ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Super ο Γκέκας και οι "Βέλγοι"

Ο Φάνης Γκέκας πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ στην Ελβετία, ενώ σκόραραν στο Βέλγιο οι Νίνης, Μανιάτης και Παπάζογλου. Δύο γκολ ο Γιαννιώτας, ένα ο Παντίδος, ενώ κράτησαν το "μηδέν" Σηφάκης και Κωνσταντόπουλος (videos)

Οι Έλληνες του εξωτερικού δεν σταματούν να σκοράρουν, με τον Φάνη Γκέκα να... κλέβει την παράσταση, καθώς πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ με την Σιόν στην Ελβετία.

Στο Βέλγιο σκόραραν οι Νίνης, Παπάζογλου και Μανιάτης, το πρώτο του γκολ στην Β' Σλοβακίας έβαλε ο Παντίδος, ενώ με δύο γκολ του Γιαννιώτα το ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-0 στην έδρα της Ομόνοιας.

Ο Ντίμι Κωνσταντόπουλος για 22η φορά σε 44 ματς κράτησε το "μηδέν", ενώ το έκανε για 2η φορά σε 4 ματς ο Μιχάλης Σηφάκης. Αμφότεροι 50%!

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ξανά βασικός, έχασε σπουδαία ευκαιρία στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και στο 67' ο Ρουί Βιτόρια τον αντικατέστησε με τον Ραούλ Χιμένες. Ο Μεξικανός λύτρωσε την Μπενφίκα στο 73' (1-0 την Ρίο Άβε)

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 86' αντί του Ζόνας, έτσι ώστε η Μπενφίκα να κρατήσει την πολύτιμη νίκη

Ρίο Άβε - Μπενφίκα 0-1

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας στον ημιτελικό του FA Cup με την Κρίσταλ Πάλας

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Η 44η εμφάνιση σε ισάριθμες αγωνιστικές, δεν δέχτηκε γκολ για 22η φορά (!), η "Μπόρο" έμεινε στο 0-0 με την Ίπσουιτς

Μίντλεσμπρο - Ίπσουιτς 0-0

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Επέστρεψε στην 11άδα, αγωνίστηκε σε όλο το ματς, η Βαγιαδολίδ έχασε στην έδρα της Οσασούνα (1-0)

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Εκτός αποστολής

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ούτε 20 λεπτά δεν αγωνίστηκε στο ματς με τη Νάπολι, καθώς αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο μάτι, από το χέρι του Ιγκουαΐν

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν έχει χάσει λεπτό στις 35 αγωνιστικές, δέχτηκε δύο γκολ από τον Γιόβετιτς, ο οποίος τον είχε νικήσει και στο ματς του πρώτου γύρου, η Ίντερ έκανε ανατροπή και νίκησε 3-1 την Ουντινέζε στο Μιλάνο

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Έμεινε στον πάγκο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Έμεινε στον πάγκο

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Επέστρεψε στην 11άδα στην αναμέτρηση με τη Μίλαν, έπαιξε σε όλο το ματς και η Βερόνα νίκησε 2-1 με ανατροπή

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Κρις Οικονομίδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Αγωνίστηκε 56 λεπτά στη νίκη με 3-1 επί της Λιβόρνο

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Επιστροφή στην 11άδα και εύκολη νίκη για Ντόρτμουντ με 3-0 στην Στουτγκάρδη

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και έπαιξε 65 λεπτά, η Φορτούνα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ζανκτ Πάουλι

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Μπήκε στο ματς στο 60', η Μπόχουμ με πέναλτι στο 87' γλίτωσε την ήττα στην έδρα της Μπόχουμ (1-1)

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έπαιξε 90 λεπτά, δεν σκόραρε όμως για 15η φορά, ενώ η Μπόχουμ U19 ηττήθηκε με 1-2 από την Ρότ-Βάις Έσεν

Στουτγκάρδη - Ντόρτμουντ 0-3

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Βέλγιο

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Με όμορφο αριστερό σουτ στην κίνηση ολοκλήρωσε την ανατροπή της Σταντάρ, η οποία νίκησε 4-1 την Μουσκρόν. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του Μανιάτη που έπαιξε σε όλο το ματς

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Επιστροφή στα γκολ για τον Παπάζογλου που σκόραρε για 9η φορά στη νίκη της Κόρτραϊκ με 5-0 επί της Βάασλαντ-Μπέβερεν και μάλιστα είχε κάνει και ασίστ με "τακουνάκι"

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Τέταρτη σερί φορά στην 11άδα, δεν δέχτηκε γκολ για δεύτερη φορά (5-0 την Βάασλαντ-Μπέβερεν)

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ξανά δεν ήταν βασικός, μπήκε στο 46', η Γκενκ έχασε στην έδρα της από την Γάνδη (1-2)

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε ξανά σε όλο το ματς, δεν έκανε όμως καλή εμφάνιση (2-2 με την Σιντ-Τρούιντεν)

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Δεύτερο γκολ στο Βέλγιο και μάλιστα βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί ματς. Άνοιξε το σκορ με πέναλτι στη νίκη με 4-0 επί της Μέχελεν και αποθεώθηκε από τους οπαδούς. Ήταν βασικός και έπαιξε 78 λεπτά

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Ξεκίνησε... καλοκαιρινές διακοπές, καθώς υποβιβάστηκε η ομάδα του (οι υπόλοιπες παίζουν play-offs)

Η ασίστ του Παπάζογλου...

Το γκολ του Παπάζογλου...

Το γκολ του Νίνη...

Το γκολ του Μανιάτη...

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής, έτσι δεν είχαμε ελληνικό εμφύλιο με Λυκογιάννη και Αυλωνίτη

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα της Στουρμ Γκρατς από την Ραπίντ στην Βιέννη (2-0)

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Όπως και ο Λυκογιάννης, έπαιξε σε όλο το ματς

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Αφού είχε τρεις φορές πετύχει από δύο γκολ σε ματς με την Σιόν, ο Φάνης Γκέκας πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ! Ανατροπή και νίκη 3-1 με την Λουγκάνο και τον Έλληνα να σκοράρει στο 47', στο 85' και στο 88', φτάνοντας τα 8 γκολ στο ελβετικό πρωτάθλημα (10 στο σύνολο, έχει και 2 στο Europa League)

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Όπως και ο Γκέκας, έπαιξε σε όλο το ματς, σε έναν ελληνικό εμφύλιο με νικητή τον εμπειρότερο

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός 18άδας

Το χατ-τρικ του Φάνη Γκέκα...

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έμεινε στον πάγκο

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν): Έμεινε στον πάγκο

Νίκος Παντίδος (Ντούκλα Μπάνσκα Μπίστριτσα / Β' κατηγορία): Το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Ντούκλα πέτυχε ο 25άχρονος αμυντικός. Έπαιξε 90 λεπτά, έκανε το 2-0 στο 65' και η ομάδα του νίκησε με 4-0 την Σλόβαν Ντούσλο Σάλα

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερστουντς): Έπαιξε 90 λεπτά, βοήθησε την ομάδα του να μην δεχτεί γκολ και να πάρει βαθμό στην έδρα της Γκέφλε (0-0)

Ουγγαρία

Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Έμεινε στον πάγκο

Τουρκία

Γιώργος Σαρρής (Ερτζίγεσπορ): Έπαιξε 90 λεπτά, η ομάδα του έχασε με 2-4 στην έδρα της Αλτινορντού

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Έμεινε στον πάγκο

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Εκτός 18άδας

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα νίκησε 3-1 στο ντέρμπι κορυφής την Αλ Χιλάλ (προπονητής ο Γιώργος Δώνης) και κατέκτησε το πρωτάθλημα (+6 με δύο αγωνιστικές να απομένουν)

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Έμεινε στον πάγκο

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Έμεινε στον πάγκο

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Δεν αγωνίστηκε

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Ξανά βασικός ο 27άχρονος κεντρικός αμυντικός, η ομάδα του νίκησε με 2-1 την FA Montreal

Κύπρος

Μεγάλο πρωταγωνιστής στο ντέρμπι ο Γιάννης Γιαννιώτας, με δύο γκολ το ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-0 την Ομόνοια στο "ΓΣΠ". Έπαιξε 74 λεπτά, ενώ ο Καντούτσης έμεινε στον πάγκο του "τριφυλλιού".

Βασικοί για την Ανόρθωση οι Τζανακάκης και Κουλούρης στην ήττα από την ΑΕΚ (3-2), ενώ ο Παπουλής έμεινε στον πάγκο για τον Απόλλωνα που νίκησε 3-0 στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας.

Βασικοί οι Μαραγκουδάκης και Ράνος για τον Άρη που έχασε στην έδρα της Πάφου (1-0), στον πάγκο της Δόξας έμεινε ο Μυρθιανός (ήττα 0-1 από ΑΕΚ), βασικός ο Παναγόπουλος και στο 62' μπήκε ο Βασιλόγιαννης για τον Ερμή στο 1-1 με το Εθνικό.

Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 0-2