ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Σκοράρουν συνεχώς οι Έλληνες στο εξωτερικό

Σερί σκοραρίσματος από Σταφυλίδη και Βέλλιο, βρήκαν δίχτυα και οι Διαμαντάκος, Μήτρογλου (2) αλλά και ο Μανιάς που έγινε "Μανίας". Πρώτο γκολ με εντυπωσιακό τρόπο για τον Τζέιμς Ευμορφίδη, ασίστ ο Δώνης, εφιάλτης για Αβραάμ (videos)

Ο Κώστας Σταφυλίδης για δεύτερη σερί αγωνιστική πέτυχε εντυπωσιακό γκολ για την Άουγκσμπουργκ, ενώ ο Απόστολος Βέλλιος σκόραρε για τρίτο σερί ματς της Νότιγχαμ Φόρεστ.

Επέστρεψε στα γκολ ο Διαμαντάκος για την Καρλσρούη, με τον Μαυρία πλέον μαζί του στην 11άδα, ενώ το δεύτερο γκολ του με την Βέστερλο πέτυχε ο Μανιάς, ή ο "Μανίας", όπως τον λένε οι Βέλγοι.

Πρώτος σκόρερ στην Κύπρο είναι ο Πάγκαλος, ενώ ο Τζέιμς Ευμορφίδης πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους νέους της Άλκμααρ και ήταν... ΓΚΟΛΑΡΑ!

Το βράδυ της Δευτέρας το δύο πρώτα του γκολ με την Μπενφίκα για φέτος πέτυχε ο Κώστας Μήτρογλου, ο Τάσος Δώνης δημιούργησε το γκολ με το οποίο η Νις γλίτωσε την ήττα στο Μονπελιέ, ενώ έζησε τον... εφιάλτη ο Αβραάμ Παπαδόπουλος.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έπαιξε 90 λεπτά σε μία ακόμη μεγάλη νίκη της Γουότφορντ. Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν το 4-2 στο Λονδίνο επί της Γουέστ Χαμ, σκοράροντας μάλιστα για πρώτη φορά στην Αγγλία, τώρα η επικράτηση με 3-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ξανά με καλή εμφάνιση

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Για τρίτο σερί ματς πέτυχε γκολ, άνοιξε το σκορ για την Νότιγχαμ, αλλά η Νόριτς έκανε ανατροπή. Στον 59' αντικαταστάθηκε από τον Μπέντνερ

Γουότφορντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1

Νότιγχαμ Φόρεστ - Νόριτς 1-2

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Πέρασε στο εκτός έδρας ματς με την Μονπελιέ στο 74' και στο 85' έκανε εξαιρετική προσπάθεια από δεξιά και την μπαλιά στον Γιουνές Μπελχαντά, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Επέστρεψε στην 11άδα και πέτυχε τα δύο πρώτα του φετινά γκολ, οδηγώντας την Μπενφίκα στη νίκη με 3-1 επί της Μπράγκα. Αγωνίστηκε μέχρι το 82', ενώ σκόραρε με αριστερό σουτ στην κίνηση και με κοντινή κεφαλιά

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός 18άδας

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Για δεύτερη σερί φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Μποαβίστα

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 6η αγωνιστική βασικός, έκανε καλή εμφάνιση, αλλά στο 80' ήταν άτυχος, η μπάλα σε εκτέλεση φάουλ κόντραρε στο τείχος και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα του για το 1-1, έτσι η Εξέλσιορ πήρε βαθμό στην έδρα της Βίλεμ

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Ο τραυματισμός του Γιόαχιμ Άντερσεν τον έφερε στο ματς με την Ντεν Χάαχ στο 25'. Η Τβέντε νίκησε με 4-1

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Έμεινε στον πάγκο

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Μπήκε στο 79ο λεπτό στη νίκη της Άλκμααρ ΙΙ με την Κόνινκλαϊκε και σκόραρε στο 91', διαμορφώνοντας το τελικό 5-1 με εξαιρετική προσπάθεια και εντυπωσιακό "σκαφτό" πλασέ. Είναι το πρώτο του γκολ με την Άλκμααρ, έστω και με την δεύτερη ομάδα

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός και στο 6ο ματς της Άλκμααρ ΙΙ, έπαιξε 90 λεπτά

Άλκμααρ ΙΙ - Κόνινκλαϊκε 5-1

Άλκμααρ ΙΙ - Κόνινκλαϊκε 5-1 (twitter)

Βίλεμ - Εξέλσιορ 1-1

Τβέντε - Ντεν Χάαχ 4-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός με τον Φεντερίκο Φάσιο παρτενέρ αυτήν την φορά, σε μία-δύο περιπτώσεις δεν αντέδρασε σωστά η άμυνα της Ρόμα, στο 82' με μακρινό σουτ του Μίλαν Μπάντελ η Φιορεντίνα πήρε τη νίκη (1-0)

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Καλή εμφάνιση, αλλά η άμυνά του την άφησε απροστάτευτο στο 82' και το 95', έτσι η Κιέβο νίκησε με ανατροπή στο Ούντινε (1-2)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Μπήκε στο 65ο λεπτό

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Ξανά βασικός με τον Γκασταλντέλο παρτενέρ, δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον Μίλικ, νίκη με 3-1 Νάπολι

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Για πρώτη φορά βασικός, έπαιξε μάλιστα αριστερό μπακ (αντικαταστάθηκε στο 83), έχασε τον Καγιεχόν στο 0-1

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για πρώτη φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς, σπουδαία νίκη με 3-0 επί της Αταλάντα

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Ξανά βασικός, με τρομερό σουτ πέτυχε το γκολ της ομάδας του στην ήττα από την Μάιντς (1-3), σκοράροντας για δεύτερη σερί αγωνιστική

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ξανά βασικός, αλλά με παρτενέρ τον Γκίντερ στο κέντρο της άμυνας, δεν αντιμετώπισε προβλήματα από την Ντάρμστατ (6-0)

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Έμεινε στον πάγκο

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Ξανά βασικός, ισοφάρισε με εξαιρετικό σουτ και χάρισε βαθμό στην ομάδα του (1-1 με Ζανκτ Πάουλι). Αυτό ήταν το 2ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα, έχει και ένα στο κύπελλο

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Για πρώτη φορά βασικός, αγωνίστηκε μέχρι το 86'

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έπαιξε σε όλο το ματς στο 1-1 της Μπόχουμ U19 με την Αρμίνια Μπίλεφελντ

Άουγκσμπουργκ - Μάιντς 1-3

Ντόρτμουντ - Ντάρμστατ 6-0

Καρλσρούη - Ζανκτ Πάουλι 1-1

Βέλγιο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Πέρασε στο ματς με την Ζούλτε Βάρεχεμ στο 83', δεν κατάφερε να φέρει την ισοφάριση (2-1)

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Ντεμπούτο για τον 22άχρονο κεντρικό αμυντικό έπαιξε σε όλο το ματς με την πρωτοπόρο, Ζούλτε Βάρεχεμ. Στο 60ό λεπτό συγκρούστηκε με τον αντίπαλο μέσο, Κριστόφ Λεπουάν, ο οποίος αποχώρησε με φορείο και κολάρο. Ο Έλληνας συνέχισε κανονικά, έκανε καλή εμφάνιση, ενώ θα είχε πάρει και αποτέλεσμα η ομάδα του αν δεν ερχόταν το 2-1 με αυτογκόλ του τερματοφύλακα!

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Έπαιξε ξανά για 90 λεπτά στην ήττα της Βέστερλο από την Μουσκρόν και ισοφάρισε σε 1-1 με το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα. Εξαιρετική κεφαλιά και γκολ από τον "Μανίας", όπως τον λένε οι Βέλγοι (δείτε το video)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Μπήκε στο 84', 0-0 η Σαρλερουά με την Μέχελεν του Κολοβού

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Έπαιξε περισσότερο από τον Νίνη, είχε μπει στο ματς από το 64ο λεπτό

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς με την Άντερλεχτ (ήττα με 0-2). Είχε μία εντυπωσιακή προσπάθεια στα πρώτα λεπτά, από την οποία είχε δοκάρι ο Σούσιτς, ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν προσπάθησε να "κρεμάσει" τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε εξαιρετική πάσα στον Μπούφελ που είχε δοκάρι, ενώ ακολούθησαν τα γκολ της Άντερλεχτ

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε 83 λεπτά στην ήττα της Λόκερεν από την Σταντάρ (0-1)

Βέστερλο - Μουσκρόν 1-3

Ζούλτε Βάρεχεμ - Κόρτραϊκ 2-1

Γκενκ - Άντερλεχτ 0-2

Λόκερεν - Σταντάρ Λιέγης 0-1

Σαρλερουά - Μέχελεν 0-0

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Η 8η αγωνιστική στην Αυστρία, η 8η συμμετοχή του Λυκογιάννη στην 11άδα. Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Αντμίρα

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και στην 6η αγωνιστική έπαιξε για 90 λεπτά, ο Λιούς Μάουλτ ταλαιπώρησε τον Έλληνα και τους συμπαίκτες του, έβαλε 4 γκολ και οδήγησε την Μάδεργουελ στη νίκη (4-2)

Μάδεργουελ - Χάμιλτον 4-2

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός 18άδας

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Επέστρεψε στην 11άδα, αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη με 2-0 επί της Νεφτοχίμικ

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Επιστροφή και για αυτόν στην 11άδα, η ομάδα του νίκησε 3-2 την Ελσίνκι (έπαιξε 90 λεπτά)

Ιαπωνία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Júbilo Iwata): Η 12η συμμετοχή του στην 11άδα στην 12η αγωνιστική, δεν θα συνεχιστεί το σερί, καθώς αποβλήθηκε στο 87'. Κακή εμφάνιση, έχει ευθύνη στα δύο πρώτα γκολ της Kashima Antlers, η οποία επικράτησε με 3-0

Kashima Antlers - Júbilo Iwata 3-0

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Έμεινε στον πάγκο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 73', η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Αλ-Σαμπάμπ (3-2)

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε μέχρι το 69' στο 1-1 με τους Fort Lauderdale Strikers

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Με τον Ταμπάκη ξανά στο τέρμα η Charleston Battery νίκησε 2-1 στην έδρα των Richmond Kickers. Έπαιξε βέβαια σε όλο το ματς και το γκολ που δέχτηκε ήταν με πέναλτι

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Η 21η του συμμετοχή, έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του με 1-0 επί της Charlotte Independence

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos / USL): Ντεμπούτο στο φετινό πρωτάθλημα για τον 36άχρονο αμυντικό, ήταν στην 11άδα και αντικαταστάθηκε στο 76'

Κύπρος

Ο Κώστας Πάγκαλος σκόραρε για 4η φορά στο 2-2 της ΑΕ Ζακακίου στην έδρα της Ανόρθωσης και ο 31άχρονο Έλληνας επιθετικός είναι πρώτος σκόρερ του κυπριακού πρωταθλήματος. Έπαιξε μέχρι το 80', ενώ ο Σακελλαρίου έπαιξε σε όλο το ματς.

Ο Γιαννιώτας έπαιξε 61 λεπτά στη νίκη του ΑΠΟΕΛ με 2-0 επί της Αναγέννησης Δερύνειας, για την οποία στην 11άδα ήταν οι Μπαρμπούδης και Βλασόπουλος.

Σε όλο το ματς έπαιξε ο Παπουλής, στην ήττα του Απόλλωνα από την ΑΕΚ, ενώ η Ομόνοια νίκησε 2-1 στην έδρα του Εθνικού με τους Παντελιάδη, Βύντρα και Δημήτρη Κωνσταντινίδη στην 11άδα (δεν αντικαταστάθηκε κανείς).

Νέα Σαλαμίνα και Άρης έμειναν στο 0-0, με την πρώτη να έχει στην 11άδα τον Τσαμπούρη και τον Σκοπελίτη στον πάγκο. Για τον Άρη έπαιξε 90 λεπτά ο Παντίδος, αντικαταστάθηκε στο 31' ο Μαραγκουδάκης και ο Γιαννακόπουλος έμεινε στον πάγκο

Ανόρθωση - ΑΕ Ζακακίου 2-2