ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Πρώτο γκολ για Βέργο, 4ο για Γκέκα

Πρώτο γκολ για τον Βέργο στην Ισπανία, ενώ σκόραραν επίσης Γκέκας και Παυλίδης. "Παράνομη" ασίστ ο Μόρας, δέχτηκε γκολ σε 15'' ο Κωνσταντόπουλος, αποβολή για Κανακούδη. Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο

Νίκος Βέργος και Φάνης Γκέκας σκόραραν απλά μειώνοντας όμως για τις ομάδες τους, αλλά ο Βαγγέλης Παυλίδης βρήκε δίχτυα και χάρισε τη νίκη στην Μπόχουμ U19.

Ο Ντίμι Κωνσταντόπουλος δέχτηκε γκολ σε 15 δευτερόλεπτα, ο Κώστας Λάμπρου δέχτηκε γκολ με φάουλ-οβίδα του Ουασίμ Μποουί, ενώ ο Πέτρος Κανακούδης αποβλήθηκε.

Ο Βαγγέλης Μόρας είχε ασίστ σε γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει στο ντέρμπι της Βερόνα, ενώ ο Παπασταθόπουλος έπαιξε δεξί μπακ στο Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν και τα πράγματα ήταν δύσκολα με τον Ντόουγκλας Κόστα.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έμεινε εκτός αποστολής, 1-1 η Γουότφορντ στην έδρα της Μπόρνμουθ

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η U21

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Δέχτηκε γκολ στο πρώτο λεπτό (15'' μετά την σέντρα), άλλο ένα στο 88' με πέναλτι και η Ρέντινγκ νίκησε 2-0 την Μίντλεσμπρο

Ρέντινγκ - Μίντλεσμπρο 2-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε σε όλο το ματς με παρτενέρ στο κέντρο της άμυνας τον Ντε Ρόσι, η Ρόμα νίκησε 4-2 στο Παλέρμο, ενώ στο 91' τον νίκησε ο Τζανκάρλο Γκονσάλες στην διεκδίκηση για να μειώσει σε 2-3

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Ο Φλορέντσι έπαιξε στο κέντρο, έτσι ο "Τόρο" ξεκίνησε βασικός ως δεξί μπακ και έπαιξε σε όλο το ματς

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δέχτηκε γκολ στο 76' στην εκτέλεση πέναλτι του Περότι και η Τζένοα πήρε ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Ουντινέζε

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Μπήκε στο 84ο λεπτό αντί του Τζεμαϊλί

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Στο ντέρμπι της Βερόνα με την Κιέβο ο Μόρας έκανε την ασίστ στο γκολ της ομάδας του (1-1), το οποίο πάντως δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς όταν ο Μόρας πήρε την κεφαλιά ο Πιζάνο ήταν οφ-σάιντ (70'). Έπαιξε σε όλο το ματς, η Κιέβο ισοφάρισε σε 1-1 στο 83'

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Εκτός αποστολής, 1-1 η Σαμπντόρια με την Ίντερ

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έπαιξε 90 λεπτά στο Τορίνο κόντρα στην Γιουβέντους, στο 33' κράτησε θέση στο 1ο δοκάρι, δεν πήγε να μαρκάρει τον Μοράτα και αυτός ισοφάρισε σε 1-1, γενικά δεν ήταν κακός, έχοντας φυσικά πολύ δύσκολο έργο

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Εκτός αποστολής, 2-0 η Λάτσιο την Φροζινόνε

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Ήταν εκτός αποστολής, η Μπάρι νίκησε 2-1 στην έδρα της Λατίνα

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Παλέρμο - Ρόμα 2-4

Γιουβέντους - Μπολόνια 3-1

Ουντινέζε - Τζένοα 1-1

Κιέβο - Βερόνα 1-1

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Έμεινε στον πάγκο, η Λεβάντε νίκησε 1-0 την Βιγιαρεάλ

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Μπήκε στο 73' και στο 77' σκόραρε, μειώνοντας για την Έλτσε σε 1-3, με την ομάδα του τελικά να χάνει με 1-4 στην έδρα της Γιαγκοστέρα. Είναι το πρώτο του γκολ στην Ισπανία (δανεικός από Ολυμπιακό)

Γιαγκοστέρα - Έλτσε 4-1

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Έπαιξε 90 λεπτά στην ισοπαλία της Λεβερκούζεν με την Άουγκσμπουργκ (1-1), ήταν θεατής στο αυτογκόλ του Λένο από γύρισμα του Τα

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς, στο οποίο η Άουγκσμπουργκ πήρε για πρώτη φορά βαθμό στο Λεβερκούζεν

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ο Τόμας Τούχελ έβαλε δεξί μπακ στον Σωκράτη και ο Ντόουγκλας Κόστα τον ταλαιπώρησε, όπως γενικά έκανε η Μπάγερν την Ντόρτμουντ (5-1), με τον Έλληνα άσο να παίζει σε όλο το ματς

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Είναι στο ρόστερ της Β' ομάδας, μπήκε στο ματς με την Κολωνία στο 58ο λεπτό, η Ντόρτμουντ νίκησε 2-0

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο, ισόπαλη 2-2 με την Χόφενχαϊμ η Στουτγκάρδη

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Ήταν εκτός αποστολής, 1-1 η Καρλσρούη με την Φράιμπουργκ

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Με το 4ο φετινό του γκολ ο 16άχρονος χάρισε στην Μπόχουμ U19 τη νίκη με 2-1 επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ

Μπάγερν - Ντόρτμουντ 5-1

Λεβερκούζεν - Άουγκσμπουργκ 1-1

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η αναμέτρηση της Μαδέιρα με την Μπενφίκα αναβλήθηκε λόγω ομίχλης, ήταν στην επιλογή για την 11άδα

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Η αναμέτρηση της Μαδέιρα με την Μπενφίκα αναβλήθηκε λόγω ομίχλης, ήταν στην επιλογή για την 11άδα

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Η ομάδα του έχασε 0-1 στην έδρα της από την Τσβόλε, με τον Λάμπρου να δέχεται γκολ από άλλοτε άσο του Παναθηναϊκού, Ουασίμ Μποουί. Εντυπωσιακό γκολ με μακρινή εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα όμως να έχει κοντράρει

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Βίλεμ - Τσβόλε 0-1

Βέλγιο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο, η Κόρτραϊκ αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Βέστερλο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Δεν έμεινε σε όλο ματς στον πάγκο μαζί με τον Σηφάκη, καθώς στο 72' μπήκε στο αγωνιστικό χώρο

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έπαιξε 90 λεπτά για την Λόιβεν που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μουσκρόν

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη της ομάδας του με 3-0 επί της Ζούλτε Βάρεχεμ

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Εκτός αποστολής, η Ραπίντ έχασε στην Βιέννη με 1-2 από την Ζάλτσμπουργκ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στούρμ Γκρατς): Εκτός αποστολής, η Στουρμ Γκρατς έχασε 0-3 στην έδρα της Γκρέντιγκ

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Έπαιξε 90 λεπτά, η Χαπόελ Τελ-Αβίβ αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Χαπόελ Κφαρ Σαμπά

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Δεν αγωνίστηκε, έτσι δεν είχαμε ελληνικό εμφύλιο στο Ισραήλ

Χαπόελ Τελ-Αβίβ - Χαπόελ Κφαρ Σαμπά 1-1

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Εσκισέχιρσπορ): Πέτυχε το 4ο γκολ στο τουρκικό πρωτάθλημα, μείωσε για το τελικό 1-2 στην ήττα της ομάδας του από την Μπεσίκτας

Εσκισέχιρσπορ - Μπεσίκτας 1-2

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο ματς στο 79ο λεπτό, η Λουγκάνο πήρε ισοπαλία στην έδρα της Λουκέρνης (2-2 στο 92')

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ήταν στην 11άδα, αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα στο 82', η ομάδα του έχασε με 1-3 στην έδρα της Λάχτι

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Δεν διεξήχθη αγωνιστική στην Κίνα

Ινδία

Αλέξανδρος Τζόρβας (NorthEast United): Την Τρίτη (6/10) κάνει πρεμιέρα η ομάδα στο πρωτάθλημα

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Δεν διεξήχθη αγωνιστική στην Σαουδική Αραβία

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Δεν διεξήχθη αγωνιστική στην Σαουδική Αραβία

Κύπρος

Ο Μάρκος Μαραγκουδάκης πέτυχε το δεύτερο γκολ του στην Κύπρο, αλλά ο Άρης έχασε στην έδρα της Δόξας (2-1), ενώ ο Σκοπελίτης έπαιξε σε όλο το ματς της Νάς Σαλαμίνας με την Πάφο (1-1), όπως και ο Παπουλής στο 0-0 του Απόλλωνα με την Ομόνοια.

Έπαιξαν 90 λεπτά οι Παναγόπουλος και Βασιλόγιαννης για τον Ερμή, ο πρώτος δέχτηκε γκολ στο 92', με τον Εθνικό να ισοφαρίσει σε 2-2. Άγγελος Ζούλης και Βασίλης Καραγκούνης έμειναν στον πάγκο της ΑΕΛ στην εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ.

Ο Λαμπρόπουλος έπαιξε σε όλο το ματς για την Αγία Νάπα, η οποία πήρε τον 1ο της βαθμό και μάλιστα στην έδρα της Ανόρθωσης. Για την "κυρία" ο Κουλούρης μπήκε στο 89' και ο Τζανακάκης έμεινε στον πάγκο.

Δόξα - Άρης 2-1