ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Πρωταγωνιστές οι Παπασταθόπουλος και Λάμπρου

Dortmund's. Sokratis and Frankfurt's Branimir Hrgota, right, challenge for the ball during the German Bundesliga soccer match between, Borussia Dortmund and Eintracht Frankfurt, in Dortmund, Germany, Saturday, April 15, 2017. (Ina Fassbender/dpa via AP) AP

Ο Παπασταθόπουλος πέτυχε γκολάρα για την Ντόρτμουντ, ο Λάμπρου για 10η φορά φέτος κράτησε το "μηδέν", ενώ για πρώτη φορά αποβλήθηκε ο Λυκογιάννης (videos)

Ο μοναδικός Έλληνας του εξωτερικού που σκόραρε το Σαββατοκύριακο ήταν ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος μάλιστα πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα στη νίκη (3-1) επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Αυτή μάλιστα είναι η πρώτη χρονιά που πετυχαίνει δεύτερο γκολ στην Bundesliga, καθώς στις 2 χρονιές του με τη Βέρντερ και στις πρώτες 3 με την Μπορούσια είχε πετύχει από 1 τέρμα. Ισοφάρισε μάλιστα την καλύτερη επίδοση της καριέρας του, καθώς δύο γκολ είχε πετύχει και με την Τζένοα στην Serie 2008-2009 (πρώτη του χρονιά στο εξωτερικό).

Από εκεί και πέρα, ο Κώστας Λάμπρου για 10η φορά φέτος κράτησε το "μηδέν" και αυτό δεν είναι λίγο όταν παίζεις σε ομάδες που δεν πρωταγωνιστούν, όπως η Βίλεμ στην Ολλανδία.

Βρέθηκε ο τρόπος για να μην ξεκινήσει ο Μπάμπης Λυκογιάννης στην 11άδα της Στουρμ Γκρατς! Αυτό θα γίνει την επόμενη αγωνιστική, καθώς αποβλήθηκε στο ματς με τη Ριντ, με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 83'. Αυτή ήταν η πρώτη κόκκινη κάρτα της καριέρας του!

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Για 29η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς για 25η φορά, στη νίκη επί της Σουόνσι (1-0)

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη επί της Μαρίτιμο (3-0)

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Για 22η φορά στην 11άδα, για 14η φορά έπαιξε 90 λεπτά, η ομάδα του ηττήθηκε απ'την Αρόουκα

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Βασικός για 11η φορά, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της απ'την Εσπανιόλ με γκολ του Λέο Μπαπτιστάο στο 92'

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Ο Σαντιάγο Σολάρι μπήκε στο ματς στο 56', στην εκτός έδρας ήττα απ'την Λογρονιές (4-0)

Λεγκανές - Εσπανιόλ 0-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 31η φορά στην 31η αγωνιστική, για 10η φορά κράτησε το "μηδέν" και η Βίλεμ νίκησε 2-0 την (τους) Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Εκτός αποστολής

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Για 27η φορά στην 11άδα, αντικαταστάθηκε στο 46', η Ρόμα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αταλάντα

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Παλέρμο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δέχτηκε 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και η Νάπολι νίκησε 3-0 την Ουντινέζε

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για 19η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς για 17η φορά, στη νίκη με 4-0 επί της Κιέβο

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Για 16η φορά στην 11άδα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κάρπι

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ρόμα - Αταλάντα 1-1

Νάπολι - Ουντινέζε 3-0

Κάλιαρι - Κιέβο 4-0

Παλέρμο - Μπολόνια 0-0

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Στην 22η φετινή εμφάνισή του στην Bundesliga πέτυχε το 2ο γκολ του, κάνοντας το 2-1 στην έντος έδρας νίκη με 3-1 επί της Άιντραχτ. Ήταν γκολάρα με ατομική προσπάθεια από το κέντρο και σουτ λίγο έξω από την περιοχή

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός για 33η φορά στην 33η αγωνιστική, στο 3-3 με την Όιπεν, αντικαταστάθηκε στο 65'

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Ήταν ξανά βασικός, η ομάδα του ηττήθηκε 0-3 απ'την Γκενκ

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Κόρτραϊκ - Γκενκ 0-3

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Είναι τραυματίας

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Για 7η φορά στην 11άδα, έπαιξε για 7η φορά σε όλο το ματς, στην εκτός έδρας νίκη επί της Νταντί (0-2)

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός βασικός και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Έμεινε στον πάγκο

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Στην 11άδα για 10η φορά, έπαιξε 90 λεπτά για 8η, η ομάδα του έμεινε στο 0-0 με την Κιλμάρνοκ

Κιλμάρνοκ - Χαρτς 0-0

Νταντί - Χάμιλτον 0-2

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 29η φορά στην 29η αγωνιστική, δεν έπαιξε όμως σε όλο το ματς, καθώς στο 83' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Στουρμ πάντως νίκησε 1-0 τη Ριντ, η οποία έπαιζε με 10 παίκτες απ'το 57', ενώ το γκολ ήρθε στο 88'!

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 19η φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στο 3-0 επί της Τσίμπαλια

Χάιντουκ Σπλιτ - Τσίμπαλια 3-0

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός 18άδας

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Εκτός 18άδας

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Βασικός για 8η φορά, έπαιξε ξανά σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε απ'την Χόρσενς (0-1)

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Εκτός αποστολής

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Στις 6/5 η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα

Χάρης Χαντζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Στις 6/5 η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Για δεύτερη σερί αγωνιστική έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε απ'την Έρεμπρο (2-1)

Σλοβακία

Τάσος Δημητριάδης (Ζέμπλιν): Επέστρεψε στην 11άδα, η ομάδα του νίκησε 4-1 στην έδρα της Ποντμπρέζοβα

Λιθουανία

Ανέστης Καρακώστας (Ζάλγκιρις Κάουνας): Δεν αγωνίστηκε

Μαυροβούνιο

Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 83' στο 0-0 με την Ίσκρα

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Για 17η φορά στην 11άδα, τον αντικατάστησε στο 90' ο Αμίρι Κούρντι, στο 0-0 με την 0-0 Αλ-Χιλάλ

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς και η ομάδα νίκησε 4-3 την Wellington Phoenix

Brisbane Roar - Wellington Phoenix 4-3