ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Πρωταγωνιστές οι Σταφυλίδης και Βέργος

Ο Σταφυλίδης πέτυχε γκολάρα στην Bundesliga, ο Βέργος για πρώτη φορά πέτυχε δύο γκολ με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ σκόραρε και ο Διαμαντάκος. Ντεμπούτο για Αβραάμ Παπαδόπουλο στην Αυστραλία (videos)

Ο Κώστας Σταφυλίδης πέτυχε ένα από τα ομορφότερα γκολ του τριημέρου στην Ευρώπη, ανοίγοντας το σκορ για την Άουγκσμπουργκ στο ματς με τη Λειψία, φτάνοντας τα 3 τέρματα φέτος στην Bundesliga.

Στην 2η κατηγορία της Γερμανίας επέστρεψε στα γκολ ο Δημήτρης Διαμαντάκος, σκοράροντας με πέναλτι για την Καρσλρούη, ενώ ο Νίκος Βέργος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ.

Πέτυχε λοιπόν και τα δύο γκολ της ανατροπής για τους "μερένγκες" στην εκτός έδρας νίκη επί της Σοκουέγιαμος (1-3), επί της οποίας είχε σκοράρει και στον πρώτο γύρο, ενώ έφτασε τα 4 γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Σηφάκης "λύγισε" στο 95', ο Καρνέζης δεν κατάφερε να κρατήσει στο "μηδέν" τη Γιουβέντους, ο Μήτρογλου δεν κατάφερε να σκοράρει για 7ο σερί ματς (είχε σκοράρει στα 6 τελευταία ματς), ο Σάμαρης έφτασε τα 100 ματς με την Μπενφίκα, ενώ ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα Αυστραλίας.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός για 25η φορά στην 27η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα από την Σαουθάμπτον

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουότφορντ - Σαουθάμπτον 3-4

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Δεν κατάφερε να σκοράρει για 7ο σερί ματς, ήταν βασικός στη νίκη επί της Φεϊρένσε (0-1) και αντικαταστάθηκε στο 86', λόγω τραυματισμού που ίσως σημαίνει πως δεν θα παίξει στην ρεβάνς με τη Ντόρτμουντ (Champions League)

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήταν και αυτός στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς, ενώ ήταν η 100ή του συμμετοχή με τους "αετούς"

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Βασικός και αυτός στον ελληνικό εμφύλιο, έπαιξε σε όλο το ματς

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Εκτός 18άδας

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Για τέταρτη φορά βασικός και τρίτη σερί! Έπαιξε 90 λεπτά, η ομάδα του δεν δέχτηκε γκολ για δεύτερο σερί ματς και πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Γρανάδα

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Είχαμε ελληνικό "εμφύλιο" με Σιόβα, καθώς ο Κονέ μπήκε στο ματς στο 59' (δεύτερη συμμετοχή)

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Επέστρεψε στην 11άδα και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην εκτός έδρας νίκη επί της Σοκουέγιαμος. Ισοφάρισε στο 62' και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 67', ενώ έχει πλέον 4 γκολ με την φανέλα της Ρεάλ (ΙΙ). Στο video θα δείτε τα γκολ του στο 11:35 και στο 16:18

Λεγκανές - Γρανάδα 1-0

Σοκουέγιαμος - Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ (2ο ημίχρονο)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 25η φορά στην 25η αγωνιστική, νικήθηκε πρώτα με αυτογκόλ και εν συνεχεία από τον Ενές Ουνάλ, έτσι η Βίλεμ ηττήθηκε στην έδρα της Τβέντε (2-1)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έχει επιστρέψει στην 2η ομάδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την HHC

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Ο Αναστασίου τον έβαλε στο ματς στο 75', η Ρόντα ηττήθηκε στην έδρα της Χέρενφέν (4-0)

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ξανά βασικός, ξανά 90άλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει τον Μέρτενς και με δύο γκολ του Βέλγου η Νάπολι νίκησε στη Ρώμη (1-2)

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και στην 27η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό), νικήθηκε από τον Μπονούτσι και η Ουντινέζε αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Γιουβέντους

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Δεν έπαιξε κόντρα στη Λάτσιο λόγω τιμωρίας

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Για 17η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς με τη Λάτσιο, δεν κατάφερε να σταματήσει τον Ιμόμπιλε και οι Ρωμαίοι νίκησαν 2-0

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα από την Βίρτους Εντέλα

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ουντινέζε - Γιουβέντους 1-1

Ρόμα - Νάπολι 1-2

Μπολόνια - Λάτσιο 0-2

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Ήταν ξανά στην 11άδα, έπαιξε ξανά ως αριστερό μπακ-χαφ (3-5-2) και ήταν αυτός που άνοιξε με τρομερό γκολ το σκορ στο 2-2 με τη Λειψία. Φοβερό το μακρινό του σουτ, με αυτό έφτασε τα 3 τέρματα στη φετινή Bundesliga

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν στον πάγκο για δεύτερη (σερί) φορά φέτος σε ματς της Bundesliga

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ηγέτης στην τριάδα της άμυνας, η ομάδα του δέχτηκε 2 γκολ, αλλά η Ντόρτμουντ νίκησε 6-2 τη Λεβερκούζεν

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ξεπέρασε τον τραυματισμό του, επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά, το Αμβούργο δεν δέχτηκε γκολ και πήρε σπουδαία νίκη επί της Χέρτα (1-0)

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Ήταν στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί του Ανόβερο και μάλιστα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με εκτέλεση πέναλτι στο 70'. Είχε να σκοράρει από τις 2 Δεκεμβρίου, ενώ έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός 18άδας

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Βασικός για έβδομο σερί ματς, έκανε καλή εμφάνιση, αλλά δέχτηκε γκολ στο 95' και η Σαρλερουά ισοφάρισε 1-1

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Στην 11άδα για 29η φορά στην 29η αγωνιστική, έπαιξε 27η φορά σε όλο το ματς στο 0-0 στην Οστάνδη

Σαρλερουά - Κόρτραϊκ 1-1

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά για 5η φορά στην ήττα από την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (2-1)

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Μπήκε στο 62' στο εκτός έδρας ματς με την Αλτινορντού (0-0)

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Αλάνιασπορ 2-1

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε μέχρι το 40' στον προημιτελικό με τη Ρέιντζερς (6-0 η ομάδα της Γλασκώβης)

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Ήταν και αυτός στην έδρα στον... εφιάλτη με τη Ρέιντζερς, έπαιξε σε όλο το ματς

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ρέιντζερς - Χάμιλτον 6-0

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 24η φορά στην 24η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς, η Στουρμ νίκησε 3-0 στο Γκρατς τη Ράιντολφ Άλταχ

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Ξανά στην 11άδα ο 17άχρονος τερματοφύλακας, η ομάδα του ηττήθηκε εντός έδρας από τη Νεφτοχίμικ (0-3)

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Βασικός και στην τρίτη αγωνιστική, έπαιξε μέχρι το 81' στην εντός έδρας ήττα από τη Βίμποργκ

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Και αυτός βασικός, έπαιξε και την τρίτη φορά σε όλο το ματς

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Το πρωτάθλημα ξεκινά στις 14/4 (είχε παίξει 90 λεπτά σε ματς κυπέλλου πριν 5 μέρες)

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Το πρωτάθλημα ξεκινά στις 6/5

Χάρης Χαντζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Το πρωτάθλημα ξεκινά στις 6/5

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Εκτός αποστολής στο ματς κυπέλλου με τη Χάμαρμπι

Ρουμανία

Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Πέμπτη συμμετοχή, ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς με την Στεάουα στο Βουκουρέστι (1-1)

Στεάουα - Τάργκου Μούρες 1-1

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 14η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς, η Χάιντουκ ηττήθηκε στην έδρα της Όσιεκ (2-1)

Όσιεκ - Χάιντουκ Σπλιτ 2-1

Βοσνία

Δημήτρης Τόσκας (Ζελιέζνιτσαρ): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Φάνης Τζανδάρης (Κόπερ): Εκτός αποστολής

Σλοβακία

Τάσος Δημητριάδης (Ζέμπλιν): Μπήκε στο 89ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα από την Σλόβαν Μπρατισλάβα (3-1)

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα, ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, στην εκτός έδρας νίκη επί των Newcastle Jets (1-3), ενώ έχασε και καλή ευκαιρία στο 48' για να σκοράρει

Newcastle Jets - Brisbane Roar 1-3

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την Αλ-Χαλέζ (2-2)

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Εκτός αποστολής στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United): Πρεμιέρα στο MLS με τον Ταμπάκη να είναι εκτός αποστολής στο ιστορικό πρώτο επίσημο ματς για τη νεοσύστατη Atlanta United (εντός έδρας ήττα με 1-2 από New York Red Bulls)

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Το USL ξεκινά στις 25/3

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos / USL): Το USL ξεκινά στις 25/3

Κύπρος

Με Βύντρα και Σοϊλέδη στην 11άδα η Ομόνοια ηττήθηκε από το ΑΠΟΕΛ (2-1), ενώ ο Παπουλής ήταν βασικός για τον Απόλλωνα κόντρα στην Ανόρθωση, αλλά αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο 29'.

Στο τελευταίου του ματς στον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας ο Βεργέτης είχε στην 11άδα του Σκοπελίτη και Τσαμπούρη, ενώ η Καρμιώτισσα που πήρε την εκτός έδρας νίκη με 3-1 είχε βασικό τον Ταραλίδη.

Με Γιαννακόπουλο και Μαραγκουδάκη στην 11άδα νίκησε ο Άρης τον Εθνικό (3-1), ο Γεωργιάδης μπήκε στο 20ό λεπτό για την ΑΕΛ που ηττήθηκε από τον Ερμή (1-2), ενώ βασικός ήταν ο Βλασόπουλος στον εφιάλτη της Αναγέννησης Δερύνειας στην έδρα της ΑΕΚ (6-0).

ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 2-1

Ανόρθωση - Απόλλων 0-0

ΑΕΚ - Αναγέννηση Δερύνειας 6-0

ΑΕΛ - Ερμής 1-2

ΑΕ Ζακακίου - Δόξα 0-4

Νέα Σαλαμίνα - Καρμιώτισσα 1-3

Άρης - Εθνικός 3-1