ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Σόου Κουλούρη, γκαντεμιά Ταχτσίδη

Μόρας και Μανωλάς είναι αναντικατάστατοι και ο 2ος έκανε ασίστ για το 3ο γκολ που δέχτηκε ο Καρνέζης. Αυτογκόλ ο Ταχτσίδης στην πρώτη επαφή, 6 γκολ ο Κουλούρης στην πρόκριση της Ανόρθωσης! Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού... μεσοβδόμαδα (videos)

Ο Ορέστης Καρνέζης δέχτηκε 3 γκολ από την Ρόμα, με το 3ο να είναι από ασίστ του Κώστα Μανωλά, ο οποίος είναι αναντικατάστατος, όπως ο Βαγγέλης Μόρας στην Βερόνα.

Ο Ευθύμης Κουλούρης του ΠΑΟΚ σκόραρε 6 φορές στην 9άρα της Ανόρθωσης, ενώ ο Παναγιώτης Ταχτσίδης μπήκε στο ματς 87' και στο 88' πέτυχε αυτογκόλ!

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού στην μεσοβδόμαδη αγωνιστική δράση...

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ο Κώστας Μανωλάς ξεκίνησε και στην 10η αγωνιστική βασικός και είναι ο μόνος που σε όλα τα ματς της Serie A ήταν στην 11άδα για την Ρόμα, ενώ για 1η φορά έγινε αλλαγή (70') και 7 λεπτά αργότερα η ομάδα του δέχτηκε γκολ. Νέα καλή εμφάνιση, ενώ έκανε την ασίστ στο 3ο γκολ του Ζερβινιό (η Ρόμα νίκησε 3-1 στην Ουντινέζε και έμεινε στην κορυφή)

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Στο 9ο λεπτό είχε δεχτεί ήδη δύο γκολ, τελικά δέχτηκε και τρίτο. Δεν ήταν εύκολο να κάνει καλή εμφάνιση κόντρα στην καλύτερη ομάδα της Ιταλίας

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής, διότι είχε τραυματιστεί στο ματς της εθνικής Ελλάδος με την Ουγγαρία

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Όπως και ο Μανωλάς, ο Μόρας έχει ξεκινήσει και τις 10 φορές βασικός, αλλά δεν έχει βγει ποτέ αλλαγή. Ήττα από την Φιορεντίνα με 0-2, δεν μπορούσε να κάνει κάτι για το αυτογκόλ του Ράφα Μάρκες, δεν έχει ευθύνη ούτε για το 2ο γκολ

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Εκτός αποστολής, καθώς δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Ο άτυχος της εβδομάδας! Μπήκε στο ματς στο 88' και στο 89' πέτυχε αυτογκόλ, μπάλα χτύπησε στο πόδι του και κατέληξε στο τέρμα της ομάδας του. Τελικά δεν έγινε τόσο μεγάλη ζημιά, καθώς η Τζένοα κατάφερε στο 94' να ισοφαρίσει σε 3-3 την Τορίνο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Ο Ντέλιο Ρόσι τον είχε επιλέξει στην 11άδα, αλλά στο ζέσταμα υπέστη τράβηγμα στον αριστερό δικέφαλο και θα μείνει εκτός δράσης για 3-4 εβδομάδες. Η Μπολόνια έχασε από την Ίντερ, ο Ντέλιο Ρόσι απολύθηκε και ανέλαβε ο Ρομπέρτο Ντοναντόνι

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Ήταν εκτός αποστολής

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Έμεινε στον πάγκο, η Μπάρι νίκησε 1-0 την Προ Βερτσέλι

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Η U21 της Σάντερλαντ δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Ο "Dimi" είναι βασικός στο πρωτάθλημα, αλλά στο ματς του League Cup με την ManUtd στο "Ολντ Τράφορντ" ο Τομάς Μεχία έπαιξε για πρώτη φορά φέτος και έγινε ήρωας στα πέναλτι, δίνοντας την μεγάλη πρόκριση στην "Μπόρο". Όλα αυτά τα είδε από τον πάγκο ο Κωνσταντόπουλος

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Έπαιξε 90 λεπτά, εύκολη νίκη με 6-0 η Λεβερκούζεν επί της Βικτόρια στην Κολωνία και πρόκριση στους "16" του κυπέλλου

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Τραυματίας από το Ελλάδα - Ουγγαρία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός στο 7-1 επί της Πάντερμπον, αντικαταστάθηκε στο 71', δεν φταίει στο 0-1 (λάθος του τερματοφύλακα)

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Ήταν εκτός αποστολής για το ντέρμπι της Β' ομάδας της Ντόρτμουντ με αυτή της Σάλκε (0-0)

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Δυστυχώς δεν πήρε την ευκαιρία να παίξει, ξανά βασικός στο τέρμα ο Τίτον στο 2-0 επί της Καρλ Τσάις Γένα για το κύπελλο (έμεινε στον πάγκο)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η Μπόχουμ U19

Ντόρτμουντ - Πάντερμπορν 7-1

Βικτόρια Κολωνίας - Λεβερκούζεν 0-6

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός και στο κύπελλο, δεν δέχτηκε γκολ, η Βίλεμ νίκησε 2-0 στην έδρα της Γκόου Αχέντ Ιγκλς και προκρίθηκε

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Βέλγιο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Δεν κατάφερε κόντρα στην Άντερλεχτ να σκοράρει για 3η σερί αγωνιστική, τελικό σκορ 1-1, έχασε καλή ευκαιρία στο 87' με τον Προτό να τον σταματάει

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε 90 λεπτά και η Σαρλερουά με γκολ στο 86' νίκησε 1-0 στην έδρα της Βάασλαντ-Μπέβερεν

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Και αυτός αγωνίστηκε 90 λεπτά, η ομάδα του έχασε 0-2 στην έδρα της Μπριζ, έχει ευθύνη στο 2ο γκολ

Κόρτραϊκ - Άντερλεχτ 1-1

Μπριζ - Λόιβεν 2-0

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Βασικός στο 5-1 επί της Αούστρια Ζάλτσμπουργκ για το κύπελλο, αντικαταστάθηκε στο 55'

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στούρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το ματς, η Στουρμ Γκρατς πήρε-νίκη πρόκριση με 3-2 στην έδρα της Εμπράισντορφ

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Εσκισέχιρσπορ): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα από την Γαλατάσαράι στην Πόλη (4-0)

Γαλατάσαράι - Εσκισέχιρσπορ 4-0

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Δεν αγωνίστηκε στη νίκη-πρόκριση επί της Βίντερτουρ

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ολοκληρώθηκε το φινλανδικό πρωτάθλημα (είχε 24 συμμετοχές)

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Κύπρος

Από τις αναμετρήσεις του πρώτου γύρου στο κυπριακό κύπελλο η ελληνική συμμετοχή που ξεχώρισε ήταν αυτή του Ευθύμη Κουλούρη. Ο 19άχρονος επιθετικός που ανήκει στον ΠΑΟΚ πέτυχε 6 γκολ στη νίκη πρόκριση της Ανόρθωσης με 9-0 επί της Ελπίδας Ξυλοφάγου (τα πρώτα του γκολ στην Κύπρο)

Ανόρθωση - Ελπίδα Ξυλοφάγου 9-0