαμίνας με 2-1 επί της Δόξας.

Ανόρθωση - Άρης 2-1